5. jūnijā Madonas rajona padomē valsts aģentūra „Sabiedrības veselības aģentūra" Eiropas Komisijas finansētā projekta „Koordinēta un visaptveroša HIV/AIDS profilakses tīkla paplašināšana intravenozo narkotisko vielu lietotājiem un pārejas grupām" ietvaros organizēja diskusiju par tēmu „Atkarību profilakse un jaunu HIV profilakses centru izveide Latvijā".
Tikšanās laikā tika pārrunāta iespēja Madonā un Aizkrauklē atvērt HIV profilakses punktu, kurā ikvienam iedzīvotājam un cilvēkiem ar paaugstinātu inficēšanās risku būtu iespējams saņemt profesionālu speciālista konsultāciju. Diskusiju vadīja žurnāliste Daina Jāņkalne.
– Diskusija tiek rīkota ar mērķi gūt kopīgu redzējumu un vienoties par tālākajiem sadarbības principiem un uzdevumiem, lai mazinātu dažādu atkarību radīto kaitējumu, tostarp HIV un AIDS, hepatītu, psihiskās veselības problēmu, noziedzības izplatību valstī un katrā reģionā atsevišķi. Atkarību, infekciju profilakse ir joma, kurā rezultātus var gūt tikai tad, ja notiek sadarbība starp Sabiedrības veselības aģentūru (SVA), pašvaldību un dažādu nozaru pārstāvjiem, – „Staram" pastāstīja Inga Upmace, AIDS un STS profilakses centra vadītājas vietniece.
Diskusijā tika aicināti piedalīties dažādu nozaru pārstāvji – policisti, mediķi, probācijas dienesta pārstāvji un citi interesenti, kas vēlas uzlabot situāciju gan valstī, gan savā reģionā atkarību profilakses un narkomānijas kaitējuma mazināšanas jomā. Diskusijas dalībnieki dalījās savā pieredzē un redzējumā par problēmas risinājumiem, apsprieda HIV profilakses punkta izveidi pilsētā. Pašlaik HIV profilakses centri darbojas 12 Latvijas pašvaldībās. Nesen veiktie SVA pētījumi liecina, ka aptuveni 22% intravenozo narkotiku lietotāju ir inficēti ar HIV. Viņi slimo arī ar citām infekcijas slimībām, kas tiek nodotas ar asinīm, – B un C hepatītu, sifilisu, kā arī tuberkulozi, tādējādi apdraudot savus tuviniekus un visu sabiedrību kopumā.
Astrīda Svilāne, „Madonas slimnīcas" medicīniskā direktore, atzīmēja: – Nevienam cilvēkam HIV/AIDS analīzes nedrīkst veikt piespiedu kārtā. Asins un orgānu donori ir parakstījušies par to, ka viņu analīzes tiks pārbaudītas. Šīs visas ir infekcijas slimības, kas izplatās ar asinīm. Ar inficētu adatu inficēties var jebkurš. Tā ir problēma, ar kuru jācīnās.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 12.05.2008.
Autore: AGRITA NUSBAUMA
OĻĢERTA SKUJAS foto