Šajās dienās iespaidos pēc dienas centra "Rosme" apmeklējuma Jēkabpilī dalījās un zināmas emocijas neslēpa Madonas rajona padomes galvenā speciāliste sociālās palīdzības jautājumos STAŅISLAVA POMMERE.
Paraudzīties, kā darbojas dienas centrs personām ar garīgās attīstības traucējumiem, devās arī NVA Madonas filiāles vadītāja Lidija Kraukle un biedrības "Mēs saviem bērniem" vadītāja Aija Vanaga. Darba pienākumu dēļ šajā braucienā nevarēja piedalīties Madonas pilsētas sociālā dienesta vadītājs Gundars Riekstiņš.
– Šis apmeklējums sasaucas ar mūsu pieredzes apmaiņas braucienu uz Vāciju, uz Brēmeni, kur šādus cilvēkus nodarbina. Vācu kolēģi vēlas sniegt mums atbalstu arī invalīdu nodarbinātībā, taču mēs jau nevaram uzreiz to sākt realizēt. Vajag sākt no mazumiņa un iet paralēli: invalīdu nodarbinātība un dienas centrs. Būs invalīdi, kurus varēs iesaistīt darba tirgū, un būs tādi, kam vienkārši vajadzēs nodrošināt dienas aprūpi, lai darba tirgū varētu iesaistīties radinieki, kuri viņus pieskata. Nākamajā plānošanas periodā no Eiropas Savienības struktūrfondiem būs atvēlēta nauda alternatīvās aprūpes pakalpojumu attīstībai, tur varētu sniegt atbalstu šādu dienas centru izveidei. Ir doma, ka tāds varētu tikt izveidots Madonā, arī Kalsnava vēlas iesniegt projektu dienas centra izveidei, kur varētu uzturēties personas no 16 līdz 18 gadiem, kuras tālāk aiziet attīstībā nevar objektīvu iemeslu dēļ. Šie cilvēki varētu būt dienas aprūpes centra klienti. Tie, kas dzīves gaitā ieguvuši invaliditāti un dienas gaitā pie darba devēja nevar nostrādāt 8 stundas. Darba devēji tagad nav ieinteresēti nodrošināt ar darbu cilvēku, kas nevar nostrādāt 8 stundas. Tie varētu būt iesaistīti nodarbinātībā, izmantojot pašvaldības atbalstu un darba devēja algu, cik reāli var nopelnīt. Likumā taču ir noteikts, ka pašvaldībai jārūpējas par saviem iedzīvotājiem.
Ko varētu ražot invalīdi? Pirmkārt, nav izpētīts tirgus, vai pirks attiecīgo ražojumu, kur to varēs tirgot.
Staņislava Pommere uzskata, ka pašiem invalīdiem vai viņu atbalstītājiem, ģimenes locekļiem vairāk vajadzētu nākt uz pašvaldību, izrādīt iniciatīvu, tad skaidrāk redzētu, ko viņi vēlas. Varbūt līdz šim pašvaldības nebija tik tālu izaugušas, lai varētu ar šiem jautājumiem strādāt. Taču ir jau nostabilizējušies sociālie dienesti, ir izglītoti sociālie darbinieki.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 31.01.2008.
Autore : ASTRA ZAGORSKA
STAŅISLAVAS POMMERES foto