Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Domā par sociālās jomas attīstīšanu

Redakcija

Autors • 12.08.2009.

Domā par sociālās jomas attīstīšanu
Burtu lielums

Šābrīža ekonomiskās situācijas rezultātā cieš medicīna, izglītība, kā arī sociālā joma. Neraugoties uz to, pagastu pārvaldes cenšas iedzīvotājiem palīdzēt – tiek izmaksāti dažādi pabalsti, rīkotas akcijas iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai. Par to rūpējas arī Barkavas pagasta pārvalde un sociālā darbiniece Biruta Radžēle.

jusi sociālo jomu Barkavas pagastā, Biruta Radžēle skaidro: – Vasaras mēnešos situācija mūsu pagastā ir stabila, nav daudz cilvēku, kas nāk pēc pabalstiem, ko varētu skaidrot ar to, ka ir iespējams strādāt sezonas darbus. Cilvēki, kuriem atļauj veselības stāvoklis un ir spēks, strādā kūdras purvā, daļa iedzīvotāju – pie zemniekiem, tāpat arī lasa ogas un sēnes, ko nodod, līdz ar to gūst papildlīdzekļus. Bet, vērtējot kopumā, pa šiem 8 mēnešiem pašvaldībā līdzekļu pabalstu izmaksai ir iztērēts vairāk, nekā iepriekšējos gados. Šajā jomā ļoti palīdz pagasta pārvalde, kas, salīdzinot ar pagājušo gadu, sociālajai jomai paredzējusi vairāk līdzekļu. Šobrīd svarīgākais uzdevums pagastā ir līdz gada beigām nodrošināt līdzekļus pabalstu izmaksai. Vissvarīgākie pabalsti, ko nosaka arī valsts, ir pabalsts garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai un dzīvokļa pabalsts, bet pašvaldībā tiek izmaksāti pabalsti arī trūcīgām un maznodrošinātām personām – pabalsts medikamentu iegādei, ārstu apmeklējumiem, brīvpusdienām. Maksājam arī pabalstu jaundzimušajiem un apbedīšanas pabalstu. Sakarā ar novadu izveidošanu noteikti nākamgad kāds no pabalstiem vairs netiks izmaksāts. Līdz šim atbalstījām arī donorus. Manuprāt, šis pabalsts veicināja donoru skaita pieaugumu mūsu pagastā.

Palielinājies arī ģimeņu un personu skaits, kam piešķirts trūcīgā statuss. Manuprāt, iedzīvotājiem jāzina, ka tiem, kam beidzies izziņas par atbilstību trūcīgas ģimenes vai personas statusam termiņš, būtu lietderīgi to atjaunot, jo tā sniedz dažādus atvieglojumus – drīzumā šīs ģimenes un personas varēs saņemt pārtikas grozu, kā arī par vizīti pie ārsta un ārstējoties slimnīcā jāmaksā puse no cenas. Ja ģimenē ir kāda darbspējīga, pilngadīga persona, izziņa ir derīga trīs mēnešus, bet, ja nav – tad sešus. Ja situācija šo mēnešu laikā nav uzlabojusies, tad ir iespēja šo izziņu pagarināt. Uzskatu, ka šai izziņai jābūt derīgai, jo neviens nevar paredzēt, kad tā būs nepieciešama.

Mūsu pašvaldībā nav arī līdzdarbošanās programmas, kuras ietvaros pabalstu saņēmējiem tie būtu jānopelna, veicot dažādus darbus. Mēs prasām, lai pabalsts tiktu izmantots svarīgiem mērķiem – iegādājoties medikamentus, nepieciešamības gadījumā apmeklējot ārstus un speciālistus, apmaksājot komunālos pakalpojumus, nokārtojot nepieciešamo dokumentāciju. Kā līdzdarbība ir arī reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA).

Šobrīd palīdzu iedzīvotājiem kārtot arī dokumentus, lai viņi tiktu ievietoti Barkavas pansionātā, uz kuru visbiežāk iedzīvotāji izvēlas doties.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 13.08.2009.

Autore: AGRITA NUSBAUMA

Foto no personiskā arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px