Aronas pagasta Lauterē SIA "Jumis" veikalam 2014. gada 1. janvāris bija brīvdiena, bet vakar, 2. janvārī, pircēji iepirkās savā vietējā veikalā, gan maksājot ar latiem, gan ar eiro.
Jaunā gada pirmajā darba dienā pircējus apkalpoja uzņēmuma īpašnieks Andris Daņiļevičs. Viņš veikalā strādā, mainoties ar pārdevēju Sandru Ūdri.
Uz vaicājumu par to, kā veikalā norit tirdzniecība, sākoties norēķiniem ar eiro, bet vēl līdz 14. janvārim pircējiem maksājot arī ar palikušajiem latiem, Andris Daņiļevičs atklāja: – Mazas problēmiņas ir, bet nekas nopietns. Sākumā bija neliels uztraukums, izsitot pirmo čeku – vai viss būs, kā vajag. Taču paskatījos, ka visa informācija čekā ir pareiza, tātad kases aparātā, vienu taustiņu nospiežot, programma darbojas, un uztraukumam nav pamata. Taustiņi tie paši, nekas jau nemainās. Galva nav jālauza, cik eiro naudas izdot, jo visu aprēķina kases aparāts. Mums ir arī eiro kalkulators, marķieris, lai varētu noteikt viltotās naudaszīmes, ja ir aizdomas. Arī eiro valūtu nodrošinājām laikus. Nauda netika pieteikta, iegādājāmies sākuma komplektus. Atverot veikalu, pirmais pircējs vēl norēķinājās ar latiem, bet nākamais jau maksāja par pirkumu ar eiro. Ir pircēji, kas atlikumā saņemtās eiro monētas aplūko ar interesi, jo tās ir pirmās, ko tur savās rokās. Gandrīz visiem pirmā iepirkšanās ir notikums, un ir interesanti. Pārdevējam gan ir jāprasa, kā pircējs norēķināsies – latos vai eiro. Pagaidām no tiem, ko esmu apkalpojis, puse maksāja ar eiro, puse norēķinājās par pirkumu ar latiem. Daudzi uz veikalu nāk ar sakrātajiem santīmiem, kas ir jāskaita. Taču saprotam cilvēku vēlmi iztērēt beidzamās monētas – visi grib tikt vaļā no santīmiem. Esmu ievērojis, ka pircēji, ieraugot cenas eiro, sākumā apjūk, jo cena eiro valūtā ir lielāka. Daudzi to vēl neaptver, bet pēc tam jau visi iedziļinās.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 03.01.2014.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto