Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Kā nodrošinās kārtību konteineru laukumos

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 08.02.2016.

Kā nodrošinās kārtību konteineru laukumos
Burtu lielums

1. februārī apritēja 4 mēneši, kopš Madonas pilsētā mainījās samaksas kārtība par sadzīves atkritumiem. Sākot no pagājušā gada 1. oktobra, tā arī katrai daudzdzīvokļu mājai tiek aprēķināta atbilstoši izvesto atkritumu daudzumam piesaistītajā konteineru laukumā iepriekšējā mēnesī.

Karstās diskusijas ir rimušās, daudzas daudzdzīvokļu mājas ir spējušas atrast optimālu risinājumu, līdz ar to par atkritumu izvešanu tagad maksā mazāk nekā pirms tam, kad daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji katrs maksāja 2,12 eiro mēnesī. Taču ne visas problēmas ir jau atrisinātas.
Diemžēl atsevišķos sadzīves atkritumu (SA) koplietošanas laukumos, kur konteineri ir izvietoti vairākām mājām, var novērot, ka jo­projām atkritumu maisi tiek nomesti arī blakus konteineriem. Veidojas ne tikai nepievilcīga aina, bet arī antisanitāri apstākļi. Kamēr ziema un sals vēl nedaudz pieturas, situācija nav kritiska, bet, iestājoties siltam laikam, tā var tikai pasliktināties.

Netiks pieļauti
SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns „Staram" atzina, ka antisanitāri apstākļi konteineru laukumos netiks pieļauti. Nupat ir izdots rīkojums par sanitārā stāvokļa nodrošināšanu SA koplietošanas konteineru laukumos. Lai to panāktu, ar 1. februāri tur, kur regulāri veidojas atkritumu maisu kalni, papildus tiks novietoti viens vai divi 1,1 m3 konteineri, kā, piemēram, Kalēju ielā, Rūpniecības ielā 20 k. 9, Saules ielā 40 un nepieciešamības gadījumā arī citos. Tie tiks nodoti sētnieku apsaimniekošanai.

Sētnieka pienākumos
Ar šāgada 1. februāri sētnieka pienākumos, apkopjot konteineru laukumu, arī ietilpst pārvietot visus pie konteineriem zemē noliktos sadzīves atkritumus uz viņu apsaimniekošanā nodotajiem konteineriem, kā arī informēt uzņēmuma komunālo pakalpojumu nodaļas vadītāju, tiklīdz tie ir pilni, lai tos varētu izvest. Mēnesī izvestais kopējais apjoms proporcionāli tiks attiecināts uz laukumā esošo daudzdzīvokļu māju SA konteineriem.
Sētniekiem tiks aprēķinātas piemaksas par katru piepildīto konteineru 5 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas, līdzekļus proporcionāli atskaitot no konkrētajam laukumam piesaistīto māju līdzekļu uzkrājumiem.
Šādu rīkojumu par dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumiem SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns izdevis, pamatojoties uz Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. panta 5. daļu, kas nosaka, ka dzīvojamās mājas pārvaldītājs nodrošina sanitārās apkopes prasību izpildi dzīvojamajā mājā, lai nepieļautu apdraudējuma (7. pants) iestāšanos. Lai novērstu apdraudējumu, kas ir radies, sadzīves atkritumu maisus nesankcionēti novietojot pie apsaimniekojamo daudzdzīvokļu māju sadzīves atkritumu konteineriem, arī tiek novietoti papildu konteineri, lai sētniekiem būtu, kur tos pārvietot.

Var tikai minēt
Var tikai minēt, kāpēc atkritumu maisi netiek mesti konteineros, bet nolikti tiem blakus. Iespējams, to dara tie, kuri nav noslēguši līgumus ar SIA „Madonas namsaimnieks" par atkritumu apsaimniekošanu. Droši vien savu reizi „grēko" arī sadzīves atkritumu konteineru laukumam piesaistīto māju iedzīvotāji, kuriem piemirsies paņemt līdzi atslēgu un nav, ar ko atslēgt konteineru, vai arī konkrētajai mājai piesaistītais konteiners ir jau piepildīts un tad arī nekas cits neatliek, kā nomest atkritumu maisu turpat zemē.
– To, kāpēc tik daudz atkritumu joprojām tiek novietots blakus konteineriem, ir grūti izskaidrot. Daļa māju, lai mazāk būtu jāmaksā, ir izvēlējušās minimālu konteineru skaitu, kuru nepietiek, jo atkritumu, izrādās, ir vairāk. Katrā ziņā es kā māju apsaimniekotājs nedrīkstu pieļaut antisanitāru apstākļu veidošanos, tāpēc arī izdevu rīkojumu par konteineru skaita palielināšanu daudzdzīvokļu mājām piesaistītajos SA koplietošanas laukumos, kā to paredz likums. Vairākos laukumos, kur to nebija, esam uzstādījuši dalīto atkritumu konteinerus, tāpat palielinājuši to skaitu tajos, kur iedzīvotāji ļoti aktīvi šķiro atkritumus. Šķirojot atkritumus, arī var samazināt maksu par atkritumu izvešanu, bet to vēl ne visi iedzīvotāji saprot un izmanto. Savukārt attiecībā uz konteineru slēgšanu –
„Madonas namsaimnieks" nekad nav uz to pastāvējis. Es uzskatu, ka konteineru slēgšana nav labākais risinājums, bet tā ir pašu iedzīvotāju izvēle, – uzsvēra Osvalds Lucāns.
Vaicāts, vai ziemā konteineru slēgšana nav sagādājusi iedzīvotājiem kādas problēmas, viņš atzina, ka, iestājoties salam, dažviet ir bijuši nelieli sarežģījumi ar to atslēgšanu, bet tas nav bijis masveidā.
– Biežāk pensionāri ir sūdzējušies, ka konteineru laukumi un taciņas uz tiem nav izgaismotas un tumsā neko nevarot redzēt. Šai gadījumā man gribētos uzdot pretjautāju-
mu – kāpēc viņi nevar aiziet un izmest atkritumus gaišā dienas laikā? Tas taču ir gan ērtāk, gan drošāk. Protams, tiem, kas strādā, atkritumi uz konteineriem ir jānes vakarā pēc darba vai agri no rīta, kad ir tumšs, bet pensionāri gan var izvēlēties citu laiku, – piebilda uzņēmuma vadītājs.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px