No šā gada 1. jūnija augļkopībā un dārzeņkopībā nodarbinātajiem sezonas laukstrādniekiem tiks piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 15 procentu apmērā. To paredz pieņemtie grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".
Laukstrādnieku ienākuma nodokļa atvieglojumu paredz 6. martā Saeimā atbalstītā lauksaimnieku rosinātā iecere.
Grozījumi paredz, ka sezonas laukstrādnieka ienākuma nodoklis attieksies uz personām, kas nodarbinātas augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā un stādīšanā, to kopšanā un ražas novākšanā, kā arī augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. Jauno nodokli varēs piemērot personai, kas no 1. aprīļa līdz 30. novembrim pie viena vai vairākiem darba devējiem strādā ne vairāk kā 65 kalendāra dienas un kuras ienākumi nepārsniedz 3000 eiro. Savukārt minimālais nodokļa maksājums būs 0,70 eiro par katru nostrādāto dienu. Persona, kas maksās sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli, kļūs sociāli apdrošināta pensijai, ja no visiem darba devējiem saņemtais ienākums mēnesī pārsniegs 70 eiro.
Vieni no likumprojekta virzītājiem – Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) – ir gandarīti par deputātu pieņemto lēmumu, jo uzskata, ka ieguvēji no tā būs visi: gan lauksaimnieki, gan valsts, gan paši nodarbinātie. Kā informē LLKA sabiedrisko attiecību speciāliste Sabīne Puķe, samazinātā ienākuma nodokļa likme ir nozīmīgs solis nelegālās nodarbinātības mazināšanā un valsts nodokļu ieņēmumu palielināšanā, kā arī godīgas konkurences veicināšanā uzņēmējdarbības vidē un darba tirgū.
Autore: IVETA ŠMUGĀ