23. janvārī Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs notika izstādes „Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums" atklāšana un filmas „Kā tapa Ķeguma spēkstacija. Kārļa Dumbrāja atmiņas" pirmizrāde.
Pasākuma centrālā ass bija valsts un visa reģiona mērogā nozīmīgs notikums – Ķeguma spēkstacijas būvniecība – un divas personības – Eduards Kraucs un Kārlis Dumbrājs, kas, katrs darbodamies savā jomā, ar šo notikumu ir nesaraujami saistīti.
„Latvenergo" enerģētikas muzeja vadītāja Ina Lastovecka neslēpa, ka muzeja darbiniekiem darbs ar UNESCO programmas „Pasaules atmiņa" Latvijā nacionālajā reģistrā iekļauto Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936-1940" bijis ļoti aizraujošs.
– Esam pieraduši, ka sabiedrībā tiek runāts par mākslu, mākslas vērtībām, glezniecību, lietišķo mākslu, bet mazāk uzmanības tiek pievērsts industriālajai vēsturei un tehnikas/tehnoloģiju pieminekļiem. Mūsu rīcībā esošajai fotokolekcijai piemīt dubulta vērtība. No vienas puses, tā sniedz bagātīgu informāciju par Ķeguma HES celtniecību, bet ir arī otra puse, proti, cilvēks, kas šo dokumentēšanas darbu ir veicis, un tas ir Eduards Kraucs. Viņš bija fotogrāfs un kinooperators, kas jau no mazotnes sapņoja par filmēšanu, un turpmākajā mūžā viņš ir radījis daudzas izcilas latviešu kinohronikas, kā arī bijis skaņu hronikas aizsācējs. Arī dokumentālajā filmā par Kārli Dumbrāju redzamie dokumentālie kadri no celtniecības procesa ir viņa veikums. Laika posmā no 1936. gada līdz 1940. gada vasarai viņš katru nedēļu, nevienu neizlaižot, ar smago fotoaparātu un stikla platēm brauca uz Ķegumu, lai fotografētu Ķeguma spēkstacijas tapšanu. Šo darbu viņš turpināja darīt arī pēc padomju armijas ienākšanas Latvijā, kā arī vēlāk dokumentēja Baigā gada notikumus, un šīs fotogrāfijas ir skatāmas tāda paša nosaukuma grāmatā,- par izstādes darbu autora veikumu pastāstīja Ina Lastovecka.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 29.01.2013.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto