Ko sola Dzelzavas pils, ja tur atrodas pamatskola? Pirms došanās uz Dzelzavu kopā ar Madonas novada tūrisma uzņēmēju klubiņa dalībniekiem par to nebija ne jausmas.
Kad pie mums ieradās pamatskolas direktore Indra Zukure, vairāk redzējām skolu nekā pili. Toties, ierodoties pils rūķim, pārsteigumi sākās. Taču vispirms tie bija pārbaudījumi erudīcijā – pirms cik gadiem celta Dzelzavas pils, kas to cēlis, kas atjaunojis, kas saimniekojis? Par katru pareizo atbildi – maza salda balva. Izrādās, pils senais nosaukums ir bijis Selsau. Tā ir 18. gadsimta vidus baroka stila pils, ko baronam fon Tranzē-Rozenekam atjaunojis arhitekts V. Bokslafs pēc 1905. gada dedzināšanas. – Barons ir bijis gaišs cilvēks, jo skoloja savējos, zemniekus, viens no pirmajiem novadā atvēra zemniekiem skolu, kas atradās tālāk – uz Doku Ata muzeja pusi. Viņš devis līdzekļus, zemniekiem ļāvis savā mežā nocirst arī kādu baļķi, lai uzceltu skolu "Akācijās", – atklāja inteliģentais rūķis (pagasta pārvaldes sekretāre, ģeogrāfijas skolotāja un gide Sandra Deikmane). Ap 19. gadsimtu jau bijusi skola ar 120 skolēniem, bet mums tika vaicāts, cik tolaik bija skolotāju. Pareizā atbilde bija –
divi skolotāji.
Šajā mācību gadā Dzelzavas pamatskolā 99 skolēnus māca 15 skolotāju, turklāt galā tikt esot grūti.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 19.10.2012.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
AGRA VECKALNIŅA foto