Iestājoties ziemai un ilgstoši pieturoties salam, apkures sezona janvārī Madonas pilsētā un daudzviet citur ir uzņēmusi apgriezienus. Kā „Staru" informē SIA „Madonas siltums" valdes loceklis Uldis Lielvalodis, visas katlumājas Madonā, salīdzinot ar pērnā gada novembri un decembri, tagad strādā ar pilnu jaudu, lai iedzīvotājiem nodrošinātu vēlamo temperatūru dzīvokļos.
Uzņēmuma vadītājs prognozē, ka apkures rēķini par patērēto siltumenerģiju janvārī būs lielāki nekā apkures sezonas pirmajos divarpus mēnešos.
Sezonas sākums diezgan grūts
– Apkures sezonas sākums uzņēmumam bija diezgan grūts. Tik siltu decembri, kad daudzviet Latvijā tika pārsniegti siltuma rekordi, nevarēja iepriekš prognozēt, līdz ar to kurināmais, tāpat kā iepriekšējos gados, tika iegādāts, rēķinoties ar Latvijai raksturīgajiem klimatiskajiem apstākļiem, to, ka pie mums tomēr ir četri gadalaiki. Taču decembris vairāk atgādināja rudeni, nevis ziemu, un pērn tas bija pat siltāks nekā vēl gadu iepriekš, – situāciju raksturo Uldis Lielvalodis.
Viņš uzsver, ka kārtīgas ziemas neesamība negatīvi iespaido uzņēmuma finansiālo stāvokli. Apstiprinot tarifu, kas nav mainījies kopš 2008. gada, tiek ierēķināts konkrēts prognozēto ieņēmumu apjoms par realizēto siltumenerģiju, bet reāli ieņēmumi bijuši mazāki gan šīs – 2015./2016. gada, gan iepriekšē-jās – 2014./2015. gada – apkures sezonas sākumā, nekā tika plānots.
Rēķini pagaidām mazāki
Uzņēmuma vadītājs salīdzinājumam min arī konkrētus skaitļus. 2014. gada decembrī tika realizētas 5180,81 MWh siltumenerģijas, savukārt 2015. gada decembrī krietni mazāk – 3993,76 MWh, līdz ar to iedzīvotāji saņēmuši mazākus rēķinus.
– Salīdzinājumam esmu izvēlējies gan dažas siltinātas, gan nesiltinātas mājas. Viena kvadrātmetra apsilde (bez PVN) siltinātā mājā Madonā, Gaujas ielā 24, pagājušā gada decembrī izmaksājusi 0,52 eiro, bet 2014. gada decembrī – 0,64 eiro. Vēl vienā siltinātā mājā Madonā, Raiņa ielā 19a, par viena kvadrātmetra apsildi 2015. gada decembrī bija jāmaksā 0,54 eiro, bet 2014. gada decembrī – 0,72 eiro. Līdzīga tendence ir raksturīga arī nesiltinātās mājās. Piemēram, Madonā, Saules ielā 18a, kas Madonā siltuma maksas ziņā ir visdārgākā māja, 2015. gada decembrī par kvadrātmetru bija jāmaksā 1,31 eiro, bet 2014. gada decembrī – 1,92 eiro. Savukārt Raiņa ielā 25a viena kvadrātmetra apsilde 2015. gada decembrī izmaksāja 1,04 eiro, bet 2014. gada decembrī – 1,20 eiro. Tas skaidrojams ar to, ka 2014. gada decembris bija aukstāks, – atzīmē Uldis Lielvalodis.
Vaicāts, vai iedzīvotāji uzņēmumam par saņemtajiem pakalpojumiem ir parādā lielu summu, viņš atklāj, ka liela daļa apzinīgi veic maksājumus un kopējā parādu summa salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir pat kļuvusi mazāka. Uz šāgada 1. janvāri parāds ir 216 000 eiro, savukārt, noslēdzot 2014. gadu, tas bija 243 000, bet vēl gadu iepriekš (2013. g.) – 256 000 eiro.
– Iedzīvotāji samērā labi ir apmaksājuši rēķinus par iepriekšējiem mēnešiem. Nedaudz satraucamies, kā būs ar nākamo rēķinu apmaksu par janvāri, ko iedzīvotāji saņems februāra sākumā. Kopumā tie noteikti būs lielāki. Tiesa, katrai mājai tie būs atšķirīgi, jo maksa par siltumu ir atkarīga ne tikai no āra gaisa temperatūras, bet arī uzstādītā siltuma režīma dzīvokļos, siltuma zudumiem mājās un citiem faktoriem, – akcentē Uldis Lielvalodis. Viņš piebilst – neraugoties uz to, ka pabalsti SIA „Madonas siltums" apkures rēķinu samaksai tagad tiek piešķirti arī Dzelzavas un Liezēres pagasta maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem, kopējā summa diemžēl ir pat samazinājusies. 2015. gadā tā bijusi 17 272 eiro, bet 2014. gadā – 18 553 eiro.
Maz darīts siltuma zudumu novēršanai ēkās
Uz jautājumu, kā apkures sezona norisinās Dzelzavā un Aizpurvē un vai šī pagasta iedzīvotājiem, kas izmanto SIA „Madonas siltums" pakalpojumus, saņemot rēķinus par janvāri, atkal nebūs jāpiedzīvo „šoka terapija", uzņēmuma vadītājs atzīst, ka maksa par siltumu tur varētu būt lielāka nekā Madonā, neraugoties uz to, ka tarifs ir mazāks.
– Gan Dzelzavā, gan jo īpaši Aizpurvē ir visai maz darīts, lai novērstu siltuma zudumus dzīvojamajās ēkās, tai skaitā SIA „Agro-Dzelzava" piederošajās ēkās, kur radiatori ir karsti, bet telpās ir auksti. Taču jāmaksā būs atbilstoši patērētajām megavatstundām, tāpēc, saņemot apkures rēķinus, nav izslēgts, ka būs jāpiedzīvo liels pārsteigums. Līdzīga situācija ir arī daudzdzīvokļu mājās Aizpurvē, atšķirība ir vienīgi tā, ka tur šīs mājas pieder pašvaldībai. Taču, gatavojoties šai apkures sezonai, nekas būtisks to siltināšanā netika veikts, un tas atspoguļosies rēķinos. Savukārt madoniešus apkures rēķini par janvāri, visticamāk, nešokēs, jo gandrīz visās mājās Madonā ir kaut kas darīts, lai, nomainot logus ne tikai dzīvokļos, bet arī kāpņu telpās, tāpat siltinot komunikācijas pagrabos utt., samazinātu siltuma zudumus ēkās. Iedzīvotāji Madonā pie tā ir jau pieraduši, ka par apkuri ir jāmaksā atbilstoši siltuma patēriņam katrā mājā, bet iedzīvotāji Dzelzavā un Aizpurvē pie tā vēl tikai sāk pierast, tāpat pie tā būs jāpierod arī iedzīvotājiem Liezērē un Ozolos, kur mājas ar siltumu otro sezonu arī nodrošina mūsu uzņēmums, – uzskata Uldis Lielvalodis.