Pagājušajā nedēļā Kalsnavas jauniešu centrā aizvadīta strukturētā dialoga diskusija „Kafija ar politiķiem". Kā jau nosaukums vēsta, saruna noritēja brīvā gaisotnē, ļaujot jauniešiem labāk iepazīt politiķus, Madonas novada pašvaldības pārstāvjus, iestāžu darbiniekus un lēmumu pieņēmējus jaunatnes lietās un spriest par veiksmīgākajiem mehānismiem kopējai sadarbībai.
Kalsnavas jauniešu centra vadītāja Linda Ūdre-Rizga izteica gandarījumu, ka Madonas reģions bijis ļoti kupli pārstāvēts, piedaloties vairāk nekā 40 dalībniekiem. – Galvenie diskusiju vadītāji bija pieci jaunieši, kas jau mājās bija ieskatījušies konkrētajos tematos, apbružājuši jautājumus. Komanda sastāvēja arī no kāda politiķa, pašvaldības darbinieka vai jauniešu lietu lēmumu pieņēmēja un pašiem jauniešiem. Viņu uzdevums bija kopā risināt uzdotās tēmas loku, izstrādājot ieteikumus, kā uzlabot jauniešu sadarbību ar politiķiem novadā un viņu iesaistīšanos šajā jomā. Kā lēmumu pieņēmēju pārstāvji piedalījās Agris Lungevičs, Valda Kļaviņa, Raimonds Aizstrauts, Aigars Šķēls, Artis Mūrmanis, Gunita Kļaviņa, Nadja Niedrīte, Ilona Vagoliņa, Biruta Calmane, Lana Vihrova, Edīte Miķelsone, Vineta Blumberga, Ināra Fedotova, Līga Dreiškina, kā arī Madonas novada jauniešu dome un biedrība „Kalsnavas jaunieši", – pastāstīja Linda Ūdre-Rizga.
To, kāpēc nepieciešams šāds pasākums, skaidroja Valmieras novada fonda jauniešu lietu koordinatore Gundega Siliņa: – Pirmkārt, ne tikai sarunu gaitā vietējiem jauniešiem un politiķiem ir iespēja nonākt pie aktualitātēm un ierosmēm, bet arī šis pasākums pats par sevi ir lielisks piemērs jauniešu komunikācijai ar politiķiem, kad brīvā gaisotnē var pārrunāt dažādus jautājumus. Esmu bijusi tādās diskusijās, kur jaunieši sēž vienā galda pusē, politiķi – otrā, un būtībā saruna beidzas nesākusies. Taču šeit neesam atnākuši uz lielo domes zāli, kur ir kauns un „tas, ko jautāšu, būs stulbi" – tas uzliek nevajadzīgu barjeru. Paši jaunieši arī citās kafijošanas pēcpusdienās atzina, ka šādus brīvos pasākumus vajag rīkot biežāk.
Jāpiebilst, ka šīs diskusijas tiek organizētas Eiropas Savienības strukturētā dialoga ietvaros, kas jauniešiem, jauniešu politikas veidotājiem un īstenotājiem sniedz iespēju aktualizēt jaunatnes politikas problēmjautājumus vietējā, nacionālā un Eiropas līmenī. Gundega Siliņa atklāja, ka Kalsnavā izskanējušās ierosmes tiks apkopotas un aktualizētas Vidzemes reģionālajā konferencē, kas norisināsies Valmierā 20. februārī. Tālāk visas rekomendācijas tiks virzītas uz nacionālo konferenci Rīgā, pēc kā sekos Eiropas pasākums, kur attiecīgi jau dosies delegācija un tiks pārstāvēts viss Latvijas viedoklis – tajā savu daļiņu būs devis arī Madonas reģions.
Līdz šim strukturētā dialoga diskusija „Kafija ar politiķiem" ir notikusi Burtniekos, Valmierā, Kalsnavā un Gulbenē. Par dzirdētajiem viedokļiem pasākuma moderatore Ieva Garjāne secināja: – Katrā vietā ir ļoti atšķirīgi cilvēki, tas ir normāli un forši, tad arī ierosinājumi nāk citādāki. Bet, salīdzinot pa reģioniem, tendences jau ir līdzīgas. Vienojošais faktors ir tas, ka cilvēki grib sarunāties un grib piedalīties uzlabojumos. Sākumā jaunietim gan ir jāsaprot un jāizjūt, ko dod viņa līdzdalība – ne tikai to, ka tiek īstenota kāda ideja, tātad galarezultātu, bet tā arī pilnveido visas jaunieša pamata kompetences – spēju uzstāties, komunicēt, izteikt viedokli un tamlīdzīgi. Kas mani pārsteidza Kalsnavā un pat izsita no sliedēm, bija jauniešu labā informētība jautājumos, viņi šai diskusijai iepriekš bija rūpīgi gatavojušies.
Jauniešu un politiķu komandām katrai tika uzdots konkrēts un, jāteic, gana specifisks jautājums – kopumā pieci, ar vienotu pamatdomu – kā veicināt jauniešu iesaistīšanos politikā un sadarbošanos ar lēmumu pieņēmējiem, paužot savas aktualitātes, domas un ieteikumus. Tika minētas dažādas rekomendācijas, piemēram, rīkot jauniešu tikšanās ar politiķiem klases audzināšanas stundās vai reizi mēnesī visiem tikties domē vai kādā no jauniešu centriem neformālā gaisotnē, līdzīgi kā kafijošanas pēcpusdienā uz diskusiju par jauniešiem aktuāliem tematiem. Tomēr problēma ir arvien vairāk jauniešu iesaistīšana, jo arī līdz šim ir aktīvākie pagasti un jaunieši, kuri pasākumos piedalās, kamēr viena daļa ir kūtrāki. Madonas BJC direktore Gunita Kļaviņa pauda viedokli: – Kā redzam, arī uz šo pasākumu atbraukuši aktīvākie jaunieši no pagastiem, kuros darbojas jauniešu centri. Taču informācija tika nosūtīta uz visiem pagastiem, bet dažos no tiem nav viena cilvēka, kas varētu šādus braucienus uz pasākumiem noorganizēt. Piemēram, Saldus novadā katrā pagastā kaut uz nelielu slodzi ir viens jaunatnes lietu koordinators – tas arī pie mums veicinātu jauniešu līdzdalību visos pagastos.
Iespējams, problēma ir arī tajā, kā jauniešiem tiek pastāstīts gan par dažādajām aktivitātēm, gan aktualitātēm novada politikas dzīvē. – Ir maz informācijas par jauniešiem, un, ja arī ir, tā diemžēl tiek pasniegta jauniešiem nesaistošā veidā, kā arī pazūd lielās informācijas plūsmā. Līdz ar to mēs rosinātu politiķus vairāk izmantot sociālos portālus, modernās tehnoloģijas. Piemēram, twitter ziņā var koncentrēti pasniegt ziņu, ko jaunieši noteikti izlasīs, un tā pasaka daudz vairāk nekā garš raksts, – ir pārliecināts Gatis Teilis.
Tāpat jaunieši cer drīzumā sagaidīt plānoto Madonas novada domes sēžu audio vai video ierakstu publicēšanu pašvaldības mājas lapā, jo arī tādā veidā viņi varētu uzzināt par norisēm politikā, kļūt aktīvāki. Tika atgādināts arī par iespēju iesūtīt jautājumus un ierosmes uz Madonas novada pašvaldības e-pastu.
Kalsnavas pagasta pārvaldes vadītājs Artis Mūrmanis, jautāts, vai diskusiju vērtē kā izdevušos un jauniešu idejās saskata arī kādas ikdienā ieviešamas ierosmes, atbildēja: – Bija prieks redzēt aktīvāko jauniešu daļu, kas grib darīt un redz iespējas dot savu pienesumu politikā. Politika gan nav galvenā, svarīgākais ir aktivitāte. Uzskatu, ka jauniešiem ir jājūt atbalsts, lai būtu arī rezultāti, piemēram, pašdarbībā, sportā. Jau šobrīd saprāta un loģikas robežās jauniešu idejas tiek atbalstītas, tāpēc ar tām droši var vērsties pie politiķiem, lēmumu pieņēmējiem. Diskusijā izskanēja daudz ideju, piemēram, noteikti piekrītu tam, ka arī politiķiem ir jāiet līdzi laikam un jāizmanto moderno tehnoloģiju un sociālo portālu sniegtās iespējas. Kā arī uz priekšdienām noteikti vajadzētu rīkot dažādas tikšanās ar jauniešiem.