Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Ētikas komisijā panāk izlīgumu

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 02.11.2017.

Burtu lielums

Septembra sākumā „Stara" lasītājus informējām, ka pagājušajā gadā izveidotā Madonas novada pašvaldības ētikas komisija ir saņēmusi kopumā trīs iesniegumus, pie kuru izskatīšanas darbs norit kopš augusta.

Ētikas komisija augusta sākumā saņēma Madonas novada pašvaldības administrācijas darbinieka iesniegumu, kurā norādīts uz to, ka konkrēta persona – domes deputāts – viņaprāt, ir pārkāpusi vairākas pašvaldības ētikas kodeksā noteiktās normas. Pēc laika tika saņemts arī otras puses iesniegums, un visbeidzot ētikas komisijā nonāca arī trešais, kuru bija parakstījuši vairāki Madonas novada pašvaldības domes deputāti. Kolektīvā iesnieguma autori lūdza izvērtēt pirmā iesnieguma autora rīcību, kurš viņu ieskatā ir paudis nepatiesu informāciju sociālajos tīklos un plašsaziņas līdzekļos, un šī informācija ir saistīta ar Madonas novada pašvaldības darbību.

Vienā lietā panākts izlīgums
Ētikas komisijas priekšsēdētāja juriste Ingūna Vītuma minēja, ka pēc katra iesnieguma saņemšanas ētikas komisija, kā to paredz nolikums, sasauc komisijas sēdi, kurā lemj par iesnieguma pieņemšanu izskatīšanai komisijā – vai tas atbilst komisijas piekritībai. Izskatot iesniegumus, tika atzīts, ka tie visi ir piekritīgi komisijai un tajā izskatāmi.
Šonedēļ sarunā laikrakstam Ingūna Vītuma norādīja, ka, izskatot iesniegumus, nolemts tos sadalīt divās lietās – atsevišķi vienā lietā skatīt pašvaldības administrācijas darbinieka un domes deputāta savstarpējos iesniegumus, otrā – domes deputātu kolektīvo iesniegumu pret administrācijas darbinieku.
– Pirmajā lietā abas puses ir noslēgušas savstarpēju izlīgumu. Lietas izskatīšana noritēja samērā ilgi. Bija izvērstas debates, iespēja uzdot savstarpējus jautājumus, taču galarezultātā pēc pārrunām tika nonākts pie kopsaucēja, un ētikas komisija nolēma, ka lietas izskatīšanas gaitā puses ir savstarpēji vienojušās par izlīgumu, līdz ar to lietas tālākvirzība nav nepieciešama, – sacīja Ingūna Vītuma, piebilstot, ka saskaņā ar ētikas komisijas nolikumu tai ir jācenšas puses samierināt, panākot izlīgumu, kas šajā lietā arī panākts.
Otra lieta, kurā, kā jau minēts, tiek vērtēts domes deputātu kolektīvais iesniegums ar lūgumu komisijai izvērtēt, vai konkrētais administrācijas darbinieks ir pārkāpis ētikas kodeksa punktus, kuros minēti pašvaldības darbinieka profesionālās ētikas un darbības pamatprincipi, tika izskatīta vakar.
– 2. novembrī notika komisijas sēde, kurā minētā lieta tika skatīta pēc būtības. Sēdē piedalījās pieci no deviņiem kolektīvā iesnieguma autoriem, kā arī pretējās puses pārstāvis – administrācijas darbinieks. Kolektīvā iesnieguma autori bija gatavi izlīgumam, ja pretējās puses pārstāvis būtu kaut daļēji atzinis, ka viņa publiskotā informācija bijusi pārsteidzīga vai arī viņš šajā laika periodā savas domas mainījis. Taču, tā kā viņš kategoriski palika pie tā, ka viss uzrakstītais sakrīt ar viņa domām, izlīgums nebija iespējams. Līdz ar to lieta ir izskatīta, un aptuveni mēnesis būs nepieciešams, lai sastādītu protokolu, nolēmumu un jau tālāk izvērtētu, vai administrācijas darbinieks ir vainojams ētikas normu pārkāpumā, par ko savā iesniegumā raksta domes deputāti, – vēstīja ētikas komisijas priekšsēdētāja.
Ingūna Vītuma pastāstīja, ka, neskaitot jau minētos trīs iesniegumus, citus, kuros kāds lūgtu vērtēt domes deputātu vai administrācijas darbinieku iespējamos ētikas normu pārkāpumus, komisija nav saņēmusi.

Groza komisijas nolikumu
Šajā laikā notikušas arī izmaiņas ētikas komisijas nolikumā un sastāvā.
Ingūna Vītuma atzina, ka komisijai, uzsākot pilnvērtīgu darbu, radušies pirmie secinājumi un priekšlikumi izmaiņām, kas lielākoties skar ētikas komisijas nolikumu. Augusta sākumā viena no komisijas loceklēm Vanda Maderniece informēja gan komisiju, gan pašvaldību, ka vēlas pārtraukt darbību komisijā, kurā viņa darbam tika izvirzīta kā domes deputātu pārstāve. Reaģējot uz Vandas Madernieces iesniegumu, komisija vērsās pašvaldībā, aicinot domi izskatīt jautājumu par cita kandidāta virzīšanu darbam ētikas komisijā, un rosināja izdarīt izmaiņas komisijas nolikumā, no tā svītrojot teikumu, ka vismaz viens no komisijas locekļiem ir domes deputāts, kā arī papildinot nolikumu ar apakšpunktu, kas nosaka, ka ētikas komisijas sastāvā neiekļauj deputātu vai pašvaldības administrācijas pārstāvi. Nepieciešamību pēc šādām izmaiņām komisijas priekšsēdētāja pamatoja ar to, ka gadījumā, ja deputāts, kas darbojas komisijā, netiek ievēlēts domē, viņš kā deputātu pārstāvis darbu tajā vairs nevar turpināt. Otrs arguments saistās ar deputāta vai administrācijas darbinieka iespējamo ieinteresētību lietas iznākumā. Ja jautājums skar Madonas novada pašvaldības domes deputātu vai administrācijas darbinieku varbūtējos ētikas pārkāpumus, komisijas loceklis, kurš būs deputāts, tieši vai netieši var tikt uzskatīts par ieinteresētu lietas iznākumā un viņam var pieteikt noraidījumu, līdz ar to lietu vajadzēs skatīt nepilnā komisijas sastāvā.
Madonas novada pašvaldība jautājumus par grozījumiem Madonas novada pašvaldības ētikas komisijas nolikumā, kā arī ētikas komisijas sastāvā skatīja 28. septembra domes sēdē. Deputāti, ņemot vērā to, ka turpmāk nebūtu lietderīgi komisijas sastāvā iekļaut kādu no deputātiem vai pašvaldības administrācijas darbiniekiem, jo ētikas kodekss jau ir saistošs pašiem deputātiem un pašvaldības darbiniekiem, vienbalsīgi nolēma veikt ētikas komisijas nolikumā komisijas piedāvātos grozījumus, nolikuma 2.2. punktā svītrojot teikumu „Vismaz viens no komisijas locekļiem ir deputāts", minēto punktu papildinot šādā redakcijā: „Komisijas sastāvā neiekļauj domes deputātus un pašvaldības centrālās administrācijas darbiniekus."
Šajā sēdē deputāti pieņēma arī lēmumu par Vandas Madernieces atbrīvošanu no Madonas novada pašvaldības ētikas komisijas locekļa pienākumu veikšanas, izslēdzot viņu no ētikas komisijas sastāva, viņas vietā par ētikas komisijas locekli apstiprinot Daci Rudusu. Madoniete Dace Rudusa ir Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes Atļauju daļas vadītāja. Viņai ir maģistra grāds vides zinātnē (Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultāte).
Ingūna Vītuma atzinīgi vērtēja domes pieņemtos lēmumus.
– Ir veiktas mūsu ierosinātās izmaiņas nolikumā, kā arī apstiprināts komitejas loceklis, tas ļauj turpināt darbu pilnā sastāvā. Daces Rudusas kandidatūru pieteica pati ētikas komisija, un prieks, ka viņa tika apstiprināta (balsojumā atturējās Kaspars Udrass un Andris Dombrovskis, savu balsojumu pamatojot ar to, ka nav bijusi iespēja tuvāk iepazīt piedāvāto kandidāti. – Aut.). Cilvēku, kuri būtu spējīgi darboties komisijā, ir daudz, taču ne vienmēr uzreiz var iedomāties, kuru no viņiem uzrunāt, kā arī ne katrs ir gatavs veltīt laiku darbam komisijā. Lietu izskatīšana ir laikietilpīgs un apjomīgs process, un mūsu vērtējumā Dace Rudusa atbilst tam, lai šos atbildīgos pienākumus uzņemtos un pildītu, – akcentēja ētikas komisijas priekšsēdētāja.
Ētikas komisijā līdz ar Ingūnu Vītumu un Daci Rudusu darbojas arī Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece izglītības jautājumos Ingrīda Gailīte, individuālais
komersants, pensionāre Veronika Caune, SIA „Henis" īpašnieks Henrihs Circāns.
P. S. Saskaņā ar „Stara" rīcībā esošo informāciju, izlīgums tika panākts starp Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieku Ivaru Miķelsonu un pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas vadītāju Romānu Hačatrjanu. Nodaļas vadītāja iespējamos ētikas kodeksa pārkāpumus savā iesniegumā komisijai izvērtēt lūguši deviņi domes deputāti.


03.11.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px