Šā gada maijā Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar partneriem uzsāka kampaņu „Pieklājība vieno!", kuras laikā dažādu transportlīdzekļu vadītāji un gājēji tika informēti par izmaiņām noteikumos, kā arī viņiem tika atgādināts par savstarpējo cieņu un sapratni, īpašu uzmanību pievēršot velosipēdistu drošībai ceļu satiksmē.
Kā vēsta CSDD veiktā aptauja, 24% respondentu atzinuši, ka kampaņas laikā sniegtā informācija viņus pārliecinājusi ikdienā, pārvietojoties ar velosipēdu, izvēlēties brauktuvi, nevis ietvi. Viens no galvenajiem kampaņas „Pieklājība vieno!" mērķiem bija aicināt satiksmes dalībniekus cienīt citam citu un rēķināties ar ikvienu satiksmes dalībnieku, vai tas ir gājējs, velosipēdists vai autovadītājs. 21% respondentu apgalvo, ka kampaņas laikā sniegtā informācija un video atgādināja par nepieciešamību pievērst uzmanību attieksmei uz ceļa un iedvesmoja uzvesties pieklājīgāk pret citiem satiksmes dalībniekiem.
Latvijā vairāk nekā puse iedzīvotāju (52,1%) mēdz pārvietoties ar velosipēdu, bet ikdienā velosipēdu kā regulāru pārvietošanās līdzekli izmanto 9,9% iedzīvotāju, liecina CSDD un Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras „Latvijas Fakti" pavasarī veiktais pētījums. No tiem 48% riteņbraucēju izvēlas pārvietoties pa brauktuvi, kā galvenos iemeslus minot ērtumu, ātrumu un drošumu.
Laikraksts „Stars" iepriekš jau informēja, ka 2016. gada 1. janvārī stājās spēkā jaunie Ceļu satiksmes noteikumi (CSN), kuru mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību, īpašu uzmanību pievēršot mazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem. Jaunie noteikumi paredz, ka velosipēdistiem ir jāpārvietojas pa tiem paredzēto infrastruktūru, bet, ja tādas nav, tad pa brauktuvi vai izņēmuma gadījumā (intensīva satiksme u. c.) – pa ietvi, kur priekšroka dodama gājējiem. Ikdienā redzams, ka velobraucēji ir dažādi – liela daļa izmanto izbūvētos veloceliņus un velojoslas, taču ir arī pa kādam, kas brauc tiem paralēli – pa brauktuvi – vai brauc pa ietvi, kaut brauktuve nav satiksmes noslogota. Acīmredzot, daļa joprojām nezina par jauno CSN stāšanos spēkā, līdz ar to lietderīga ir CSDD informatīvā kampaņa.
Kā noskaidrojās pēc kampaņas veiktajā aptaujā, 16% respondentu kampaņa palīdzējusi labāk iepazīties ar jaunajiem CSN un izprast to darbību reāli.
„Mēs esam priecīgi, ka kampaņa „Pieklājība vieno!" ir ne tikai palīdzējusi cilvēkiem saprast jaunos CSN, bet arī ir uzlabojusi kopējo saskaņu ceļu satiksmē. CSDD aicina arī citus ceļu satiksmes dalībniekus turpināt sekot pieklājības principiem ne tikai kampaņas laikā, bet arī turpmāk, lai veidotu cieņpilnu satiksmi, kurā ikviens tās dalībnieks jūtas ērti un droši," aicina CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.
CSDD kampaņas „Pieklājība vieno!" atbalstītāji ir apdrošināšanas sabiedrība ERGO un „Statoil", bet sadarbības partneri – Valsts policija un Latvijas Riteņbraucēju apvienība. Kampaņa tika daļēji finansēta no OCTA līdzekļiem.