Iedzīvotāju parāds par saņemtajiem SIA „Madonas siltums" pakalpojumiem pirms apkures sezonas sākuma, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir samazinājies, taču tas joprojām ir liels.
SIA „Madonas siltums" juriste Edīte Arāja informēja, ka uz 1. augustu Madonas pilsētā parāds sastāda 210 000 eiro jeb, salīdzinot ar 2016. un 2015. gadu, attiecīgi tas ir samazinājies par 13 000 un 47 000 eiro.
– Madonā situācija ir uzlabojusies, taču pagastos, kur sniedzam pakalpojumus, tā ir daudz drūmāka. Liezēres un Dzelzavas pagastā parāds par siltumu ir 34 000 eiro liels. Visgrūtāk parādus no nemaksātājiem ir piedzīt Aizpurvē, kur daudzdzīvokļu mājās pārsvarā dzīvo iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem, pie tam dzīvo lielos dzīvokļos, bet mājās ir liels siltumpatēriņš – daudz lielāks nekā Madonā, kur daudzdzīvokļu mājas tiek apsaimniekotas un iespēju robežās novērsti siltuma zudumi. Ir izpildraksti par parādu piedziņu, tos cenšamies piedzīt, bet būtībā no šiem cilvēkiem jau nav, ko paņemt. Ir vesela kategorija iedzīvotāju, kuri vienkārši nav spējīgi maksāt. Nelielu palīdzību sniedz pagasts, bet tas ir nepietiekams, lai kardināli samazinātu parādus. Pagastam jau arī nav tādu līdzekļu, lai, piemēram, pilnībā segtu trīsistabu dzīvokļu apsildi, – situāciju raksturoja Edīte Arāja.
Vaicāta, vai, ņemot vērā lielos parādus, mājām vismaz apkures sezonas sākumā netiks pieslēgts siltums, kā tas, piemēram, ir Rīgā, kur vispirms ir jāsamaksā vismaz daļa parāda, viņa atzina, ka tāds risinājums, iespējams, ir efektīvs, bet pielietots netiks.
– Aizpurvē tie tomēr ir pašvaldībai piederošie dzīvokļi (privatizēts ir tikai viens dzīvoklis), un arī siltumapgādes pakalpojumus nodrošina pašvaldības uzņēmums. Aizpurvē, kā jau minēju, iedzīvotājiem ir lieli parādi par siltumu, bet tai pašā laikā Dzelzavas centrā situācija ir kardināli pretēja. Tur lielākos parādniekus var tikpat kā uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt, turklāt daļai parādi iekrājušies vēl no tiem laikiem, kad siltumu nodrošināja SIA „Dzelzava". Arī tajos dzīvo pensionāri ar mazām pensijām, no kuriem daži savus privatizētos dzīvokļus nav pat ierakstījuši Zemesgrāmatā, – uzsvēra Edīte Arāja.
Maksā avansu
Daudzi madonieši, beidzoties apkures sezonai, turpina veikt maksājumus nākamajai apkures sezonai.
SIA „Madonas siltums" juriste pastāstīja: – Pa šiem mēnešiem Madonas pilsētā iemaksātais avanss ir 47 000 eiro jeb apmēram tikpat, cik iepriekšējās vasarās. Sākoties apkures sezonai, tas parasti ir ap 50 000 eiro liels. Katrā ziņā madonieši ir malači. Iedzīvotāji izprot, ka, iemaksājot avansu, apkures sezonā finansiālais slogs ievērojami samazināsies. Lielai daļai algas un pensijas visu gadu jau ir vienādas, tāpēc vien, ka sākas apkures sezona un palielinās komunālo maksājumu apjoms, tās nevienam nepaaugstina.
Kopš SIA „Madonas siltums" pakalpojumus sniedz Liezērē, Ozolos, Dzelzavā un Aizpurvē, iespēju maksāt avansu izmanto arī šo pagastu iedzīvotāji, it īpaši šai ziņā izceļas liezērieši. Tiem, kuri ir veikuši avansa maksājumus, apkures sezonā tiek piemērota atlaide.
Piedāvā slēgt vienošanos
SIA „Madonas siltums" jau daudzus gadus piedāvā iedzīvotājiem slēgt vienošanos par siltuma parāda nomaksu. Uzņēmuma juriste Edīte Arāja atklāja, ka to izmanto diezgan daudz interesentu. Izpildot vienošanās nosacījumus, tiek samazināta arī iepriekš aprēķinātā soda nauda.
– Tie, kuri vēlas, var vienoties arī par izlīdzinātā maksājuma veikšanu, it īpaši to iesakām pensionāriem, kad iespējams ik mēnesi maksāt noteiktu summu, tāpat šo iespēju var izmantot arī citi iedzīvotāji, – atzīmēja Edīte Arāja.
Jaunajā apkures sezonā, kā esam jau informējuši, paplašināsies SIA „Madonas siltums" apkalpes zona Aronas un Barkavas pagasta virzienā, līdz ar to darba apjoms parādu piedziņā, visticamāk, vēl vairāk palielināsies, jo uzņēmumam siltumapgādes pakalpojumu sniegšana šajos pagastos būs jāpārņem ar visiem parādiem.
Cerīgāka situācija šai ziņā varētu būt Barkavā, kur vairums iedzīvotāju par saņemto siltumu cenšas nomaksāt laikus. Tur lielākie parādi, kā pastāstīja uzņēmuma juriste, izveidojušies dzīvokļos, kur neviens nedzīvo vai ir kādas problēmas ar īpašumtiesībām.
Savukārt SIA „Madonas siltums" vadītājs Uldis Lielvalodis piebilda, ka iedzīvotājiem, izmantojot centralizētās siltumapgādes pakalpojumus, būtu jāapzinās, ka ļoti svarīgi ir laikus norēķināties par saņemto siltumu. Uzņēmumam, gatavojoties jaunajai sezonai, ir nepieciešami līdzekļi kurināmā iegādei. Šķelda lielā daudzumā (ap 47 000 berkubikmetru) ir sagādāta, vienojoties ar tās piegādātājiem par pēcmaksu visas apkures sezonas laikā, tāpat ir sagādāta daļa no nepieciešamā malkas daudzuma. Taču tas izdodas aizvien grūtāk – malkas trūkst, tā kļūst dārgāka, līdz ar to, pēc uzņēmuma vadītāja domām, ir ļoti svarīgi pārbūvēt katlumājas pagastos, lai tajās visās varētu kurināt ar šķeldu.
08.09.2017.