Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas dod iespēju apturēt pašvaldības deputāta pilnvaras uz laiku, ja trīs mēnešus pēc kārtas deputāts nebūs piedalījies domes sēdēs kriminālprocesa ietvaros piemērotā piespiedu līdzekļa vai arī veselības stāvokļa dēļ.
Pilnvaras varēs apturēt pašvaldības dome, pieņemot attiecīgu lēmumu. Savukārt, ja pašvaldības dome nevirzīs jautājumu par attiecīgā deputāta pilnvaru apturēšanu, tad to varēs pieprasīt tā kandidātu saraksta iesniedzējs, no kura deputāts ievēlēts domē. Šāds regulējums risinās situāciju, kad pašvaldības dome nerosina tāda opozīcijas deputāta nomaiņu, kurš ilgstoši nevar piedalīties domes sēdēs, norāda par likumprojektu atbildīgā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija.
Izmaiņas likumā nosaka, ka attiecīgā deputāta pilnvaru apturēšanas laikā viņa vietā stāsies nākamais kandidāts no tā paša saraksta, no kura bija ievēlēts aizvietotais deputāts. Gadījumā, kad aizvietotajam deputātam vairs nebūs minēto šķēršļu, viņš varēs atsākt pildīt savus pienākumus.
Likums grozīts, ņemot vērā, ka deputātu ilgstoša prombūtne procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanas vai veselības stāvokļa dēļ apgrūtina ar pašvaldību funkciju izpildi saistītu lēmumu pieņemšanu domē un tas rada kaitējumu sabiedrības interesēm, norāda grozījumu autori.
Spēkā esošā kārtība nosaka, ka vietējo pašvaldību deputātam savas pilnvaras ir jānoliek uz laiku, ja viņš ievēlēts Saeimā, pilda Ministru prezidenta, viņa biedra vai ministra pienākumus. Savukārt pašvaldības deputāta pilnvaras var anulēt, ja viņš vairāk nekā trīs reizes pēc kārtas bez attaisnojoša iemesla nav piedalījies pašvaldības domes sēdē.
Pieņemtos likuma grozījumus lūdzu komentēt Varakļānu novada domes priekšsēdētāju Modru Vilkaušu. Viņa atzina, ka, ja reiz Saeimas deputāti šādu lēmumu ir pieņēmuši, tad acīmredzot tam ir bijis pamats un ir pašvaldības, kur deputātu neregulāra sēžu apmeklējuma dēļ domes darbs tiek apgrūtināts.
– Nereti novadu un republikas pilsētu domēs ir jāpieņem būtiski lēmumi, kur nepieciešams nodrošināt kvorumu vai balsu vairākumu, tādēļ ir svarīgi, ka dome darbojas pilnā sastāvā. Par laimi, Varakļānu novada domē šis jautājums pagaidām nav bijis aktuāls. Kopš pagājušā gada 1. jūlija mums ne reizi nav nācies atcelt kādu domes vai komisijas sēdi kvoruma trūkuma dēļ. Arī sēžu apmeklējums ir salīdzinoši augsts – 92%. Reizēs, kad deputāti netiek uz sēdēm viņiem vienmēr ir attaisnojoši iemesli, lielākoties saistībā ar savu pamatdarbu, – pastāstīja Modra Vilkauša.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS