Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Jūtos kā kontakts vai viduspunkts”

INESE ELSIŅA

Autors • 18.01.2018.

“Jūtos kā kontakts vai viduspunkts”
Burtu lielums

Šajā mācību gadā Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā mācās 154 audzēkņi. Skolas programmas viņi apgūst septiņus gadus, papildus tiek uzņemti bērni sagatavošanas grupā.

Kopš pagājušā gada skolas 1., 2. kursam mācības notiek Skolas ielā – telpās, kur sākotnēji atradās Madonas mākslas skola. Ar mazāko kursu audzēkņiem strādā skolotāja Danute Vēze. – Tas saistīts ar to, ka mums ir ierobežots telpu skaits, – komentē mākslas skolas direktore Kristīne Šulce.

Jauniešu mākslas studija
Līdzās piedāvājumam jaunākā vecuma bērniem skola dod iespēju mācību iestādē mācīties arī jauniešiem. – Līdz šim to dēvējām par 8. kursu, šogad nosaukumu mainījām un tagad to saucam par Jauniešu mākslas studiju, – precizē direktore. – Dzīve parādīja, ka jauniešiem nereti šķiet – ja neesmu mācījies mākslas skolā iepriekšējos septiņus gadus, kā gan uzreiz varu būt skolas 8. kursā? Jauniešu studijas pamatmērķis ir dot iespēju skolēniem, kuriem līdz šim nav izdevies mācīties mākslas skolā, no 14 gadiem to darīt. Kāds vēlēsies sagatavoties ar mākslu saistītām tālākstudijām, kāds vienkārši tāpat attīstīs savas radošās spējas. Pagājušajā gadā pēc 8. kursa absolvēšanas 12 audzēkņi iestājās prestižās, ar mākslu saistītās skolās: Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā un Latvijas Universitātē. Madonas mākslas skolai Latvijas kontekstā ir laba slava. Kaut konkrētā bērna vārds valstī nav zināms, mūsu skolas pieminēšana vien ir kvalitātes rādītājs un laba reklāma vienlaikus. Esam iesējuši labu sēklu, piedaloties dažādos konkursos un projektos, un tas nav palicis nepamanīts.
Šobrīd jauniešu vidū ir lielāks pieprasījums uz datorgrafiku, caur dažādiem projektiem datorgrafikas apguvei esam nopirkuši datorus un grafiskās planšetes. Mums ir seši datori, ceturtdienās pie tiem mācās divi audzēkņi. Četras vietas ir brīvas, tādēļ aicinu pievienoties un apgūt gan datorgrafiku, gan zīmēšanas un gleznošanas prasmes. Jauniešiem tas būs svarīgi arī, lai sagatavotos iestājpārbaudījumiem. Piemēram, ja esi izdomājis stāties arhitektos, nebūs nokavēts, ja pusgadu pie mums trenēsies zīmēt kapiteli, klauzūru, ģipša galvu – skolā ir profesionāli pedagogi un iespēja to apgūt.
Direktore stāsta, ka jauniešu studijā var piedalīties arī tāpat vien –
te var pulcēties interesenti, kas vēlas pavadīt laiku citā atmosfērā, saņemot iedvesmu no pedagogiem un vienaudžiem. – Mājās, darbojoties vienam, nereti attīstībai pietrūkst vajadzīgā impulsa, nepieciešams grūdiens no malas, kas ļauj iet tālāk, – pamato Kristīne Šulce. – Un interesantākais, strādājot skolā, ir tas, ka skolotājs, direktore jūt šā laika audzēkņu intereses, domāšanas veidu, pārmaiņas notiek nemitīgi. Visvairāk individuālo rokrakstu redzam jauniešu noslēguma darbos, kad audzēkņiem dota iespēja parādīt, kas viņus patiesi aizrauj. Mazie skolā ienāk ar bezbailību, izbrīnu un lielu aizrautību, lielie savus talantus atklāj noslēguma darbos un Jauniešu studijā, kas šobrīd ir attīstības posmā.

Konkurss „Piesaki sevi mākslas pasaulē"
Lai uzturētu saikni ar nobriedušākiem prātiem, šogad jau otro gadu Madonas mākslas skolā tiks izsludināts novada pašvaldības radošais konkurss „Piesaki sevi mākslas pasaulē". Jaunrades konkurss paredzēts jauniešiem vecumā no 14 līdz 19 gadiem un vecuma posmā no 20 līdz 25 gadiem. Dalībnieki aicināti iesniegt 5-10 jaunrades darbus, šogad varēs iesniegt darbus arī tēlniecības jomā – vai nu klasisku atlējumu, vai telpisku objektu. Darbam nav jābūt no ģipša, granīta vai bronzas, tas var būt arī metināts, līmēts, galvenais, lai ir vides mākslas objekts.
Pirmā konkursa „Piesaki sevi mākslas pasaulē" darbi pašlaik skatāmi pašvaldības ēkā Saieta laukumā, veikalā „Sniegaroze", tirdzniecības centrā „Konzums".

Direktores jaunais izaicinājums
Pēc tam, kad Madonā pērn tika uzņemti Latvijas mākslas skolu pedagogi un visaugstākajā līmenī noorganizēta Latvijas dizaina un mākslas vidusskolu audzēkņu modes skate konkurss „Dizaina balss", kādu brīdi iestāde un tās vadītāja varēja dzīvot relatīva miera periodā. Tomēr atslābums Kristīnei Šulcei pārvērties jaunā izaicinājumā – līdzās tiešajiem darba pienākumiem mākslas skolā viņa uzrunāta uz laiku uzņemties arī Madonas bērnu un jauniešu centra vadību.
– Gunita Kļaviņa izturēja konkursu un uzsāka darbu kā direktore Rīgas 93. vidusskolā, es piekritu viņas lūgumam ar janvāri pārņemt vadītājas pienākumus jauniešu centrā. Esmu izgājusi no savas komforta zonas un pievērsusies vēl kādas iestādes darbam. Par to esmu priecīga, jo tā ir jauna pieredze un iespēja mācīties man pašai. Vadības darbu īpaši studējusi neesmu, dzīve piedāvā vērtīgu skolu. Jauniešu centrs man personīgi vienmēr ir paticis, tas ir draudzīga, saliedēta pedagogu kolektīva paraugs. Vienmēr esmu novērtējusi viņu kā entuziasma pilnas komandas stāju. Lai gan pilsētā strādājam plecu pie pleca un dalām it kā vienus un tos pašus bērnus, tagad dota iespēja pārraudzīt viņus visus.

Jauniešu galvaspilsētas zīmē
Pateicoties jaudīgam daudzgadu darbam jauniešu dzīves jomā, Madonas novads izcīnījis Jauniešu galvaspilsētas 2018 statusu. Jau šodien Madonā uz salidojumu „Saskrienamies?!…" pulcēsies jauniešu domes un citas aktīvu jauniešu apvienības no visas Latvijas, lai iepazītos, veidotu sadarbību, apmainītos pieredzē un atklātu Jauniešu galvaspilsētas 2018 pasākumu ciklu. – Šodien Madonā, Saieta laukumā, piedaloties jauniešiem, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem, kā arī Madonas novada pašvaldības vadībai, tiks pacelts Jauniešu galvaspilsētas 2018 karogs, kas pilsētas centrālajā laukumā plīvos visu gadu, – informē Kristīne Šulce. – Dienas aktīvākā daļa norisināsies Smeceres kroga Mūzikas klubā, kur paredzētas jauniešu aktivitātes draudzīga burziņa atmosfērā. Būs dažādas nodarbības grupās jaunu ideju radīšanai un sadarbības veicināšanai. Latvijas jauniešu domes sadarbojas un regulāri veido kopīgus pasākumus, tomēr šāda mēroga tikšanās notiks pirmo reizi.

Plenērs mākslas skolā
11., 12. augustā Jauniešu galvaspilsētas ietvaros Madonā notiks arī Vislatvijas jauniešu zaļumballe. Madonas mākslas skola savukārt augustā plāno rīkot Latvijas jauniešu mākslas plenēru. – Esam iecerējuši kopprojektu ar Saldus, Ludzas, Engures mākslas skolām, lai uz Madonu atbrauktu šo skolu audzēkņi un kopā ar mūsējiem darbotos plenēra gaisotnē. Vēlamies veidot māla sajūtu darbnīcu, no māla lauskām izveidot arī objektu vidē. Otrs virziens, par ko iestājamies, ir gleznošana ar augu krāsām, dabiskiem materiāliem. Ar eksperimentālo mākslu Madonā jau darbojusies mūsu skolas skolotāja Lāsma Lasmane, piesaistot arī citus profesionāļus, tas būs interesants un saistošs virziens.
Reizi nedēļā Kristīne vada arī glezniecības nodarbības pieaugušajiem, un šovasar, kad plenērs „Laisma" notiks Madonā un tiks veltīts Jānim Simsonam, tajā piedalīsies arī viņas audzēkņi.
– Esmu īstajā vietā un laikā, jūtos vajadzīga un noderīga, – savu šābrīža izjūtu raksturo Kristīne Šulce. – Esmu kā kontakts vai viduspunkts, kurš saslēdz ne vien savas, bet arī citu izsapņotās ieceres, idejas, lai tās visas rezumētos skaistos notikumos.

19.01.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px