Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Lai katram ir mājas un tajās labi klājas!

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 21.11.2016.

Lai katram ir mājas un tajās labi klājas!
Burtu lielums

15. novembrī svinīgā sarīkojumā tika atklāts Mārcienas pansionāts, kuru Madonas novada pašvaldība, ieguldot aptuveni miljonu eiro, iekārtojusi bijušajā pirmsskolas izglītības iestādes ēkā.

Pasākumu ar savu klātbūtni kuplināja labklājības ministrs Jānis Reirs, novada pašvaldības vadība, deputāti, projektētāji un būvnieki, kā arī pagastu pārvalžu vadītāji un kolēģi no citām sociālās aprūpes iestādēm.

Vieta saulainām vecumdienām
Mārcienas pansionāta direktore Dace Zeile, uzrunājot svinīgā pasākuma dalībniekus, atzina, ka nu jau būs apritējis mēnesis, kopš pirmie klienti apdzīvo jauno pansionātu, un šis laiks ir bijis spilgtu emociju piepildīts.
– Šīs emocijas lielākoties ir bijušas pozitīvas, un ceram arī nākotnē strādāt tā, lai smaidi no senioru sejām nenozustu. Esam saņēmuši arī Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa apsveikumu, viņš saspringtā darba grafika dēļ diemžēl ierasties uz atklāšanu nevarēja. „Godājamie Mārcienas pansionāta darbinieki, seniori un atklāšanas viesi! Māju sajūta ir svarīga katram cilvēkam. Sacīt „Jutos kā mājās" nozīmē pateikt, ka jūtos gaidīts, pieņemts, mīlēts un aprūpēts. No sirds ceru, ka jaunais Mārcienas pansionāts dos sirsnīgu māju sajūtu Madonas novada un apkārtējo pašvaldību senioriem. Pateicos ikvienam, kurš ieguldīja savas idejas, zināšanas un darbu pansionāta izveidē. Novēlu, lai Mārcienas pansionātā allaž būtu patīkami un mierīgi uzturēties, lai šeit valdītu pozitīvas emocijas, savstarpēja cieņa un dzīvesprieks," – Valsts prezidenta apsveikumu pasākuma dalībniekiem nolasīja Dace Zeile.
Ar nozīmīgo notikumu gan seniorus, gan pansionāta darbinieku kolektīvu apsveica arī labklājības ministrs Jānis Reirs.
– Liels paldies pašvaldībai un tās vadītājam par uzdrīkstēšanos ieguldīt līdzekļus šādā projektā. Paldies visiem, kas piedalījās tā īstenošanā, – projektētājiem, arhitektiem, būvniekiem. Dažkārt esam izbrīnīti, kad kāda sabiedrībā pazīstama persona publiski izsaka domu, ka varētu savas vecumdienas aizvadīt sociālās aprūpes centrā. Ne tik sen šādi izteikumi izklausītos kā joks, taču, ja cilvēkiem būtu iespēja apskatīt, kā izskatās Mārcienas pansionāts, droši vien daudzi savu nostāju pārdomātu, – sacīja Jānis Reirs, novēlot Mārcienas pansionāta iemītniekiem iestādē aizvadīt saulainas vecumdienas.
Pozitīvo iespaidu par pansionātu ministrs saglabāja arī pēc tā plašākas apskates un sarunām ar pansionāta iemītniekiem, kas atzina, ka dzīves un darba apstākļi sociālās aprūpes iestādē ir ļoti labi.
– Manuprāt, iegūtais rezultāts ir brīnišķīgs un Mārcienā tapis viens no modernākajiem, labākajiem sociālās aprūpes centriem Latvijā, – piebilda labklājības ministrs.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters akcentēja, ka Mārcienas pansionāta izveide ir nozīmīgākais ieguldījums sociālās aprūpes jomā.
– Tas vienlaikus ir ieguldījums divās jomās – gan sociālajā aprūpē, gan veselības aprūpē, jo, atbrīvojot no pansionāta Madonas slimnīcas telpas, mēs varēsim īstenot pasākumus, kuri ļaus nodrošināt komfortablākus darba apstākļus slimnīcas personālam, vienlaikus plānojot arī jaunus pakalpojumus slimnīcas klientiem. Arī es vēlos pateikties visiem, kas bija iesaistīti šajā darbā, paldies arī kolēģiem – domes deputātiem, kuri šo lēmumu atbalstīja ar savu balsojumu, un ka ieceri, kas sākotnēji dzima jau 2009. gadā, ar otro mēģinājumu mums tā arī izdevās īstenot. Zinu, ka šis lēmums ir bijis pareizs, jo cilvēki, kuri šeit dzīvo un dzīvos, ir pelnījuši labus dzīves apstākļus, – pasākuma dalībniekus uzrunāja Andrejs Ceļapīters un pašvaldības vārdā uzdāvināja pansionātam dāva-
nu – projektoru.
To, ka lēmums par pansionāta izveidi ir bijusi liela izšķiršanās, kā arī, ja neskaita par Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem finansētos vērienīgākos projektus, lielākā investīcija, uzsvēra arī domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs.
– Šobrīd latiņa ir uzcelta ļoti augstu, un novēlu jums šo latiņu noturēt un pacelt vēl augstāk, turot to kā piemēru gan sev, gan apkārtējiem pansionātiem. Otrkārt, un tas droši vien ir būtiskāk, novēlu, lai pāri visam šeit valdītu cilvēcība. Lai darbs, līdzekļi un enerģija, kas šeit ir ieguldīta, rezultētos ļoti jaukās mājās mūsu senioriem, – sacīja Agris Lungevičs.
Viņam pievienojās arī pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts, piebilzdams, ka ieguldījumam būs maza nozīme, ja pansionātā nebūs mājas sajūtas tiem cilvēkiem, kuriem pansionāts ir būvēts un arī rīkots tā atklāšanas pasākums.

Labāks nekā Valmierā
Sveicēju pasākumā netrūka, un arī laba vēlējumi bira kā no pārpilnības raga. Pašvaldības sociālo un veselības jautājumu komitejas deputāti vēlēja, lai Mārcienas pansionāta starojums plestos ne tikai pašā Mārcienā, bet izietu ārpus pagasta robežām – novadā un – kas zina – arī Latvijā.
SIA „B & L projekti", kas projektēja pansionāta ēku, pārstāvis Jānis Liepiņš atzina, ka ir lepns par komandas darba rezultātu un, kaut arī brīžiem bijuši strīdi un viedokļu atšķirības, tajos dzimusī patiesība ir ļāvusi nonākt pie laba iznākuma.
Būvuzņēmuma SIA „WOLTEC" pārstāvis Jānis Bikiņš neslēpa, ka pēdējos trijos gados uzņēmumam šis ir bijis jau otrais objekts, kurā vajadzējis ielekt un pabeigt citu iesāktos darbus (pirmais bija PII „Saulīte" rekonstrukcija. – Aut.). Darba gaitā uzņēmums pat mainījis nosaukumu – no SIA „Vidzemes energoceltnieks" uz SIA „WOLTEC".
– Šobrīd, kad darbi jau noslēgušies un varam izstaigāt pansionāta telpas, pārņem prieks, jo redzam, ka tās izdevušās mīlīgas, jaukas un, kas pats svarīgākais, jau tiek apdzīvotas. Arī pie mums, Valmierā, ir pansionāts, kuru esam būvējuši, un, taisnību sakot, Mārcienā tas ir daudz mājīgāks un patīkamāks. Varu droši sacīt, ka tajā varētu pavadīt arī savas vecumdienas, – sava uzņēmuma un citu pansionāta tapšanā iesaistīto pušu darbu atzinīgi novērtēja Jānis Bikiņš.
Latvijas Sarkanā Krusta Madonas komitejas priekšsēdētāja Velta Vilšķērste cilvēka mūžu salīdzināja ar dziesmas rindām, kurās teikts, ka gads ir balts no abiem galiem, bet pa vidu zaļš.
– Mēs mīlam jaundzimušu bērnu, rūpējamies par to, taču, kad pienāk mūža nogale un „zaļie" gadi pagājuši, arī vecajiem cilvēkiem ir nepieciešama mīlestība un rūpes. Novēlu, lai viņi to Mārcienas pansionātā varētu rast, – sacīja Velta Vilšķērste.

Mārcienas laimīgā loze
Uz Mārcienas pansionāta atklāšanu bija ieradies arī paprāvs pulks Madonas novada pagastu pārvalžu vadītāju, kuru balsīs bija jūtama maza labdabīgas skaudības pieskaņa, jo Mārciena savā teritorijā ir ieguvusi nozīmīgu iestādi. Jāpiebilst, ka vēl Madonas rajona padomes laikā nopietni tika diskutēts par pansionāta izveidi Sarkaņu pagasta Biksērē, bērnudārza „Sapņi" ēkā, taču tolaik aprēķini liecināja, ka tā ierīkošanai būtu nepieciešams aptuveni miljons latu, un pašvaldību vadītāji no šīs domas atteicās. Aptuveni tikpat liela summa, tikai nu jau eiro, bija nepieciešama Mārcienas pansionāta izveidei, par kura atrašanos tieši Mārcienā cīnījās arī pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Mālniece.
Pie kolēģiem uz pansionāta atklāšanu bija ieradušies arī citu sociālās aprūpes iestāžu pārstāvji gan no Madonas novada, gan Ērgļu novada SAC, Ķeguma novada SAC „Senliepas", kā arī Skrīveru novada SAC „Ziedugravas", kas bija sarīkojuši pamatīgu teatrālu iestudējumu.
Prieku, ka bijušajiem Madonas pansionāta iemītniekiem ir izdevies tikt pie labām mājām Mārcienā, pauda SIA „Madonas slimnīca" valdes locekle Astrīda Svilāne un slimnīcas dzemdību nodaļas vecākā vecmāte Ingrīda Rieba.
– Slimnīca ir bijusi līdzīgā situācijā kā pansionāts – centusies uzlabot savus darba apstākļus un ieslīgusi telpu remontos. Grūti pateikt, vai mums būs labāk, ka jūs esat aizgājuši no mums prom, taču par vienu gan varam noteikti priecāties – pansionāta iemītnieki ir tikuši pie jaukām, skaistām telpām. Un, kā jau šodien dziesmā skanēja, „lai visiem mājas ir un visiem savās mājās labi klājas!", – novēlēja Astrīda Svilāne.
Nodarbinātības valsts aģentūras Madonas filiāles vadītāja Lidija Kraukle pasākumā Daci Zeili sveica gan kā iestādes, kura ir samērā liels darba devējs novadā, vadītāju, gan kā bijušo kolēģi, jo viņas iepriekšējā darbavieta bija – koordinējošā eksperte NVA Madonas filiālē.
Apsveikuma vārdus teica arī Madonas novada sociālā dienesta vadītājs Gundars Riekstiņš, Madonas evaņģēliski luteriskās draudzes palīgmācītājs Guntars Agate Paeglis, Romas katoļu baznīcas Madonas draudzes priesteris Pāvils Kamola u. c.

Lielākais darbs vēl priekšā
Dace Zeile laikrakstam atzina, ka pēc Mārcienas pansionāta atklāšanas izjūtas ir divējādas – ir labi padarīta darba izjūta, taču vienlaikus jāapzinās, ka lielākais darbs vēl tikai priekšā.
– Mums vēl jāuzņem 30 jauni pansionāta klienti un attiecīgi jānokomplektē personāls, lai šos cilvēkus spētu apkalpot. Speciālistu vakances veiksmīgi ir aizpildītas, bet, vērtējot slodzi, šķiet, ka būs nepieciešami vēl aptuveni pieci aprūpētāji, – skaidroja Dace Zeile.
Vaicāta, kā pansionātā iedzīvojušies no nu jau likvidētā Madonas pansionāta pārvestie iemītnieki, pansionāta vadītāja neslēpa, ka sākotnēji bijušas bažas un neliels uztraukums par to, kā seniori uztvers vides maiņu, taču pārcelšanās noritējusi veiksmīgi.
– Pirmos iemītniekus uzņēmām gan ar dziesmām, gan pīrāgiem. Pirmās trīs dienas atmosfēra bija visai piesardzīgi pozitīva, taču pēc tam sāka birt komplimenti gan par gaišajām telpām, gan ēdināšanas blokā gatavoto gardo ēdienu, kas dažiem pat atsauca atmiņā pašu mājās gatavotos un baudītos ēdienus. Šobrīd pašvaldības sociālajā dienestā rindā uz pansionātu pieteikušies vēl 23 cilvēki, un esmu saņēmusi arī zvanus no vairākiem citu novadu iedzīvotājiem, kuri izrāda interesi par iespēju izmantot Mārcienas pansionāta pakalpojumus, – to, ka problēmām ar jaunā pansionāta noslodzi nevajadzētu rasties, atzina Dace Zeile.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px