Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs E. Sprūdžs aicina ar depozīta sistēmas ieviešanu saistītos likumus pieņemt steidzamības kārtā, „Staru" informē ministra preses sekretāre Maija Pētermane.
Uzmanību tam ministrs pievērsis arī otrdien notikušajā Saeimas Vides apakškomisijas sēdē. Tas jādara, lai iedzīvotājiem iepriekš plānotajā laikā no 2015. gada būtu iespēja pret samaksu apmainīt izlietoto dzēriena iepakojumu. Ministrs uzskata, ka vides jomā veiksmīgi spēj darboties tikai ilgtspējīgi risinājumi. Sabiedrībā izpratne par videi draudzīgu dzīvesveidu aug, tomēr statistika liecina, ka līdz šim izmantotās metodes izlietoto resursu apsaimniekošanā ir nepietiekami efektīvas un
joprojām nepieņemami daudz vērtīgu materiālu, piemēram, PET un stikls, nonāk dabā.
Par to, ka tas ir tieši tā, liecina arī „Stara" lasītāju zvani redakcijai, informējot par kādu kārtējo piegružoto dzimtenes stūrīti. Droši vien tad sakoptākas būtu arī autobusa pieturas un tajās vismaz ilgstoši nemētātos PET pudeles. Ja par to varētu saņemt naudu, gan jau atrastos cilvēki, kuri tās ātri vien salasītu. Kā tas jau notiek attiecībā uz alus pudelēm, par kuru nodošanu var saņemt no viena līdz pat četriem santīmiem par pudeli.
VARAM ar dzērienu ražotājiem un tirgotājiem šā gada sākumā parakstīja sadarbības memorandu par depozīta sistēmas ieviešanu atkārtoti lietojamam un vienreiz lietojamam dzēriena iepakojumam. Iecerēts, ka PET un stikla pudeles, kā arī skārda bundžas pret atlīdzību atpakaļ varēs nodot, sākot ar 2015. gadu. Nozares pārstāvji uzskata, ka operatora izveidei un sistēmas iedzīvināšanai ir nepieciešams vismaz gads, tādēļ normatīvo aktu savlaicīga sakārtošana ir ārkārtīgi būtiska.
Aprēķini liecina, ka līdz ar efektīvu depozīta sistēmas ieviešanu jau pēc viena gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA