Rūpējoties par tīru Latvijas vidi un iesaistot aizvien lielāku sabiedrības daļu atkritumu šķirošanā un otrreizējo izejvielu vākšanā, „Zaļā josta" ir uzsākusi ikgadējo otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu „Tīrai Latvijai!" skolām, kurā allaž aktīvi iesaistās arī mūsu reģiona izglītības iestādes. Šajā mācību gadā izglītības iestādes tiek iesaistītas makulatūras un izlietoto bateriju vākšanā pārstrādei.
Konkursam „Tīrai Latvijai!" aicinātas pieteikties vispārējās, profesionālās un pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības iestādes. Lai iesaistītos konkursā, izglītības iestādes pārstāvim jāreģistrē skola konkursa elektroniskajā datu bāzē „Zaļās jostas" mājas lapā www.zalajosta.lv, kā arī jāveicina skolēnu iesaiste otrreizējo izejvielu aktīvā vākšanā. Visa konkursa ietvaros savāktā makulatūra un baterijas tiks nogādātas pārstrādē, piešķirot tām pievienoto vērtību un atgriežot atkārtotā apritē, – „Staru" informē „Zaļās jostas" pārstāve Ilze Liepa-Balode. – Konkursa rezultāti, savāktais otrreizējo izejvielu apjoms, kā arī uzvarētāji tiks paziņoti 2017. gada maijā.
Konkursa pirmajās dienās makulatūras vākšanai pieteicās 92 izglītības iestādes, no tām pārstrādei nogādātas 2,8 tonnas nevajadzīgu papīru. Izlietoto bateriju vākšanā šobrīd jau iesaistījušās 59 izglītības iestādes, un tas uzskatāmi apliecina Latvijas mācību iestāžu un to audzēkņu vēlmi iesaistīties vides projektos un palīdzēt veidot tīrāku un sakoptāku vidi.
Kā pierāda iepriekšējie konkursa norises gadi, otrreizējo izejvielu vākšana vieno ne tikai izglītības iestāžu audzēkņus, bet arī viņu vecākus, ģimenes locekļus un apkārtnes iedzīvotājus, kas, lai atbalstītu bērnu iniciatīvu, kopīgi vāc izlietotās baterijas un makulatūru. Tādējādi tiek sekmēta sabiedrības izpratne par atkritumu šķirošanas nozīmi, bīstamo atkritumu nevēlamo ietekmi uz vidi, vērtīgu resursu saglabāšanas iespējām. Kā norāda apsaimniekotāji, otrreizējo izejvielu vākšanas konkurss ik gadu palīdz savākt simtiem tonnu vērtīgu resursu, kas nevis tiek izmesti kopā ar sadzīves atkritumiem, bet nonāk pārstrādē un atdzimst jaunās vērtībās.
„Zaļās jostas" rīkotajos otrreizējo izejvielu vākšanas konkursos ik gadu piedalās arvien lielāks dalībnieku skaits. Pagājušajā mācību gadā izlietoto bateriju vākšanā iesaistījās 219 izglītības iestādes, savācot un pārstrādei nogādājot 27,64 tonnas izlietotu un vairs nederīgu bateriju. Savukārt makulatūras vākšanu skolas sāk gaidīt jau vasaras sākumā, kad, kārtojot bibliotēkas un utilizējot vecos mācību materiālus, tiek savākti pirmie konkursa ietvaros nododamie makulatūras apjomi. Pagājušajā mācību gadā makulatūras vākšanā iesaistījās 409 izglītības iestādes no visas Latvijas, savācot un nododot pārstrādei 1185,5 tonnas makulatūras.
Otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu „Tīrai Latvijai!" rīko „Zaļā josta" sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru. Makulatūras vākšanas disciplīnu atbalsta AS „Latvijas valsts meži", savākto makulatūru izved un nogādā pārstrādei SIA „Līgatnes papīrs", SIA „Clean R" un SIA „AP Kaudzītes". Izlietoto bateriju vākšana norisinās sadarbībā ar AS „BAO" – līderi izlietoto bateriju apsaimniekošanā Latvijā.