Ar pretpolu emocijām, prieka un bezdibeņa izjūtām aizvadītajā svētdienā Madonas kultūras namā noslēdzās mūsdienu deju grupas „Aliens" koncertuzvedums „Izlaušanās", kas vienlaikus bija kolektīva 20 gadu jubilejas sarīkojums.
Pārsteidzošs dalībnieku skaits – nepilns simts nodarbināto bērnu un jauniešu, brīnišķīgs mākslinieciskais izpildījums (kas iesācējiem, salīdzinot ar vecākajām grupām, protams, bija biklāks), gaismas, scenogrāfija, mūzika un… pustukša zāle, pašvaldības ignorance un kolēģu formāls sveiciens vai citu kolektīvu pārstāvju neesamība…
Cilvēka navigācijas sistēma ir emocijas, kas ļauj orientēties dzīvē un signalizē par iespējām un draudiem. Deju grupas „Aliens" vadītājas Ināras Cakules emocijas šobrīd viņas „navigācijas sistēmu" ir uzspridzinājušas, un iestājies lūzums ar jautājumu – ko darīt tālāk?
– Patiesi priecājos, ka saulainajā svētdienā izbrīvēju laiku koncertuzveduma „Izlaušanās" apmeklējumam. Fantastisks deju grupas „Aliens" darbs, 20. dzimšanas dienu sagaidot! Paldies Inārai Cakulei un Lanai Vihrovai par ieguldījumu ritma un kustību mākslas izkopšanā. Īpaša pateicība Inārai par dejām „Soliņš" un „Melnie kaķi" – tās bija manas favorītes. Lieliski! – pēc koncerta izsaucās Madonas BJC pārstāve Indra Veipa.
– Nākotnei ieteiktu akreditēt valsts apmaksātu deju programmu un pašvaldībai ik gadu plānot budžetu ne tikai mūzikas un mākslas skolām, bet arī Madonas DEJAS skolai! Te nedrīkst apstāties! Varbūt jāiet citā finanšu kārtošanas virzienā, bet mūsdienu dejai Madonā jābūt! Ja Ināra „izdegs", zaudētāji būsim mēs visi! Koncerts – lielisks, Madonas jaunieši – SUPER, un viņi var vēl vairāk! – apbrīnu pauda Kristīne Šulce, Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas direktore.
– Aizraujošs koncerts, bet daudzu vecāku zālē nebija, skolotāju – arī ne. Pedagogi nezina, ar ko bērni dzīvo. Skolotāji vispār neiet ne uz teātra izrādēm, ne pasākumiem, kaut bērniem pārmet, ka viņi neapmeklē kādus obligātos koncertus, – novērojumos dalījās Raimonds Melderis. – Sabiedrība ir inerta un nenovērtē izcilības, kas mums pilsētā ir. Ināras darbs ir apbrīnojams, galu galā – cik pagalmu mēģinājumu laikā paliek tukši, jo bērni nevis dirn ielās, bet smagi strādā deju mēģinājumos. Slima sabiedrība, kas to neredz un nenovērtē…
– Paldies visiem par labiem vārdiem, jo, veidojot uzvedumu, centos no visas sirds un dvēseles, – „Stara" uzrunāta, teica kolektīva vadītāja Ināra Cakule. – Man vēl arvien sāp sirds, ka ne visas ģimenes uzskatīja par vajadzīgu būt klāt šajā milzīgajā pieredzes demonstrējumā, ko mūsu kolektīvā apguvuši viņu bērni un jaunieši. Vai tiešām nauda – 3, 4, 5 eiro par biļeti – bija lielākais šķērslis atsaukties un būt kopā jubilejas brīdī? Lai taptu uzvedums, finansiālais ieguldījums bija ļoti prāvs, turklāt daudz lielāks, nekā budžets to nosedz. Diemžēl mūsdienu dejās par visu jāmaksā pašiem, tautiskajās dejās gan tērpi, gan mēģinājumu telpas tiek nodrošinātas bez maksas. Arī deju programmas tiek izstrādātas un iedotas, kur mums par visu jādomā pašiem. Pieredze rāda, ka bērnus, kas ir īsti spridzeklīši, vecāki atved mums, jo citur viņu lādiņš „gāž no kājām". Mēs strādājam ar visiem, un ikvienam kolektīvā ir vieta. Šobrīd grupā ir ap 70 dejotāju, uzvedumam pieslēdzās arī „absolventi" – dejotāji no pirmsākumiem. Skatījos uz sen iestudētajām dejām un gandrīz apraudājos, cik spilgtas tās izskatās šobrīd. Jaunieši ir izauguši, dejās atklāj savu personības spēku, līdz ar to ir cits briedums un atdeve.
Uz jautājumu par nākotni Ināra Cakule atbildēja rezervēti. Jā, vasarā būs deju nometne, kurā kā pedagogi strādās deju skolotāji no Daugavpils, būs nodarbības akrobātikā, klasiskajā dejā, tāpat būs iespēja doties pieredzes apmaiņā uz Jelgavu, lai satiktos ar deju studijas „Benefice" dejotājiem un iegūtu jaunas deju „garšas". – Savus skolotājus jau vairs nedzird, un tad ir forši iedot ko citu, – novērtēja Ināra. – Protams, deju nometnes noslēgumā centīsimies izveidot koncertu, jo visiem ir nepieciešams rezultāts – pēc spraiga darba – gandarījums un garda medus karote. Paldies pašvaldībai, kas organizē projektu konkursus, un Lanai Vihrovai, kas raksta projekta pieteikumu.
Vai nākamajā sezonā deju grupa „Aliens" turpinās darbu un uzņems jaunus audzēkņus? To skolotāja Ināra Cakule pagaidām neapstiprināja: – Visu pamest man, protams, būtu žēl, bet pilnvērtīgam darbam ir vajadzīgi jauni pasniedzēji. Ja ņemšu klāt skolotājus, būs vajadzīgas finanses, un ar to viss pagaidām apstājas. Finanšu segums un kopīgas sarunas – tas šobrīd visvairāk būtu nepieciešams. Tāpat mūsu novada pašvaldības redzējums, ieinteresētība un palīdzība.
24.05.2017.