Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Kā būs ar komisijas maksu?

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.07.2015.

Burtu lielums

Iepriekšējā laikraksta „Stars" numurā jau informējām, ka Madonas novada domes priekšsēdētājs, pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvis SIA „Madonas namsaimnieks" Andrejs Ceļapīters ar rīkojumu ir apturējis komisijas maksas 0,50 EUR iekasēšanu par katru apmaksājamo rēķinu kasē Madonā, Augu ielā 29.

No dienaskārtības nav noņemts
Taču tas vēl nenozīmē, ka šis jautājums ir noņemts no dienaskārtības un zaudējis savu aktualitāti. Tas joprojām ir atklāts, un to izvērtēs arī Madonas novada domes deputāti.
– Esmu informēts, ka šis jautājums tiks izskatīts nākamajā domes finanšu un attīstības komitejas sēdē, bet jebkurā gadījumā tas ir pretrunā ar likumdošanu, jo es kā komercuzņēmuma vadītājs (arī pašvaldības uzņēmums ir komercuzņēmums) esmu tiesīgs pieņemt ar finanšu sistēmas sakārtošanu saistītus lēmumus un katrs rīkojums jau nav jāsaskaņo. Manis pieņemtā lēmuma atcelšana par komisijas maksas noteikšanu ir iejaukšanās uzņēmuma finanšu sistēmā, – akcentēja SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns. – Tie laiki, kad komunālo maksājumu veikšana pašvaldības uzņēmumos bija aktuāla un Madonā darbojās norēķinu centrs, ir pagātne. Tolaik es nevadīju uzņēmumu, bet, cik zinu, norēķinu centrs tika slēgts tikai tāpēc, ka nebija rentabls. Arī pēc tā slēgšanas iedzīvotāji komunālo pakalpojumu rēķinus joprojām varēja samaksāt pašvaldības uzņēmumos, taču jāņem vērā, ka šāda kārtība tika iedibināta laikā, kad vēl nebija tā attīstījušās mūsdienu tehnoloģijas, internetbankas izmantošana utt. Tagad situācija ir mainījusies, līdz ar to būtiski ir samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri rēķinus apmaksā SIA „Madonas namsaimnieks" kasē. Taču ar kases aparātu, darbinieku utt. saistītās izmaksas jau tāpēc nav kļuvušas mazākas, bet, jo mazāk cilvēku tiek apkalpots, jo dārgāk izmaksā kasieres viena darba stunda. Turklāt jāņem vērā, ka šīs izmaksas nedrīkst iekļaut uzņēmuma sniegto citu pakalpojumu tarifā. Un tas ir arī loģiski, jo kāpēc par kases uzturēšanu uzņēmumā būtu jāmaksā arī tiem iedzīvotājiem, kas rēķinus veic internetbankā?
SIA „Madonas namsaimnieks" vadītājs atzina, ka viņš saprotot, ka vienai iedzīvotāju daļai norēķinu veikšana bez komisijas naudas ir ļoti svarīga, it īpaši maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem, kuri varbūt nevar atļauties maksāt par internetu un nav arī apguvuši datorprasmes. Bet arī uzņēmumā, lai pieņemtu maksājumus no iedzīvotājiem, neviens par velti nestrādās.
– Tādā gadījumā pašvaldība šādu maksājumu pieņemšanai lai paredz kompensāciju vismaz maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem. Finanšu stāvoklis uzņēmumā ir ļoti saspringts, un ir jāoptimizē iespējas, jādomā, kā palielināt ieņēmumus vai samazināt izdevumus. Skaidras naudas norēķini taču ir ļoti dārgi. Ir jānodrošina naudas glabāšana, un arī par tās nodošanu bankā ir jāmaksā. Pārāk daudz jau to mīnusu uzņēmumā sāk veidoties. Paredzu, ka diskusijas domē būs spraigas, bet es aizstāvēšu un pamatošu savu viedokli, – uzsvēra Osvalds Lucāns.

Vispirms pašiem jātiek skaidrībā
– Manuprāt, visiem triju pašvaldības uzņēmumu vadītājiem pirms Madonas novada domes finanšu un attīstības komitejas sēdes, kurā šis jautājums tiks izskatīts, ir jātiekas un tas jāpārrunā, lai nonāktu pie kopsaucēja un Madonas pilsētā maksājumu pieņemšanā no iedzīvotājiem būtu vienota sistēma. Vispirms pašiem jātiek skaidrībā, ko mēs gribam un kāda ir mūsu nostāja, – savukārt atzīmēja SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis. – Es pieļauju, ka kaut kādas izmaiņas šai ziņā tomēr ir nepieciešamas. Varianti varētu būt dažādi. Piemēram, lai uzlabotu iedzīvotāju apkalpošanas kultūru, varbūt būtu lietderīgi uzņēmumu savstarpējos norēķinos palielināt maksājumu par katru pieņemto rēķinu un savā starpā, piesaistot iedzīvotājus maksājumu veikšanai, nedaudz arī konkurēt. Patlaban par katru rēķinu cits citam maksājam 14 centu, bet šo summu varētu palielināt, un iedzīvotājus tiešā veidā tas neskartu. Kur laipnāk apkalpos, uz turieni iedzīvotāji arī dosies.
Te gan jāpiezīmē, ka šis piedāvājums neatrisina SIA „Madonas namsaimnieks" situāciju. Šim uzņēmumam jau tagad savstarpējie norēķini ir ar mīnus zīmi – tas vairāk pārskaita abiem pārējiem uzņēmumiem nekā no tiem saņem pretī. Kā sarunā „Staram" atklāja SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns, lielāks skaits iedzīvotāju maksājumus veic SIA „Madonas siltums" un AS „Madonas ūdens". To apstiprināja arī SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis.
– Mēs pēc „Madonas namsaimnieka" norēķinu centra slēgšanas Madonas centrā pieņemam lielāku skaitu klientu, neraugoties uz to, ka it kā atrodamies pilsētas nomalē. Bet cilvēki nāk, apmaksā rēķinus, un reizēm veidojas pat rinda. Katrā ziņā savstarpējo norēķinu bilance pašvaldības uzņēmumu starpā mums zaudējumus nenes, – uzsvēra Uldis Lielvalodis.
Taču arī viņš atzina, ka situācija beidzamajos gados ir būtiski mainījusies. Arvien lielākas iespējas iedzīvotājiem maksājumus veikt ir internetbankā. Savukārt tiem, kam internetbankas nav vai kuri veselības stāvokļa dēļ slikti redz, vai arī pirksti vairs tā neklausa (ievadot ciparu kodu un paroli, jābūt ļoti precīziem), vienīgā iespēja samaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus ir pašvaldības uzņēmumos, tāpēc šī iespēja, nenosakot papildu komisijas maksu, pēc SIA „Madonas siltums" vadītāja domām, ir jāsaglabā vismaz šai iedzīvotāju daļai.

Noskaņots skeptiski
Līdzīgu viedokli pauda arī AS „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks.
– Katrā ziņā mūsu uzņēmums par tādas maksas ieviešanu nav domājis. Turklāt starp visiem trim pašvaldības uzņēmumiem jau tagad notiek savstarpējie norēķini. Arī mēs par katru iedzīvotāju apmaksāto AS „Madonas ūdens" rēķinu pārējos divos pašvaldības uzņēmumos tiem maksājam 14 centu. Mans personīgais viedoklis vismaz pašlaik, nezinot kolēģu argumentus un apsvērumus, ir tāds, ka Madonas pilsētas iedzīvotājiem būtu jāatstāj iespēja veikt komunālo pakalpojumu maksājumus bez komisijas maksas. Mums tas zaudējumus nerada. Esmu noskaņots diezgan skeptiski. Manuprāt, tas neies cauri, un attiecībā pret Madonas pilsētas iedzīvotājiem tas nebūtu arī īsti godīgi. AS „Madonas ūdens" pakalpojumus ūdenssaimniecības jomā tagad sniedz arī Praulienā un Ļaudonā. Pagastu budžetos ir palikusi neliela slodze kasierei, lai iedzīvotāji par saņemtajiem ūdens un kanalizācijas pakalpojumiem varētu samaksāt savā dzīvesvietā bez komisijas maksas. Kāpēc lai Madonas pilsētā nebūtu šādas iespējas?
Protams, nosakot komisijas naudu, arī mūsu uzņēmums gūtu papildu ieņēmumus, bet iedzīvotājos tas raisītu sašutumu, līdz ar to negāciju būtu vairāk nekā labuma, – ir pārliecināts Guntars Dambenieks.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px