Par spīti pelēkajam, lietainajam un rudenīgi vēsajam laikam pirmā darba diena 1. oktobrī Madonas novada bāriņtiesai, sanākot uz pirmo organizatorisko sanāksmi Parka ielā 4, sākās cerīgā un gaišā noskaņā.
Madonas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Irita Kielbicka, uzrunājot bāriņtiesas locekļus un dāvājot katram rudens ziedu kompozīciju ar pērlīti vidū, vēlēja, dodoties uz darbu, pamanīt arī tikko nokritušos kastaņus un kabatā līdzi nēsāt vismaz divus kastaņus, kas gan pasargājot no ļaunā, gan dodot spēku un enerģiju turpmākajai darba dienai, kā arī saskatīt prieku mazajā lietuslāsē, novērtēt un priecāties ne tikai par saviem, bet arī kolēģu sasniegumiem. Viņa aicināja saglabāt arī ziedu pušķītī paslēpto pērlīti, lai grūtos brīžos varētu to paturēt rokā un paripināt, tā smeļoties sevī spēku un izturību.
– Mums vajadzēs daudz enerģijas, spēka un arī drosmes, lai pēc vienotas Madonas novada bāriņtiesas darba uzsākšanas apliecinātu savu varēšanu un sava darba nepieciešamību, – teica Irita Kielbicka.
Uzsākot darba cēlienu nu jau jaunajā statusā, veiksmi, jaukas un koleģiālas attiecības, cilvēcisku laimi, būt optimistiem un vienmēr skatīties no gaišās puses, risinot arī sarežģītos bāriņtiesas kompetencē ietilpstošos jautājumus, cits citam un visiem kopā vēlēja arī bāriņtiesas locekļi.
Savukārt Madonas novada bāriņtiesas locekle Anna Sīpola akcentēja piederību savam pagastam un arī lielajam Madonas novadam.
– Iepazīstinot ar sevi, es allaž uzsveru, ka man ir ļoti liels prieks, ka dzīvoju Bērzaunes pagastā, kas ir visskaistākais un kurā dzīvo vislabākie cilvēki. Tagad mana sirds ir kļuvusi vēl plašāka, un turpmāk es vienmēr teikšu, ka dzīvoju visskaistākajā Latvijas novadā, un tas, protams, ir Madonas novads, kurā dzīvo arī visskaistākie un jaukākie cilvēki. Es gribētu, lai tā Madonas novadā justos visi iedzīvotāji, – atzīmēja Anna Sīpola.
Izveidoties par spēcīgu komandu ar spēcīgu līderi Madonas novada bāriņtiesai vēlēja arī Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniece Daiga Elga Ābola un Madonas novada domes sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Vineta Lamberte.
– Es jums visiem vēlu sastrādāties, jo katrs mēs esam tikai cilvēks. Vienam darbs padodas ātrāk, citam tā veikšanai nepieciešams ilgāks laiks. Viens spēj darba lietas nolikt malā līdz ar darba laika beigām, turpretī cits tajā ir iekšā ar visu sirdi un dvēseli un nepārstāj par to domāt arī vakara stundās. Es vēlu jums nekad nebūt vienaldzīgiem – ne savā darbavietā, ne ārpus tās. Jūsu darba specifika jau to nosaka – vienmēr paspēt laikā, vienmēr pamanīt, kad kādam ir grūti un nepieciešama palīdzība, un sniegt to, – vēlēja Vineta Lamberte.
– Nākot uz šo sanāksmi un domājot par darbu, ko esat uzņēmušies, secināju, ka jūs vienkārši esat fantastiski cilvēki, kas šajos smagajos laikos ir uzņēmušies darīt tik smagu darbu. Turklāt, neraugoties uz to, jūsos vēl ir smaids, vēlēšanās strādāt. Arī klausoties jūsu pašu izteiktajos novēlējumos, man ir prieks, ka jūsos ir tik daudz optimisma, ka jūs esat tik gaiši, cerīgi, domājoši, varoši un daroši cilvēki. Es novēlu, lai jūs uz darbu vienmēr dotos ar prieku un tikpat labā noskaņojumā atgrieztos mājās, novēlu nekoncentrēt uzmanību uz citu kļūdām, bet gan vajadzīgajā brīdī sniegt cits citam roku un palīdzēt, nekad neizmantojot citu neveiksmes un kļūdas, sevi izceļot. Tikai tad būs iespējams izveidoties par saliedētu un spēcīgu komandu, kādai arī jābūt Madonas novada bāriņtiesai, – uzsvēra Daiga Elga Ābola.
Madonas novada bāriņtiesā darbosies 15 locekļu, bet pagaidām ir apstiprināti 14 – visās pārvaldēs, izņemot Lazdonu. Līdz lēmuma pieņemšanai bāriņtiesas locekles pienākumus Lazdonas pagastā turpinās veikt Valija Sīpola.
Pārsvarā darbu bāriņtiesas locekļa amatā turpina līdzšinējie pagastu bāriņtiesu priekšsēdētāji, daļa šos pienākumus veic pat kopš 1996. gada, kad pašvaldībās visā Latvijas teritorijā tika izveidotas pagasttiesas un pilsētu bāriņtiesas, bet dažās pagastu pārvaldēs ir arī notikušas izmaiņas.
Aronas pagastā par Madonas novada bāriņtiesas locekli apstiprināta Ineta Stasjule (sakarā ar mācību sesiju pirmajā darba sanāksmē nepiedalījās), bet Barkavas pagastā – Marta Stalīdzāne, kas savā pirmajā uzrunā atzina, ka starp pieredzējušajiem kolēģiem jūtoties kā „zaļš gurķis", vienlaikus piebilstot, ka pašvaldībā viņai ir liela pieredze (22 gadi) un arī bāriņtiesas darbā ir lietas, kuras labi pārzina, un ir tādas, kuras vēl būs jāiepazīst.
Tā gadu gaitā ir izveidojies, ka bāriņtiesā pārsvars ir daiļā dzimuma pārstāvēm, bet tas savā ziņā ir arī likumsakarīgi, jo kuram gan vēl vairāk ir nepieciešamas pozitīvas emocijas, mīļums un sirsnība, ja ne savā vaļā pamestajiem bērniem, kas nereti tiek atstāti bez aprūpes un uzraudzības pat dzīvību apdraudošajās situācijās. Bāriņtiesas un sociālie darbinieki ir tie, kuri, saņemot saucienu pēc palīdzības vai ierodoties pēc savas iniciatīvas, nereti paglābj bērnus no briesmām, traumām, bada un bieži vien izglābj arī viņu dzīvību.
Arī Madonas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Irita Kielbicka, piecus gadus veicot Aronas pagasta bāriņtiesas pienākumus un pēc stāšanās jaunajā amatā apkopojot arī līdzšinējo pagastu bāriņtiesu veikumu, ir pārliecinājusies gan par to, ka bāriņtiesas dara tiešām svarīgu un atbildīgu darbu, gan arī par iedzīvotāju lielo uzticību bāriņtiesām, un tas, protams, priecē.
Iedzīvotāji, zinot, ka bāriņtiesās strādā zinoši cilvēki ar juridisko izglītību, nāk uz pagastu un lūdz palīdzību dažādu jautājumu risināšanā tieši no juridiskā viedokļa. Dažiem attiecībā uz bāriņtiesas darbu gan ir izveidojies vienpusīgs priekšstats, uzskatot, ka tā strādā, aizsargājot tikai bērnu intereses un tiesības, bet bāriņtiesas daudz dara arī informējot, skaidrojot un veicot profilaktisko darbu, nepieciešamības gadījumā pieaicinot gan sociālos darbiniekus, gan psihologus, gan citus speciālistus. Šīs iespējas gan pašreizējā valsts finansiālajā un ekonomiskajā situācijā ir samazinājušās, līdz ar to bāriņtiesas loceklim pašam vajadzēs būt arī psihologam.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto