Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Dalīs putraimus trūcīgajiem iedzīvotājiem

Redakcija

Autors • 09.07.2008.

Burtu lielums

Lauku atbalsta dienests (LAD) ir noslēdzis līgumu ar AS „Dobeles dzirnavnieks" par putraimu piegādi gandrīz visā Latvijā ar mērķi tos izdalīt trūcīgajiem iedzīvotājiem. Madonā un Madonas rajonā putraimu dalīšana sāksies 21. jūlijā.

Pati dalīšana ir uzticēta Sarkanā Krusta (SK) Madonas nodaļai. Tās priekšsēdētājs Gundars Riekstiņš norādīja, ka birokrātisku kavēkļu un traucēkļu dēļ konkurss par putraimu piegādi labdarības organizācijām ticis rīkots divas reizes. Taču tagad beidzot pirmās dalīšanas datumi ir skaidri.

– Sarkanais Krusts ir uzvarējis konkursā par putraimu dalīšanu, un mēs Madonas nodaļā esam vienojušies, ka dalīsim putraimus visā rajonā, lai mazajām pašvaldībām nav lieku apgrūtinājumu. Ir pašvaldības, kuras putraimus saņems personīgi; tās ir Madonas, Ērgļu novada, Varakļānu pilsētas un pagasta un Cesvaines pilsētas ar lauku teritoriju padomes. Tad nu attiecīgi Sarkanā Krusta brīvprātīgie vai sociālie darbinieki šos putraimus dalīs.

Kārtība paredz, ka reizi divos mēnešos katrs trūcīgais iedzīvotājs saņems kilogramu putraimu. Šis process būs spēkā līdz šā pusgada beigām, nākamajā gadā noteikti stāsies spēkā jauni noteikumi, – sīkāk par putraimu dalīšanu pastāstīja Gundars Riekstiņš. Nākotnē dalāmo produktu klāsts varētu tikt paplašināts, un trūcīgie iedzīvotāji, iespējams, saņems arī makaronus, margarīnu, konservus utt. Tomēr bažas sagādā fakts, ka putraimu dēļ vien bija tādas problēmas noskaidrot konkursa uzvarētāju. Pirmajā reizē konkursā nepieteicās neviens pretendents; tas tika skaidrots ar straujo pārtikas cenu kāpumu.

SK Madonas nodaļas priekšsēdētājs turpināja: – Mēs drīkstēsim arī kādu daļu putraimu izdalīt bezpajumtniekiem, taču jautājums ir: ko bezpajumtnieks ar šiem putraimiem darīs? Tad līdzi būs jādod arī katliņš, kausiņš, lai viņš parkā zem koka varētu putraimus uzvārīt… Tas ir nedaudz neapdomāts jautājums.

Lasītājam no malas varētu šķist, ka kilograms putraimu nekas nav, bet kopumā uz Madonas rajonu pusgada laikā tiks sūtītas aptuveni 2 tonnas šo graudu izstrādājumu. Turklāt, pēc Gundara Riekstiņa teiktā, viņi to darot cerībā, ka kādam putraimi nesīs kaut nelielu atvieglojumu. Nav jau putraimi pati pieprasītākā pārtikas prece; jau iepriekšējā gadā, kad trūcīgajiem iedzīvotājiem tika dalīta maize, tā palika pāri un nebija nemaz, kam to visu atdot. Putraimiem gan, atšķirībā no maizes, ir ilgāks derīguma termiņš.

Situācija rajonā nav traģiska

Rajonā ir apmēram 2207 cilvēki ar trūcīgā statusu, Madonā, pēc pagājušā gada datiem rēķinot, ir aptuveni 185 šādi cilvēki. Jautāts par trūcīgo iedzīvotāju skaita palielināšanās vai samazināšanās tendencēm, Gundars Riekstiņš dalījās savās prognozēs: – Vispār ir tendence tam skaitam sarukt, taču domāju, ka nupat jau kaut kas mainīsies sakarā ar pēdējā laika ekonomiskajām izmaiņām. Rādās, ka nākamgad tiks palielināta minimālā alga un rezultātā lielāks skaits cilvēku iegūs trūcīgā statusu, ja, teiksim, tas trūcīgās ģimenes līmenis būs Ls 90. Bet es neteiktu, ka ir katastrofāli apmēri. Tas, ka ir grūti un kļūst grūtāk, arī pensionāriem, ir tiesa.

Runājot par vispārējo atbalstu cilvēkiem ar apgrūtinājumiem, viņš atzina, ka pašvaldība darot, cik tik vien varot.

– Īpaši cenšamies mīkstināt triecienu, ko cilvēkiem rada komunālie maksājumi: apkure, īres maksa, maksa par ūdeni, malkas sagāde. Šajā atbalstā vien ir ieguldīts ap 23 tūkstošiem šāgada pirmajā pusgadā. Var visādi spriest, vai, nedaudz sarkastiski izsakoties, tas ir vai nav plāksteris mironim, taču domāju, ka iespēja nemaksāt par apkuri ziemas mēnešos ir liels atspaids. Tāpat arī sniedzam lielu atbalstu zāļu pirkšanā, it sevišķi veciem cilvēkiem. Nāk pie mums cilvēki, kas visu dzīvi smagi strādājuši, kam dzīvē smagi klājies, kas pārcietuši Sibīriju – viņiem veselība ir sadragāta. Pagaidām piešķirto līdzekļu apmērā iekļaujamies. Gribētos aicināt, lai ģimenes ar bērniem un daudzbērnu ģimenes nebaidītos nākt pēc palīdzības uz sociālo dienestu. Pirms laika arī pensionāri nebija īpaši apjautuši šo iespēju, – Riekstiņa kungs norādīja. Situācija neesot dramatiska, jo tie, kam palīdzība nepieciešama un to meklējot, to arī saņemot.

Autore: LAURA VOITIŅA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px