Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Koru ceļš uz Dziesmu svētkiem

INESE ELSIŅA

Autors • 12.05.2015.

Koru ceļš uz Dziesmu svētkiem
Burtu lielums

7. maijā Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas Laimas zālē ritēja koru skates otrā kārta, kas deva noteicošo vērtējumu, kurš kolektīvs tiks uz Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem Rīgā.

Skatē piedalījās Madonas, Cesvaines, Ērgļu un Lubānas novada skolu kori, kopskaitā deviņi kolektīvi. Korus vērtēja XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku atlases žūrija – diriģents Romāns Vanags, Jānis Erenštreits, Gints Ceplenieks, Mārtiņš Klišāns un Rita Platpere. Pēc visu Latvijas bērnu un jauniešu koru noklausīšanās maija beigās tiks paziņots, kuri kolektīvi svētkos dziedās Mežaparka Lielajā estrādē.
Iepriecinoši, ka pieciem no sešiem Madonas novada skolēnu koriem otrās kārtas skatē tika piešķirta I pakāpe. Madonas Valsts ģimnāzijas jauktais koris, diriģente Ija Voiniča, ieguva 44,72 punktus un I pakāpi. Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas koris, diriģente Ija Voiniča, ieguva 44,72 punktus un I pakāpi. Madonas pilsētas 1. vidusskolas 5.-9. klašu koris, diriģente Ija Voiniča, ieguva 44,67 punktus un I pakāpi. Barkavas pamatskolas 5.-9. klašu koris, diriģente Sandra Solzemniece, ieguva 41,11 punktu un I pakāpi. Madonas pilsētas 2. vidusskolas un A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas zēnu koris, diriģente Anita Melnupa un Iluta Biķerniece, ieguva 41 punktu un I pakāpi. Bērzaunes pamatskolas 5.-9. klašu koris, diriģente Ināra Stepāne, ieguva 35,39 punktus un II pakāpi.
Lubānas novada 5.-9. klašu koris, diriģente Silvija Bērziņa, ieguva 41,39 punktus un I pakāpi. Ērgļu novada 5.-12. klašu koris ieguva 38 punktus un II pakāpi. Cesvaines vidusskolas 5.-9. klašu koris, diriģente Antra Āboltiņa, ieguva 32,95 punktus un II pakāpi.
Žūrijas komisijas priekšsēdētājs Romāns Vanags atzina, ka otrās kārtas skatēs neoficiāli notiek neliela sacensība, kurš Latvijas koris vislabāk var nodziedāt obligāto dziesmu „Stūru stūriem tēvu zeme". – Pēc šodienas snieguma varu teikt, ka Madonas Valsts ģimnāzijas jauktais koris un diriģente Ija Voiniča ir viens no labākajiem kolektīviem Latvijā, kas var šo obligāto dziesmu izpildīt, – sveicot kori ar panākumu, priecājās Romāns Vanags.
Aicināts raksturot Madonā dzirdēto, diriģents Gints Ceplenieks laikrakstam atklāja: – Varu pievienoties goda virsdiriģenta Jāņa Erenš­treita teiktajam par spilgtumu koru dziedājuma pirmajās balsīs. Vokālā lieta atsevišķos koros būtu augstākā pakāpē, ja obligātajā dziesmā solista vietā dziedātu koris. Ja liek solopriekšnesumu, solistam jābūt ļoti stabilam. Nereti solists no uztraukuma uzdzied nedaudz par augstu, un koris aizbrauc līdzi. Tāpēc citreiz ir vērts dziedāt bez solista, jo tas ir pateicīgāk un rezultatīvāk.
Žūriju iepriecināja Madonas pilsētas 2. vidusskolas un A. Eglīša Ļaudonas vidusskolas zēnu kora sniegums – Gandrīz katram zēnam pa frāzītei bija iedalīts solo, visi bija braši koncentrējušies un vietā to izpildīja, – komentēja Gints Ceplenieks. – Zinu, ko tas prasa, tāpēc visu cieņu skolotājai – brīnišķīgs diriģentes Anitas Melnupas un Ilutas Biķernieces darbs! Ļoti saudzējama, mīlama personība jums ir diriģente Ija Voiniča, kas uz skatuves ar Madonas bērniem un jauniešiem dara pārsteidzošas lietas. Sākot ar pašiem mazākajiem līdz ģimnāzistiem, kas šodien uzbūra brīnišķīgu sniegumu. Visi ģimnāzijas dziedātāji bija ne tikai muzikāli, bet arī emocionāli vienoti.
Tā kā Gints Ceplenieks ar mūsu reģiona koriem strādāja vienā no kopmēģinājumiem, virsdiriģents izteica atziņas par mēģinājumā piedzīvoto: – Atceroties, kā strādājām kopmēģinājumā, uzslavēšu, ka Madonā diriģenta žestam bija vislabāk sekojošais kopkoris. Darbojoties ar diriģenta instrumentu – rokām, bez liekas runāšanas Madonā bija viegli un rezultatīvi strādāt. Bērni prata gan turēt notis, gan dziedāt no notīm un vienlaikus skatīties un nolasīt informāciju, ko rāda diriģents. Tik skanīgu un vienotu kopkori atceros tikai Madonā. Tas ir liels virsdiriģentes Airas Birziņas nopelns, tāpat šodien gribu teikt lielu paldies skolotājiem un koncertmeistariem par milzīgo ieguldīto darbu, sagatavojot korus skatei. Ar koru vērtēšanu Latvijā esam vēl tikai pusē, līdz ar to grūti prognozēt, kuri kolektīvi dosies uz skati Rīgā, kuriem būs ceļazīme uz Dziesmu svētkiem. Svarīgākais koriem būtu turpināt darbu, lai līdz Mežaparka koncertam repertuārs tiktu turēts „silts". Ir jāzina apmēram divdesmit sešas repertuāra dziesmas, un ļoti jau gribas, lai kopkoris Mežaparka estrādē dzirksteļotu pie katras no tām. Lai koncerts iepriecina klausītājus un uzlādē Latviju nākamajiem pieciem gadiem!
Piebildīšu, ka 30. aprīlī Rēzeknē notikušajā otrās kārtas Latgales koru skatē mūsu reģiona Varakļānu vidusskolas 5.-12. klašu koris, diriģente Ārija Tumane, ieguva 44,56 punktus un I pakāpi.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px