Ilgi gaidītā vasara ir iesākusies, lai gan vēl ne tik saulaina, kā varbūt bija cerēts, tomēr gana jauka, lai negribētos palikt mājās. Lai sagatavotu skolēnus šai atpūtas sezonai, Kalsnavas pamatskolā aizvadītajā sestdienā tika rīkota drošības diena, veltīta tieši garajām skolēnu brīvdienām.
– Ir sākusies vasara, brīvdienas, kad skolēni nodarbojas ar dažādām aktivitātēm, taču, kā ikvienā lietā, arī atpūšoties ir jāievēro drošība un noteikumi, tāpēc šajā drošības dienā aktualizējām tieši to. Drošības diena tika rīkota jau otro reizi šajā mācību gadā, pirmo reizi tā notika rudenī. Šogad aprit piektais gads, kopš drošības diena tiek rīkota plašākā mērogā, iesaistot arī dažādas sportiskas atrakcijas un zināšanu pārbaudi pēc teorijas noklausīšanās. Klausoties policistu stāstīto par lietām, kas var būt bīstamas ne tikai skolēniem, bet ikvienam cilvēkam, aizdomājos, ka mēs ejam pareizu ceļu – sākumā informēt un pēc tam pielietot zināšanas reāli dzīvē.
Visiem taču ir zināms, ka tā pa īstam visu saprotam tikai tad, kad esam to paši izmēģinājuši. Tā ir pavisam cita lieta, ja, piemēram, skolotājs izstāsta par indīgajiem augiem, vai skolēns pats tos mēģina atšķirt aktivitāšu laikā. Otrajā variantā zināšanas atmiņā paliks uz ilgāku laiku, – uzsvēra Kalsnavas pamatskolas direktore Gunta Lapsa.
Teorētiskās zināšanas par drošību skolēniem palīdzēja atsvaidzināt Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes (VRP) Madonas iecirkņa inspektori. VP VRP Madonas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektore Iveta Vāvere pastāstīja: – Stāstījām par dažādām situācijām, kas raksturīgas vasarai un kurās vajadzētu ievērot piesardzību.
Gan par indīgiem augiem, sēnēm, gan uzvedību pie ūdens un tamlīdzīgi. Kalsnavā jau piekto gadu par drošību instruē gan teorētiski, gan praktiski sporta aktivitāšu veidā. VP labprāt dodas gan uz pirmsskolas, gan vispārējās izglītības iestādēm stāstīt par drošības jautājumiem, taču Kalsnavas pamatskola ir viena no tām skolām, kur notiek arī sportiskas aktivitātes. Arī Bērzaunes pamatskola pagājušajā nedēļā pēc praktiskās daļas bija sarīkojusi futbola maču bērniem. Jauki, ka ir tādas aktīvākas skolas. Ja vasara ir silta un saulaina, bērni un jaunieši vairāk peldas, tiekas ar draugiem, brauc ar velosipēdiem, un nereti ir situācijas, kad gribas izrādīties. Taču ir svarīgi atcerēties par savu un apkārtējo drošību un nebūt pārgalvīgiem. Nesenais notikums Madonā, kad negadījumā cieta skolēns uz velosipēda, ir skarba dzīves mācība, kas būtu jāņem vērā ikvienam.
8. klases skolēni Agnis Kaļva, Kalvis Kampe un Elvis Lopatko atklāja, ka drošības diena viņiem ļoti patīk un viņi vienmēr tajā labprāt piedalās: – No noteikumiem pārsvarā visu jau zinām, jo esam uzcītīgi klausījušies arī iepriekšējos gados. Protams, arī ikdienā cenšamies šīs lietas ievērot. Svarīgākais, ko jauniešiem vajadzētu ņemt vērā, šķiet, ir nelīst graustos, nelietot alkoholu, prātīgi uzvesties pie ūdens.
Paši vasarā plānojam atpūsties brīvā dabā, palikt teltī pa nakti. Vislabāk drošības dienā patīk aktivitātes. Tās visas ir labas un veiksmīgi noorganizētas. Priecē arī, ka nav jāapmeklē stundas, – sprieda puiši.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS 03.06.2010.
Autore: LAURA VOITIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto