Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Jautājumu ceļiniekiem netrūkst

Redakcija

Autors • 20.10.2009.

Jautājumu ceļiniekiem netrūkst
Burtu lielums

„Stars" iepriekšējā numurā jau informēja par aizvadītajā nedēļā notikušo Madonas un Cēsu rajona pašvaldību vadītāju tikšanos un diskusiju ar VAS „Latvijas Valsts ceļi" (LVC) un AS „Latvijas autoceļu uzturētājs" vadības pārstāvjiem. Turpinot tēmu, piedāvājam plašāku ieskatu jautājumos, kas tika apspriesti diskusijas laikā.

Pirmais iespēju uzdot jautājumus ceļiniekiem izmantoja SIA „Madonas ceļu būves SIA" autobusu parka direktors un Madonas novada domes deputāts Andris Sakne.

– Mūs, vidzemniekus, runas par samazināto finansējumu nebiedē, jo pie tekstiem, kas ir iegājušies ceļinieku valodā – „Vēl nevaram", „Vairs nevaram" un „Nav naudas", esam jau pieraduši. Taču šoreiz mani satrauc kāds cits jautājums. Vestienas pagastā, netālu no Ērgļu novada robežas, pirms aptuveni trim nedēļām uz ceļa izveidojās ūdens lāma aptuveni 30 metru garumā un vairāk nekā pusmetru dziļumā. Situāciju bija radījis bebru aizsprosts meliorācijas grāvī. Sazinoties ar LVC, tika teikts, ka līdzekļu, lai šo problēmu novērstu, nav, vēlāk tika uzlikta zīme, ka te ir strupceļš. Jāsaka paldies Vestienas pagasta pārvaldei, kas iesaistījās situācijas risināšanā, kaut arī tas viņiem nebija jādara. Šodien tika runāts par bērnu pārvadājumiem uz skolu, taču applūdušais ceļš ir daļa no maršruta, kuru darbdienās izmanto vairāk nekā 50 cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir skolēni. Šajā situācijā sanāk tā, ka bērniem aptuveni trīs nedēļas nav jāiet skolā, – laikrakstā „Stars" jau atspoguļoto situāciju arī LVC pārstāvjiem zināmu darīja Andris Sakne.

Viņa teikto papildināja arī Vestienas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Vīle- Bērziņš.
– Bebru aizsprosti ir sabūvēti vairākkārt un ne tikai šajā vietā. Pagasta pārvalde ir tiesīga iejaukties šajā situācijā tikai tad, ja zemes īpašnieks rakstiski lūdz mūsu palīdzību. Man šķiet, ka ar līdzīgām problēmām, kā šī, tuvākajā laikā būs jāsaskaras arī citviet, jo meliorācijas sistēmas, kas būvētas pirms aptuveni 30 gadiem, ir savu laiku nokalpojušas un pārplūduši lauki un ceļa posmi būs aktuāli daudzviet, it īpaši Vidzemes centrālajā augstienē, kur kalni mijas ar zemām, ūdeņainām vietām, – brīdināja Artūrs Vīle-Bērziņš.

To, ka šis nav atsevišķi skatāms gadījums, apstiprināja arī LVC valdes priekšsēdētāja vietnieks Aldis Lācis. Pēc viņa teiktā, līdzīga situācija ir izveidojusies arī citos novados un tā ir šābrīža realitāte. Savukārt LVC Vidzemes reģiona direktors Guntis Apinis atzina, ka LVC un ceļu uzturētājs šādās situācijās nevar rīkoties patvaļīgi.

– Ko mums šādā situācijā vajadzēja darīt? Iet iekšā svešā zemē un pēc tam tiesāties? Tāda izmēra lāmā gāzt materiālu arī nebūtu bijis prātīgi. Šādās situācijās ir jābūt sadarbībai starp ceļu uzturētāju, pašvaldību un zemes īpašnieku. Mūsu valstī privātīpašums ir svēts, kam es kopumā arī piekrītu, taču svēts tas var būt līdz zināmai robežai. Ja īpašums netiek apsaimniekots un tas rada problēmas pārējai sabiedrībai, tad ir jābūt veidiem, kā zemes īpašnieku ietekmēt. Diemžēl šis jautājums mūsu likumdošanā nav sakārtots. Te nav runa tikai par bebru aizsprostiem, līdzīgi ir arī ar kokiem, kas ceļa malās ir šķībi saauguši un rada draudus satiksmes dalībniekiem, respektīvi, apdraud jūsu un mūsu dzīvības. Kopumā tā ir liela problēma, vieni paši mēs to atrisināt nespējam, – norādīja Guntis Apinis.

Trūkst pieturu

Andris Sakne vēlējās rast skaidrību vēl kādā jautājumā. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem pasažieru pārvadātājam ir jāizvieto informācija par maršrutiem un reisu laikiem autobusu pieturās, taču diemžēl ne visas pieturas dabā pastāv.

– Mums bijušā rajona teritorijā ir 210 tarifa pieturu, taču līdz augusta beigām 62, gandrīz trešā daļa, no tām nav dabā izveidotas. Ir bijušas sūdzības gan man personīgi, gan publicētas presē, ka iedzīvotājiem nav iespējams iepazīties ar informāciju par reisu laikiem, taču diemžēl mums fiziski nav kur šo informāciju izvietot. Plāksnītes ar reisu laikiem ir sagatavotas, taču pašlaik tās atrodas manā kabinetā, jo nav kur piestiprināt, – pastāstīja Andris Sakne, paužot cerību, ka pēc šīs informācijas nodošanas LVC vadībai situācija tomēr uzlabosies.

Guntis Apinis atzina, ka šo situāciju viņam ir grūti komentēt, un, saņemot no Andra Saknes „neeksistējošo" pieturu sarakstu, vien noteica, ka pieturām vienkārši ir jābūt.
LVC Madonas nodaļas vadītāja Marija Drunka, skaidrojot šo situāciju, informēja, ka LVC bija paredzēta programma, kuras ietvaros 2. šķiras ceļi bija jāaprīko ar zīmēm un jāizveido pieturas, taču līdzekļi tās īstenošanai diemžēl nav atradušies, tādēļ viņa rakstījusi vēstuli Madonas rajona padomei, kurā tika lūgts izveidot pieturas (izvietot zīmes) par rajona padomes līdzekļiem.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 20.10.2009.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px