„Pieminēšana, kas saistās ar mūsu tautas lieliem notikumiem vai to virzītājiem, nav vajadzīga tiem, kas aizgājuši veļu valstī, bet gan mums pašiem," tā par Oskara Kalpaka leģendu, kas turpina dzīvot jau 92. gadu pēc viņa nāves, izteicies pulkvedis Aleksandrs Plensners.
Par Latvijas Nacionālā karaspēka pirmo komandieri dēvētais (šādu titulu viņam oficiāli dzīves laikā nepiešķīra) pulkvedis Oskars Kalpaks jau nepilnu gadsimtu atdusas Visagala kapukalnā, taču viņa nostāja un rīcība 20. gadsimta sākumā iedvesmo latviešu tautu vēl šobaltdien. Katru gadu gan pulkveža dzimšanas (6. janvāris), gan nāves (6. marts) dienā, kā arī valstij nozīmīgos svētkos tiek pieminēta Oskara Kalpaka drosme, uzcītība militārajā darbā, apņēmība veidot un vadīt pirmās Latvijas bruņoto spēku vienības un ticība Latvijas valstij.
Piemiņas pasākumi viņa dzimtajā pusē šogad iesākās 3. martā ar tradicionālo Kalpaka balvas izcīņu militarizētajā stafetē sporta bāzē „Smeceres sils", kurā piedalījās vairākas Jaunsardzes komandas, kā arī pulkveža un Atsevišķās studentu rotas piemiņas dievkalpojumu Rīgā, Sv. Jāņa baznīcā. 4. un 5. martā Rīgā, sporta kompleksā „Aurora", notika Zemessardzes organizētās 18. starptautiskās pulkveža Kalpaka piemiņas sacensības ložu šaušanā. Sacensībās piedalījās 41 komanda no Latvijas, Igaunijas, Dānijas, Nīderlandes un Polijas. Savukārt dienā, kad Saldus novada Zirņu pagasta „Airītēs" pēc savstarpējas apšaudes sadursmē ar vāciešiem pulkvedis krita, notika atceres pasākumi vairākās vietās Latvijā. „Airītēs" bija Latvijas Nacionālā karaspēka pirmā komandiera piemiņai veltīts pasākums, kurā svinīgo jaunsarga solījumu pieņēma 19 jaunsargi no Kalētu un Bārtas pamatskolas. Pie pulkveža O. Kalpaka pieminekļa Rīgā NBS komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube nolika ziedus, piedalījās arī NBS regulāro vienību komandieri.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 08.03.2011.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto