Sestdien, 22. aprīlī, visā Latvijā norisinājās tradicionālā vides sakopšanas akcija „Lielā talka", kas mūsu valstī notiek jau kopš 2008. gada, bet Madonas pilsētā šī tradīcija tika atjaunota 2001. gadā.
Interese gan par to ir dažāda, jo teritoriju sakopšana, ja vien to ļauj laikapstākļi, daudzviet, tai skaitā Madonā, ļoti aktīvi notiek visu pavasari, līdz ar to talkas dienā tik daudz talcinieku nemaz nav. Turklāt daļa uzskata, ka viņiem citu izmētātie atkritumi nav jāvāc.
Arī sestdienas rītā, paskatoties, kā krīt sniega pārslas, ik pa brīdim uzpūš vējš un lietus pieņemas spēkā, šķita, ka, visticamāk, Lielā talka Madonā tiks pārcelta. Tomēr īsi pirms deviņiem, kad talciniekiem bija jādodas uz talkas dalībnieku tikšanās vietu Mīlestības graviņā pie lielās strūklakas, notika brīnums – pārstāja līt, un pat uzspīdēja saulīte. Un talcinieku šogad, kā atzina Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem pat sanāca daudz vairāk.
– Beidzamajos gados Lielās talkas norisi būtiski ietekmē laikapstākļi, tāpēc, manuprāt, tās norise būtu jāpārceļ un jārīko vai nu aprīļa beigās, vai maija sākumā, lai varētu normāli talkot un paveikt pēc iespējas vairāk labu darbu. Priecē, ka Madonas pilsēta kopumā tiek sakopta jau pirms talkas, pateicoties gan iedzīvotājiem, gan iestādēm un uzņēmumiem, gan pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļai, līdz ar to talkas dienā lapu kasīšana un izmētāto atkritumu savākšana vairs nav tik aktuāla, un tas ļauj plānot arī citus, daudz patīkamākus darbus, kā, piemēram, koku stādīšana. Lai padarītu Madonu un Latviju zaļāku, doma par koku stādīšanu radās jau pagājušā gada rudenī, kad uzsākām kritalu savākšanu pie stadiona un karjera ezera. Talkas dienas noslēgumā darboties sāks ne tikai lielā strūklaka Mīlestības graviņā, bet pirmoreiz – arī netālu no Madonas novada bibliotēkas, – uzsvēra Guntis Ķeveris.
– Stādīšanai kokus esam iegādājušies pietiekamā skaitā. Bērzu ielā stādīsim egles un bērzus, stadiona malā, kur ir slapjāks, – melnalkšņus, turpat aiz stadiona tiem piemērotā vietā – arī bērzus. Esam iecerējuši apstādīt 1-1,2 ha lielu platību, – talkas dienas rītā „Staram" pastāstīja mežzinis Vilnis Zosārs.
Sestdien Liseskalna kapos, kur strādāja Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" deputātu kandidāti Madonas novada domes vēlēšanām, tika sakopta kritušo Latvijas Brīvības cīnītāju piemiņas vieta. Lielās talkas dienā „Stars" iegriezās arī Mētrienas pagasta estrādē, kur arī čakli rosījās talcinieki. Plašāku reportāžu par Lielās talkas aktivitātēm publicēsim kādā no nākamajiem laikraksta numuriem.
AGRA VECKALNIŅA foto
25.04.2017.