Vakar bija pēdējā diena, kad paralēli eiro varējām vēl norēķināties ar latiem, ja vien tos nebijām iztērējuši jau agrāk vai arī tos, ieklausoties speciālistu padomos, līdz gadumijai bijām ieskaitījuši savos kontos.
Tad latu konvertācija eiro valūtā notika automātiski, un šādos gadījumos, norēķinoties ar karti vai pat iepērkoties ar skaidru naudu pēc tās izņemšanas no bankomāta, netika sagādātas neērtības tirdzniecības darbiniekiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem, kas zināmā mērā jaunā gada pirmajās divās nedēļās veica banku funkcijas. Nereti veikalos gandrīz vai kā naudas maiņas punktos ieradās cilvēki ar visai lieliem lata banknošu nomināliem, taču atlikumu jau saņēma eiro banknotēs un monētās. Bet nu esam to vairāk vai mazāk veiksmīgi pārdzīvojuši, un, sākot ar šodienu, 15. janvāri, norēķini notiks vairs tikai eiro.
Mierīgi gan var būt arī tie, kam maciņos vai „slēptuvēs X stundai" – zem matračiem, veļas kaudzēm skapjos, grāmatām utt. – vēl ir atrodami vecie labie un daudziem tik mīļie latiņi. Visus uzkrājumus latos varēs mainīt pret eiro pēc oficiālā kursa (0,702804) bez papildu komisijas maksas līdz šāgada 31. martam 302 „Latvijas Pasta" nodaļās, bet bankās – līdz 30. jūnijam. Savukārt Latvijas Banka to sola darīt mūžīgi – bez termiņa ierobežojuma.
Nedēļu pēc eiro ieviešanas liela daļa gan iedzīvotāju, gan uzņēmēju, kā liecina socioloģiskās aptaujas, ir atzinuši, ka pāreja uz jauno valūtu bijusi ērta. Tikai ceturtā daļa iedzīvotāju un uzņēmumu vadītāju, pārejot uz jauno valūtu, saskārušies ar kādām neērtībām, tādām kā cenu pārrēķināšana, cenu zīmju neesamību latos un eiro, rindas veikalos, pie bankomātiem un pasta nodaļās, kā arī eiro monētu smagums un 5 eiro banknošu trūkums bankomātos pirmajās jaunā gada dienās. Savukārt uzņēmēji visbiežāk norādījuši, ka neērtības pārejā uz eiro radījusi grāmatvedības un IT sistēmu pārprogrammēšana, darbinieku apmācību organizēšana, kā arī paralēlā cenu atspoguļošana, eiro un latu paralēlās apgrozības periods.
Desmitajā eiro ieviešanas dienā premjers Valdis Dombrovskis paziņoja, ka šajā datumā Latvijā, līdzīgi kā savulaik Igaunijā, apgrozība eiro pirmo reizi bija lielāka nekā latos. Arī tirgotāji, tuvojoties lata pēdējai dienai, atzina, ka pircēji ar latiem norēķinās aizvien retāk. Par to vakar, pēdējā lata dienā, pārliecinājāmies arī mēs, uzrunājot vairākus iedzīvotājus pēc iepirkšanās tirdzniecības centrā „Rimi" Madonā.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 15.01.2014.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto