Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Ētikas komisija sāk darbu

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 06.10.2016.

Ētikas komisija sāk darbu
Burtu lielums

27. septembrī uz pirmo sēdi kopā sanāca Madonas novada pašvaldības ētikas komisija, kas no sava vidus apstiprināja komisijas priekšsēdētāju – juristi Ingūnu Vītumu, kā arī vienojās par turpmāko darbu; tiesa, neviens konkrēts iesniegums par domes deputātu vai pašvaldības darbinieku sēdē skatīts nebija, jo šādu iesniegumu pagaidām nav.

Laikrakstā jau informējām, ka Madonas novada pašvaldības domes deputāti, viedokļiem daloties (viens deputāts – Andris Sakne – balsoja „pret", bet divi – Bruno Kokars un Kaspars Udrass – atturējās), 28. jūlija domes sēdē pieņēma lēmumu par Madonas novada pašvaldības ētikas kodeksa, ētikas komisijas nolikuma un ētikas komisijas sastāva apstiprināšanu.

Deputātu iniciatīva
Iniciatīva par to, ka pašvaldībai nepieciešams ētikas kodekss, nāca no domes deputātes Jeuženijas Adamovičas, kas šā gada aprīļa beigās pašvaldībā vērsās ar iesniegumu, ko bija parakstījuši arī divi viņas kolēģi – Antra Gotlaufa un Modris Zomerovskis. Iesniegumā tika norādīts, ka sakarā ar to, ka vairākkārt gan domes sēdēs, gan publiskajās sanāksmēs no domes deputātu un domei pakļauto darbinieku puses ir izskanējuši nekorekti un nepieļaujami izteikumi un apvainojumi, kuri vērsti gan uz deputātiem, gan uz domes darbiniekiem, bet sēdes/sanāksmes vadītājs nav izmantojis nedz savas tiesības, nedz pienākumu tos novērst un turpmāk nepieļaut, tā autore lūdz uzdot domes juridiskajai nodaļai izstrādāt ētikas kodeksu, ko dome varētu apstiprināt. Iesniegumā arī minēts, ka ētikas kodeksu, kas attiektos gan uz domes deputātiem, gan domei pakļautajiem darbiniekiem, vajadzēja pieņemt jau sen. Tas disciplinētu domes deputātus un darbiniekus kā darbā, tā ārpus darba laika un nebūtu jāpiedzīvo nepamatoti un negodīgi apvainojumi bez jebkāda nosodījuma.
„Izbrāķējot" pirmās ētikas kodeksa redakcijas, ko bija izstrādājusi darba grupa, deputāti jūlija sēdē spēja nonākt pie vairākumam akceptējama dokumenta, kā arī apstiprināja ētikas komisijas nolikumu un sastāvu: domes deputāte, Madonas Valsts ģimnāzijas direktore Vanda Maderniece, Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece izglītības jautājumos Ingrīda Gailīte, individuālais komersants, juriste Ingūna Vītuma, pensionāre Veronika Caune, SIA „Henis" īpašnieks Henrihs Circāns.

Aizvadīta pirmā sēde
Sarunā laikrakstam Ingūna Vītuma norādīja, ka pirmajā sēdē komisijas locekļi ievēlējuši komisijas priekšsēdētāju, kā arī pārrunājuši turpmāko komisijas darba organizāciju. Vaicāta, kā viņa vērtē ētikas kodeksa izstrādi un komisijas izveidi, Ingūna Vītuma atzina, ka acīmredzot domes deputātu vairākums bija nonācis pie secinājuma, ka šāds instruments pašvaldībā ir nepieciešams.
– Šāda prakse jau ir daudzās citās Latvijas pašvaldībās. Tiesa, labākais mums – sabiedrībai kopumā – būtu tas, ja komisijai uz jautājumu izskatīšanu, kuri skar ētikas vai vispārpieņemtās morāles normas, būtu jāsanāk pēc iespējas mazāk. Pagaidām gan grūti prognozēt, cik šādu jautājumu būs – pāris gada laikā vai ik nedēļu. Komisija reaģēs un sanāks kopā pēc katra saņemtā iedzīvotāju iesnieguma, jo mēs nevaram gaidīt mēnesi vai ilgāk, kad būs saņemti vairāki (saskaņā ar ētikas komisijas nolikumu komisijas sēdi sasauc komisijas priekšsēdētājs ne vēlāk kā 10 dienu laikā pēc iesnieguma par deputāta vai darbinieka rīcību saņemšanas vai pēc pašvaldības domes priekšsēdētāja vai komisijas locekļa rakstveida pieprasījuma. – Aut.). Katra lieta arī ir izskatāma individuāli un uz sēdi aicināms gan iesnieguma autors, gan persona, par kuru sūdzība iesniegta, – to, ka komisija uz sēdi sanāks, saņemot pat tikai vienu iesniegumu, akcentēja Ingūna Vītuma.

Lēmumus sākumā publiskot neplāno
Domē izstrādāto ētikas kodeksu ētikas komisijas vadītāja novērtēja visai atzinīgi.
– Ņemot vērā, ka Madonas novada pašvaldībā šāds dokuments tiek izstrādāts pirmo reizi, tā pašreizējo redakciju vērtēju kā ļoti labu. Arī juridiski tas ir sagatavots atbilstīgi un kvalitatīvi. Protams, dokumentā ir iespējams veikt korekcijas, ļoti iespējams, kad komisija kādu laiku būs nostrādājusi un izskatījusi vairākus iesniegumus, to arī vajadzēs darīt, jo būs gūts plašāks priekšstats par nepieciešamajām izmaiņām, – norādīja ētikas komisijas priekšsēdētāja.
28. jūlija domes sēdē viens no retajiem jautājumiem, kas raisīja plašākas diskusijas, attiecās uz ētikas kodeksa teksta redakciju un skāra tajā iekļauto 24. punktu, proti, „Ētikas komisijas lēmumi tiek publicēti pašvaldības informatīvajā izdevumā „Madonas Novada Vēstnesis" un pašvaldības mājas lapā". Ētikas kodeksa galaredakcijā tika veiktas izmaiņas, un 24. punkts skan – „Ētikas komisijas lēmumi var tikt publicēti pašvaldības informatīvajā izdevumā „Madonas Novada Vēstnesis" un pašvaldības mājas lapā".
Arī Ingūna Vītuma, komentējot to, vai visiem komisijas lēmumiem obligāti jābūt publiskiem, atzina, ka sākotnēji komisijas lēmumi netiks publiskoti.
Ētikas kodekss paredz iespēju lēmumus publiskot, taču vismaz sākotnēji to nedarīsim, jo komisijai ir jābūt pārliecībai, ka arī tā, publiskojot konkrēto nolēmumu, rīkojas ētiski. Kā jau minēju, katrs jautājums ir individuāls un var atšķirties no citiem, tādēļ vismaz sākotnējā periodā, visticamāk, komisijas sēžu nolēmumi netiks publiskoti. Ja iedziļinās komisijas darbā, tas nebūt nav no vieglajiem, jo ētikas un morāles normām, kas dažkārt ir vispārīgas, ne vienmēr var stingri piemērot vienu vai otru likuma normu. Komisijas locekļiem šajās atšķirīgajās situācijās būs jāspēj nonākt pie secinājuma – ir vai nav konkrētā persona vainojama pārkāpumā, – skaidroja Ingūna Vītuma.

Ko komisija darīs?
Komisijas priekšsēdētāja uzsvēra, ka ētikas komisijas uzdevums ir preventīvs – strādāt ar pašvaldības sistēmā strādājošajiem un domes deputātiem, izglītot tos, lai situāciju, kad komisijas locekļiem jāsanāk kopā, lai spriestu – ir bijis pārkāpums vai nav, būtu pēc iespējas mazāk.
Saskaņā ar ētikas komisijas nolikumu komisija ir koleģiāla institūcija, kuras mērķis ir nostiprināt profesionālās ētikas normas pašvaldības darbā un veicināt, lai pašvaldības domes priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks, deputāti, kā arī darbinieki, kuri ir pašvaldības administrācijas un iestāžu, pagasta pārvalžu un to struktūrvienību, kā arī citu subjektu, kas pilda pašvaldības funkcijas, vadītāji un darbinieki, ievērotu Madonas novada pašvaldības ētikas kodeksa un sabiedrībā pieņemtās uzvedības normas pašvaldībā.
Komisija darbojas patstāvīgi un ir neatkarīga savā darbā. Tās sēdes ir slēgtas.
Jaunizveidotās komisijas pienākums ir: izskatīt sūdzības un iesniegumus, kā arī pieņemt ieteikuma rakstura lēmumus par deputātu un darbinieku pieļautajiem ētikas kodeksa un sabiedrībā pieņemto uzvedības normu pārkāpumiem; risināt ētiska rakstura konfliktus pašvaldībā; konsultēt deputātus un darbiniekus ētikas jautājumos.
Deputāti, darbinieki un jebkura fiziska vai juridiska persona var iesniegt iesniegumu par deputātu vai darbinieku pieļautajiem ētikas kodeksa normu pārkāpumiem mēneša laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas komisija neatkarīgi un objektīvi, izvērtējot visus apstākļus, konstatē konkrētās rīcības ietekmi uz pašvaldības darbību un atbilstību ētikas kodeksa normām un pieņem ieteikuma rakstura lēmumu. Rakstveida, motivētā lēmumā, kam ir ieteikuma raksturs, komisija norāda, vai pārkāpums ir pretrunā ar ētikas kodeksa normām, cik nozīmīgs ir šis pārkāpums un rekomendējamo rīcību, piemēram: publiska atvainošanās deputātam un/vai darbiniekam, lai novērstu pārkāpuma radītās negatīvās sekas un veicinātu tā atkārtotu nepieļaušanu.
Pieņemto lēmumu komisijas priekšsēdētājs nodod personai, kura iesniegusi sūdzību, un personai, par kuru sūdzība iesniegta, pašvaldības domes priekšsēdētājam (lēmumu, kas pieņemts attiecībā uz deputātu) vai pašvaldības izpilddirektoram (lēmumu, kas pieņemts attiecībā uz darbinieku). Pašvaldības domes priekšsēdētājs organizē lēmuma, kas pieņemts attiecībā uz deputātu, publicēšanu pašvaldības informatīvajā izdevumā „Madonas Novada Vēstnesis" un pašvaldības mājas lapā. Ņemot vērā komisijas lēmumu, pašvaldības izpilddirektors ir tiesīgs izteikt piezīmi vai rājienu darbiniekam par pieļautajiem ētikas kodeksa un sabiedrībā pieņemto uzvedības normu pārkāpumiem. Attiecībā uz pašvaldības izpilddirektoru šajā punktā minētās tiesības ir pašvaldības domes priekšsēdētājam.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px