Pēc iedzīvotāju protestiem sakarā ar SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa Osvalda Lucāna izdoto rīkojumu par sanitārā stāvokļa nodrošināšanu sadzīves atkritumu (SA) koplietošanas konteineru laukumos, kas paredzēja bez iedzīvotāju piekrišanas no māju līdzekļu uzkrājuma papildus apmaksāt sētnieka darbu, savācot zemē nomestos atkritumu maisus papildus uzstādītajos konteineros, kā arī šādi izvesto atkritumu kopējo apjomu mēnesī proporcionāli sadalīt uz SA koplietošanas konteineru laukuma konteineriem, lūdzu SIA „Madonas namsaimnieks" komentēt, vai tas nav pretrunā ar apsaimniekotāja un iedzīvotāju noslēgtajiem dzīvojamo māju pārvaldīšanas līgumiem.
Esam saņēmuši uzņēmuma komentāru.
SIA „Madonas namsaimnieks", ieviešot papildu darbus sadzīves atkritumu koplietošanas laukumu sakārtotības nodrošinājumam, vadījās pēc tā, lai netiku piesārņota ainava, ūdens, augsne, kā arī netiktu apdraudēta cilvēku veselība un drošība.
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums paredz, ka ir jānodrošina indivīda drošības vai veselības aizskāruma nepieļaujamība pārvaldīšanas procesā, kā arī apkārtējās vides kvalitātes saglabāšanas un uzlabošanas nodrošināšana pārvaldīšanas procesā.
MK Dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumi nosaka, ka dzīvojamās mājas pārvaldītājs nodrošina sanitārās apkopes prasību izpildi dzīvojamajā mājā, lai nepieļautu apdraudējuma iestāšanos.
Situācija, kas bija izveidojusies koplietošanas laukumos, prasīja neatliekamas darbības, lai novērstu apdraudējumu, kas ir radies, sadzīves atkritumu maisus masveidā nesankcionēti novietojot pie apsaimniekojamo daudzdzīvokļu māju sadzīves atkritumu konteineriem.
Pārvaldīšanas pilnvarojuma līgums pārvaldniekam dod tiesības ieturēt samaksu par teritorijas uzkopšanu, kā arī dot norādījumus par sanitāro un ugunsdrošības normu ievērošanu.
Ja daļa iedzīvotāju nevīžo iemest atkritumus kārtīgi konteineros, tad kādam tas ir jādara viņu vietā, bet jau par papildu samaksu.
Patlaban konteineru daudzumu un izvešanas biežumu katrai daudzdzīvokļu mājai nosaka uz dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma pamata pilnvarots mājas vecākais (kontaktpersona). Viennozīmīgi par atkritumiem, kas nomesti pie konteineriem, solidāri jāmaksā visiem kopā, to paredz Atkritumu apsaimniekošanas likums.
Ja piesaistīto dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieku kopība lems citādāk, ka zemē nomestie sadzīves atkritumi nav jāvāc un jānodod, tad SIA „Madonas namsaimnieks" mainīs kārtību, un līdz ar to no apsaimniekotāja tiks noņemta visa atbildība par sekām un soda sankcijām.
SIA „Madonas namsaimnieks" rūpējas, lai sabiedrība dzīvotu sakārtotā vidē un lepotos ar to, bet jautājumu uzdevējiem lūdzam izvērtēt savu attieksmi pret tām mazajām izmaksām, kādas ir jāmaksā par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Madonas pilsētā un novadā, un neradīt sekas, kas var būt neatgriezeniskas.