Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Ik rītu – krūze “Skolas piena”

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 15.09.2015.

Ik rītu – krūze “Skolas piena”
Burtu lielums

Kopš sācies jaunais mācību gads, skolās, kuras iesaistījušās programmā "Skolas piens", bērniem ir iespēja starpbrīdī izdzert 250 ml piena bez maksas.

Kusas pamatskolā programmas "Skolas piens" ietvaros AS "Lazdonas piensaimnieks" pasterizēto 2% bioloģisko pienu piegādā visiem 1.-9. klases skolēniem. Šajā mācību gadā skolā mācās 73 audzēkņi, un katram dienā pienākas glāze piena. Sākumskolas audzēkņiem "piena pauze" notiek pulksten 9.40, bet vecāko klašu skolēniem – starpbrīdī pēc nākamās mācību stundas.
Vai bērni skolā labprāt dzer pienu? Par to skolas dežurante Ligita Zača dalījās savos novērojumos:
– Ne visi mājās vairs tur govis, kaut arī dzīvo laukos, tāpēc piens tiek novērtēts. Turklāt "Skolas piena" programmai AS "Lazdonas piensaimnieks" piegādā Bio pienu, kas ir ļoti labs piens, iegūts no bioloģiskajās saimniecībās turētajām gotiņām. Sākumskolas bērnus starpbrīdī uz ēdnīcu, lai iedzertu pienu, atved klašu audzinātājas, bet vecāko klašu skolēni nāk paši. Kā dežūrskolotāja visus saucu, lai nāk dzert pienu, jo viņi ir jāaicina, paši ir kūtri. Ir bērni, kas klausa, novērtē pienu, ik dienu nāk pēc savas krūzes veselīgā piena, bet ir arī tādi, kas tomēr kabatas naudu labāk iztērē veikalā par čipsiem un tamlīdzīgām lietām.
Uz jautājumu "Vai visi skolēni dzer pienu?" 2. klases skolotāja Inese Ikauniece atbildēja: – Ir bērni, kuriem ārsts kādas diagnozes dēļ nerekomendē dzert pienu, ir arī bērni, kas saka, ka piens negaršo. Mūsu klasē kādi trīs bērni pienu nedzer, un mēs respektējam viņus. Galvenais, lai pārējie no viņiem neietekmētos un pienu dzertu lielākā daļa. Ja skolotājs pavada klasi piena starpbrīdī uz ēdnīcu, tad piena krūzi izdzer visi, ja ne, bērni paši var arī neatnākt. Mazajiem bērniem ir grūti sagaidīt pusdienas, un piens (var ņemt līdzi arī cepumus) gan remdē slāpes, gan dod enerģiju.
– Piens skolā garšo labāk nekā mājās, jo te to dzeram visi kopā, – atzina 3. klases skolotāja Iveta Ļubovicka.
– Pienu dzeram labprāt, – pārliecināja 1. klases audzinātāja Vita Frīdvalde. Viņa pastāstīja: – 1. klasē mācās 9 bērni, mums nav tādu, kam būtu ārstnieciski aizliegumi. Varbūt ir reizes, kad kādam negribas dzert pienu. Visi vecāki ir priecīgi, ka piens skolā un līdzdotie cepumi ir vēl vienas brokastis, lai mazajiem būtu spēks mācīties. Tā kā esmu mājturības skolotāja, par piena vērtību pārrunājam arī ar vecāko klašu skolēniem, un viņi zina, kāpēc būtu jādzer piens.
Arī Kusas pamatskolas 6. klases skolnieces pozitīvi vērtēja iespēju starpbrīdī izdzert krūzīti piena.
– No rīta tas ir pats labākais. Mājās brokastis ēdu, bet dažreiz nesanāk paēst, un tad ir grūti sagaidīt pusdienas. Piens, kādu dod skolā, garšo, bet tas, kas tikko silts izslaukts no govīm, negaršo. Ziemā gan mums pavārīte nedaudz pienu uzsildīja, – pastāstīja Sabīne Blaua.
Klasesbiedrene Santa Bērtiņa papildināja, ka bezmaksas "piena pauzi" izmanto arī citi klasesbiedri: – Pienu dzert mudina skolotāja, bet ne jau visi klausa. Īpaši vecāko klašu skolēni ne vienmēr novērtē pienu, neatnāk izdzert savu piena normu. Tie, kam piens garšo, labprāt to dzer un atzīst, ka tad ir vairāk enerģijas.
Meitenes, raksturojot savu rīta soli, pēc vasaras brīvlaika atsākoties skolas gaitām, sacīja, ka ceļas pusseptiņos, septiņos, ir laikā jāpaspēj uz skolu, un brokastis parasti tiek ieturētas ātrumā. Labi, ka skolā ir tā piena deva.
Arī uzrunātais Mārtiņš Dvēselītis no 6. klases apgalvoja, ka pienu dzer ar patiku: – Skolā stāsta, ka piens palīdz galvai un kauliem. Šajā mācību gadā esmu apņēmies, ka izvēlēšos veselīgu uzturu, kaut reizēm gribas arī čipsus un kolu.
Mārtiņš pastāstīja, ka dzīvo 8 km no skolas, ir agri jāceļas, lai paspētu uz skolas autobusu pirms astoņiem. Skolā stundās ir jākoncentrējas, bet pēc stundām viņš vēl apmeklē mākslas pulciņu, izvēlējies arī sporta pulciņu, iesaistījies korī. Tātad skolas diena nebeidzas līdz ar mācību stundām. – Tāpēc jādzer piens, lai pietiktu enerģijas, – piebilda puisis, kas ir to vidū, kuri novērtē "Skolas piena" sniegto iespēju.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px