Esam jau aizvadījuši jaunā gada pirmās dienas, paveikuši arī pirmos darbus un saņēmuši gan priecīgus jaunumus, gan bēdīgas ziņas. Daudzviet Jaunais – 2018. – gads tika sagaidīts ar krāšņu uguņošanu pilsētu, pagastu centros un arī māju pagalmos.
Arī Madonas pilsētas centrālajā laukumā tradicionāli gadumijā pie lielās svētku egles pulcējās simtiem cilvēku, lai kopīgi noklausītos premjera un Valsts prezidenta svētku uzrunas, nodziedātu Latvijas valsts himnu „Dievs, svētī Latviju!" un, veroties debesīs, sajūsminātos par krāšņajām ugunspuķēm, kas cita pēc citas uzziedēja, kā precīzi zināja teikt Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, 9 minūšu garumā.
Par patīkamu pārsteigumu daudziem kļuva arī Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Agra Lungeviča uzruna un Jaunā gada apsveikums klātienē, kas iepriekš nebija izziņots, līdz ar to, iespējams, daļa, kas Saieta laukumā ieradās neilgi pirms pusnakts, par to uzzinās tikai tagad, izlasot „Starā".
– Jauno gadu jau vairākus gadus sagaidu Madonas pilsētas centrālajā laukumā, kur notiek svētku uguņošana. Jaungada pasākuma dalībniekus gan uzrunāju pirmo reizi, varbūt tāpēc iepriekš par to, ka novada centrā mēģināsim iedibināt šādu tradīciju, nebija plašākas informācijas. Klātesošos uzrunāju un laimīgu jauno gadu novēlēju pirms premjera un Valsts prezidenta Jaungada apsveikuma. Tobrīd visi vēl nebija sanākuši, bet prieks bija redzēt, ka jau tad Saieta laukumā bija diezgan daudz cilvēku. Sagaidot nākamo gadu, noteikti par to, ka būs šāda uzruna, plašāk informēsim iepriekš, – „Staram" pastāstīja Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Vaicāts, kāpēc Jaungada pasākumā netika izmantots Saieta laukumā uzstādītais vides monitors (piemēram, fotoattēlos parādot nozīmīgākos aizvadītā, 2017., gada notikumus Madonas novadā), domes priekšsēdētājs informēja, ka tas skaidrojams ar tehniskām problēmām.
Tehniskie bojājumi noteikti tiks novērsti, lai gan atsevišķas detaļas ir grūti pasūtīt, tāpat precīzi jānoskaidro visi bojājumi. Patlaban speciālisti pie tā strādā, cerams, ka drīzumā vides monitors atkal darbosies un to plaši varēsim izmantot dažādos pasākumos, protams, arī sagaidot nākamo gadu Saieta laukumā, – uzsvēra Agris Lungevičs.
Vecgada vakarā cilvēki Saieta laukumā sāka pulcēties jau pēc pulksten vienpadsmitiem. Tuvojoties pusnaktij, patiešām sanāca iespaidīgs ļaužu pulciņš. Pilsētas centrālajā laukumā dega arī ugunskurs un aizvadītā gada 12 mēnešus simbolizējoši bluķi, skanēja mūzika, un visus iepriecināja arī neilgi pirms gadumijas uzsnigušas baltais sniedziņš.
Pirms svētku uguņošanas pasākuma dalībnieki varēja noklausīties (dzirdamība bija ļoti laba) premjera Māra Kučinska un Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa Jaungada uzrunas un vēlējumus jaunajā gadā, kas Latvijai būs īpaši nozīmīgs, jo tiks svinēta valsts simtgade, kā arī rudenī vēlēsim jauno, 13., Saeimu. Jaunajā gadā notiks arī daudzi citi svarīgi notikumi, tai skaitā Ziemas olimpiskās spēles Dienvidkorejā, kas vienmēr ir ļoti gaidīts notikums ne tikai pašiem sportistiem, bet arī visiem līdzjutējiem, it īpaši ņemot vērā, ka labus panākumus, izcīnot olimpiskās godalgas, ir visas iespējas gūt arī Latvijas sportistiem.
Kā teica Māris Kučinskis, šis būs izcils gads, un – ai, kā tam gribētos ticēt! Bet atmiņā vēl ir Aigara Kalvīša savulaik solītie septiņi treknie gadi, kurus tā arī neesam piedzīvojuši. Cerēsim, ka Māra Kučinska vēlējums būs pravietiskāks.
Premjers uzskaitīja jau paveikto un darbus, kas vēl darāmi šogad, lūdza noticēt nodokļu reformai, kas paredz nevienlīdzības mazināšanu, pievērsās veselības aprūpei un izglītībai. Politologi šo uzrunu ir novērtējuši kā lietišķu un vēlēšanu gadam atbilstošu. Arī izdarīto darbu uzskaitīšana esot atbilstoša jaunā gada sākumam.
„Pats svarīgākais nodokļu reformas mērķis bija vairot sociālo taisnīgumu. Bet vai reforma jau ir radījusi taisnīgu sabiedrību? Noteikti nē, jo līdz tai vēl ir ejams tāls ceļš: mums trūkst pieredzes, un arī no citām valstīm aizgūtie taisnīguma vai nodokļu modeļi Latvijā nav gluži dzīvotspējīgi. Tomēr virziens ir skaidrs – ir jāpaaugstina Latvijā strādājošo cilvēku ienākumi līdz līmenim, kad daudzi aizbraukušie meklēs ceļu mājup, savu ceļu uz Latviju, mēs viņus gaidām, ļoti gaidām," sacīja premjers.
Savukārt Valsts prezidents Raimonds Vējonis ar emocionālāku uzrunu mēģināja sasniegt pēc iespējas plašāku auditoriju – visus Latvijas iedzīvotājus, aicinot tautu iesaistīties valsts simtgades svinēšanā un izjust sevi kā daļu no tā, tāpat izmantot savu brīvību un, gatavojoties šā gada Saeimas vēlēšanām, nemainīt savu balsi pret tukšiem solījumiem.
Pēc tam, kad premjera un Valsts prezidenta runas bija izskanējušas, Latvijas valsts himna nodziedāta un kopīgi ar Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri noskaitītas pēdējās desmit sekundes, sekoja salūts.
Gan tie, kas krāšņo uguņošanu Madonas centrā vēro gadiem ilgi, sākot jau no 1999. gada 31. decembra, kad ar svētku uguņošanu Saieta laukumā – pirmo reizi – tika sagaidīts maģiskais 2000. gads, gan tie, kas šādā pasākumā piedalījās pirmo reizi, nebija vīlušies un „Staram" atzina, ka salūts, kas, kā pēdējos gados ierasts, uzvijās virs bijušā "Madonas poligrāfista" ēkas, bija izcili skaists, turklāt šādu iespaidu tas radīja neatkarīgi no izvēlētā skatpunkta – vai tas bija laukums pie Madonas Valsts ģimnāzijas, kāpnes blakus lielajai eglei, pats laukuma vidus vai tuvējo māju lodžijas un logi.
Interesanti, ka katrs no aptaujātajiem pauda pārliecību, ka tieši viņa izvēlētā vieta ir bijusi vislabākā, no kuras svētku uguņošana izskatījusies visskaistākā. Savukārt Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atzina, ka svētku uguņošanu tomēr labāk vērot no neliela attāluma, tad to varot vislabāk novērtēt.
– Madonas novada pašvaldība izsaka pateicību visiem, kas atbalstīja svētku uguņošanu Saieta laukumā: SIA „Madonas namsaimnieks", SIA „Madonas siltums", SIA „Temtogs", SIA „HETA", SIA „LINCA", Ošupes pagasta ZS „Jaunkalēji", SIA „Erante", SIA „Madonas ceļu būves SIA", SIA „RATS", Neldai Janovičai, SIA „Bebru māja", ZS „Saulieši", SIA „Aizezere", – savukārt akcentēja Madonas novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja p. i. Inga Arāja.
3.01.2018.