Madonas pilsētas 90 gadu jubilejas ietvaros veselu nedēļu pie mums viesojās Madonas novada sadraudzības partneri no Boržomi rajona Gruzijā.
Līdz ar oficiālo delegāciju septiņu cilvēku sastāvā, kuru vadīja Boržomi pašvaldības izpilddirektors Anzors Svanidze, viesos bija atbraukuši arī vokālā tautas ansambļa „Boržomi" dalībnieki Roberta Nadiradzes vadībā, kuri ar savām dziesmām jubilejas pasākuma dalībniekus iepriecināja gan piektdien koncertā Saieta laukumā, gan sestdienas rītā, apbraukājot ar Motormuzeja retro kravas mašīnu Madonas dzīvojamos kvartālus un ar dziesmām modinot madoniešus, gan svinīgajā pieņemšanā Madonas kultūras namā – viņi bija gatavi dziedāt jebkur, pat Lubāna mitrājā, kur viesiem bija iespēja izmēģināt purva kurpes. Īpašs pārsteigums bija viņu dziedātā Latvijas himna latviešu valodā, ko ansambļa dalībnieki bija speciāli iemācījušies par godu šim braucienam. Protams, aizkustināja arī latviešiem tik zināmā gruzīnu tautas dziesma „Suļiko" un arī pārējais ansambļa repertuārs.
Īsi pirms vizītes noslēguma šajā otrdienā „Stars" tikās ar Boržomi delegācijas vadītāju Anzoru Svanidzi un Boržomi pašvaldības juridiskās nodaļas vadītāju Giorgi Chankozadzi, lai apjautātos par iespaidiem, kuri gūti šajās dienās, viesojoties Madonā un novadā.
Īpaši saviļņo noslēguma koncerts
– Mums ar Giorgi šī ir jau ceturtā viesošanās reize Madonā. Bijām arī pagājušajā gadā uz pilsētas svētkiem, bet, protams, 90 gadu jubileja ir sevišķi krāšņa, tāpēc arī mēs, lai šo programmu padarītu vēl daudzpusīgāku, šoreiz atvedām līdzi puišus no vokālā tautas ansambļa „Boržomi", kuru augstu novērtē arī Gruzijā. (Pirms diviem gadiem – 2014. gadā – uz Madonas pilsētas svētkiem bija ieradušies tautas deju ansambļa „Ferhisi" dejotāji, kuri arī šeit tika ļoti silti uzņemti.) Visi ansambļa dziedātāji un viņu vadītājs ir vietējie, no Boržomi.
Jāatzīst, ka visi jubilejas pasākumi bija brīnišķīgi, bet īpaši neaizmirstams mums būs jūsu Maestro Raimonda Paula koncerts, kuru apmeklēja arī jūsu Valsts prezidents, bet, kā jūtu, arī jums šāds svētku noslēgums ar tik skaistu koncertu bija ļoti saviļņojošs. Mums arī bija izdevība kādas 10-15 minūtes pēc koncerta ar jūsu prezidentu aprunāties. Ar kaut ko tādu mēs nebijām rēķinājušies! Tā ka viss ir brīnišķīgi, pat laikapstākļi, – iespaidos dalās Anzors Svanidze.
Vaicāts, vai arī pie viņiem līdzīgi kā pie mums īpaši tiek svinēti pilsētas svētki, Anzors Svanidze atklāj, ka Boržomi šogad augustā svinēs 114. dzimšanas dienu. – 2014. gadā uz pilsētas svētkiem pie mums viesojās arī jūsu tautas deju ansamblis „Vidzeme". Arī šogad uz savu jubileju esam aicinājuši ciemos kādu no jūsu kolektīviem. Pie mums parasti pilsētas svētkus svin divas dienas. Madonā esam guvuši labu pieredzi svētku organizēšanā un kaut ko no šeit redzētā noteikti centīsimies iekļaut arī savu svētku programmā. Netālu no Boržomi atrodas slavenais slēpošanas kūrorts Bakuriani, kuru gan vasarā, gan ziemā apmeklē ļoti daudz tūristu (šogad, piemēram, 5 mēnešus bija vairāk tūristu nekā pērn, jo krievu tūristi šobrīd uz Turciju, tāpat Ēģipti izvairās braukt), un arī tur katru gadu plaši tiek svinēti kūrorta svētki.
Situācija pamazām mainās
Kad jautāju, kādas šobrīd, pēc astoņiem gadiem kopš tā saucamā militārā konflikta, ir attiecības ar Krieviju, abi mani sarunbiedri atzīst, ka tās pamazām uzlabojas, jo kopš 2013. gada, kad Gruzijā mainījās valdība, Maskavā ir nozīmēts Gruzijas valdības pārstāvis, kura darbība ir tieši saistīta ar to, lai šīs attiecības uzlabotos. – Pagaidām valstiskā līmenī varbūt īpašas izmaiņas nejūt, bet tīri cilvēciskās attiecības starp gruzīniem un krieviem ir ļoti normālas. Krievi, kad ir izdevība ar viņiem parunāties, stāsta, ka pie viņiem attiecībā uz Gruziju ir tāds PR, ka uz šejieni bezmaz vai ar bruņuvestēm jābrauc, bet aizbraucot jau ir pavisam citi – pozitīvi – iespaidi, – atzīst Anzors Svanidze. – Vispār jau situācija ir mainījusies – 2013. gadā bija prezidenta vēlēšanas, bet 2014. gadā pirmo reizi notika arī vietējās vēlēšanas, tika ievēlēts mērs – līdz tam gan pilsētas mēru, gan pašvaldības vadītāju norīkoja no augšas.
Sadarbībai – trīs gadi
Sadarbības līgumu Boržomi rajons un Madonas novads noslēdza 2013. gada 25. augustā. Šogad vasaras nogalē varēs svinēt sadarbības trešo gadadienu.
Anzors Svanidze mēra vietnieka amatu sadarbības pirmsākumos neieņēma, taču pašvaldībā strādāja un līdz ar to ir liecinieks, kā šī sadarbība iet plašumā. – Kā atceraties, vienam no jūsu uzņēmējiem Mārim Štrombergam bija radusies interese par HES celtniecību Boržomi, un tā arī tas viss aizsākās, līdz ieguva oficiālas sadarbības statusu starp pašvaldībām, – sadarbības pirmsākumus atceras tagadējais pašvaldības izpilddirektors.
– Boržomi vecā HES, kas tika uzcelta 19. gadsimta 90. gados Romanovu dinastijas valdīšanas laikā un kuru projektēja franču arhitekts Bildhauers, bija pirmā Eiropā, jau sen nedarbojas. Vispār jau Boržomi uzcēla Romanovi. Šeit atrodas arī viņu vasaras rezidence, ko savulaik izmantoja arī Staļins. Aprīlī, kad jūsu pašvaldības vadītājs Andrejs Ceļapīters kopā ar uzņēmējiem, kuru vidū bija arī Māris Štrombergs, viesojās Boržomi, viņiem bija tikšanās arī Gruzijas Enerģētikas ministrijā, un es ļoti ceru, ka šī iecere kaut kādā mērā virzīsies uz priekšu. Uzņēmējs, kuru ir ieinteresējusi jaunās HES celtniecība, vecās HES vietā, kas atrodas pilsētas centrālajā parkā, pašā tūrisma centrā, ir gatavs ierīkot mazu muzeju, un tas arī nāktu par labu mūsu tūrisma infrastruktūrai, jo tagad ļoti daudzi tūristi izrāda interesi par šo objektu, bet tur viss ir slēgts un tiek apsargāts.
Šobrīd lieliska sadarbība notiek kultūras jomā. Un vispār – mēs ļoti augstu novērtējam sadarbību ar Madonu, jo mūsu valsts tiecas uz Eiropas Savienību. Mums ir šī vienreizējā iespēja ļoti daudz no jums šajā ziņā mācīties. Taču galvenais jau nav, lai valsts ieietu Eiropas Savienībā, bet gan lai iedzīvotāji saprastu, kā tas ir ikdienā. Šobrīd arī Gruzijā ir izglītojošas kampaņas attiecībā uz Eiropas Savienību, bet svarīgi, lai cilvēki paši savām acīm redzētu, kā tas ir. Tas mums ir ļoti būtiski. Mēs ļoti gaidām, ka šogad ieviesīs bezvīzu režīmu ar Eiropas Savienību, un arī tas būs liels solis uz priekšu.
Paldies sadarbības partneriem!
– Viennozīmīgi mūs Madonā uzņēma ļoti viesmīlīgi. Programma bija tik plaša. Es Madonā esmu ceturto reizi, un katru reizi mums tiek piedāvāts apskatīt kaut ko citu. Šoreiz paviesojāmies ne tikai Madonas novadā, bet bija izdevība redzēt arī Kokneses pilsdrupas, rīt pirms izlidošanas uz mājām apskatīsim arī jūsu galvaspilsētu un Vecrīgu, – pateicību par uzņemšanu un daudzveidīgo programmu pauž Anzors Svanidze.
– Arī es esmu ļoti gandarīts par uzņemšanu, it sevišķi paldies jūsu pašvaldības priekšsēdētājam Andrejam Ceļapīteram, Romānam Hačatrjanam, Jānim Kļaviņam, Dzintrai Stradiņai un visiem pārējiem, kuri šajās dienās mums bija sarūpējuši tik brīnišķīgu programmu. Tas ir ļoti patīkami. Man pie jums ļoti patīk, un – kas ir pats galvenais – tās nav ēkas, tie ir cilvēki. Viņi ir šī skaistuma radītāji. Latviešu tauta tiešām ir brīnišķīga! Lai Dievs jums dod tālāku uzplaukumu! – aizkustinājumu par silto uzņemšanu neslēpj arī Giorgi Chankozadze. – Gruzīni lepojas ar savu viesmīlību, bet latvieši no viņiem neatpaliek. Šajā ziņā mums pat ir neliela sacensība. Un tas nav uzspēlēts vai speciāli darīts, bet nāk no sirds, – jau atvadoties teic Anzors Svanidze.