Pagājušajā ceturtdienā, 26. oktobrī, Saeima konceptuāli atbalstīja 2018. gada valsts budžeta projektu. Dienu iepriekš informatīvi nākamā gada budžetam Madonas novada pašvaldības domes sēdē pievērsās arī mūsu novada domes deputāti.
2018. gada valsts budžeta projektā nākamā gada ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā jeb par 725,11 miljoniem eiro vairāk nekā pērn. Arī Madonas novada pašvaldības budžets nākamajā gadā būs ar pieaugumu pret šo gadu. Pašvaldības ekonomiste Sarmīte Kalniņa deputātus informēja, ka pieaugums tādās pozīcijās kā ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, nekustamā īpašuma nodokļa, pašvaldības budžetā saņemtā dotācija no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda u. c. pozīcijām pret pagājušo gadu būs aptuveni 830 000 eiro.
Lielu daļu pieauguma apēdīs algu celšana
Āris Vilšķērsts gan norādīja, ka liela daļa no šīs summas tiks izlietota, lai pildītu šogad pieņemtos Ministru kabineta (MK) noteikumus par minimālās algas palielināšanu par 50 eiro, paaugstinot pašlaik esošo minimālo algu no 380 eiro līdz 430 eiro.
– Esam modelējuši vairākus variantus, kā veikt minimālā atalgojuma palielināšanu, vienlaikus nevienādojot atalgojumu ar tiem darbiniekiem, kuri šobrīd saņem vairāk nekā valstī noteikto minimālo atalgojumu, taču mazāk nekā 430 eiro, – pastāstīja Āris Vilšķērsts.
Pirmajā variantā minimālā alga tiek paaugstināta visiem tās saņēmējiem līdz MK noteikumos noteiktajiem 430 eiro. Tiem darbiniekiem, kuru algas iekļaujas kategorijā no 430 līdz 550 eiro, pieaugums jau pakāpeniski sadilst no 50 eiro līdz 30, kuru saņem tie darbinieki, kuru atalgojums ir 550 eiro. 30 eiro piemaksu saņem arī visi tie darbinieki, kuru atalgojums mēnesī pārsniedz 550 eiro. Pēc pašvaldības aplēsēm, kopumā šī modeļa finansēšanai nepieciešami aptuveni 642 000 eiro.
Arī otrais modelis līdzīgi kā pirmais paredz MK prasību izpildi, minimālo mēnešalgu paaugstinot līdz 430 eiro. Tiem darbiniekiem, kuri saņem atalgojumu līdz 500 eiro, piemaksa sastādītu 30 eiro, savukārt tiem, kuriem mēnešalga ir lielāka, piemaksa būtu proporcionāli dilstoša (500 eiro algas saņēmēji iegūst piemaksu 30 eiro, 1000 eiro algas saņēmēji – 10 eiro). Šajā variantā iespaids uz budžetu ir aptuveni 595 000 eiro.
Trešajā modelī viss ir tāpat kā otrajā, tikai 30 eiro piemaksas vietā tie, kas saņem līdz 500 eiro lielu mēnešalgu, saņems 25 eiro, kas lielāka atalgojuma saņēmējiem sadils līdz 10 eiro. Īstenojot šo modeli, pašvaldība no iepriekšminētajiem 830 000 eiro atalgojuma paaugstināšanai iztērētu aptuveni 566 000 eiro.
– Raugoties uz visiem modeļiem, jāņem vērā, ka vēl aptuveni 100 000 eiro jāparedz pedagoģiskajiem darbiniekiem, kurus finansē no pašvaldības budžeta, nevis valsts mērķdotācijas, līdz ar to kopējā atalgojuma palielināšanai nepieciešamā summa pieaug un citiem mērķiem atvēlamais finansējums samazinās, – piebilda izpilddirektors.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs minēja, ka pozitīvu ietekmi radīs vēl divi pasākumi, kas atspoguļosies darbinieku makos, proti, nākamgad no 23% līdz 20% samazināsies iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, kā arī diferencēti pieaugs neapliekamais minimums, kas visvairāk ietekmēs tieši salīdzinoši nelielo algu saņēmējus.
Diskusija par kādu no trim minētajiem modeļiem atalgojuma paaugstināšanai domē vēl turpināsies, kā arī nevar izslēgt, ka darba gaitā rodas vēl kāds piedāvājums.
Meklē, kā ietaupīt
Ņemot vērā to, ka lielu daļu no budžeta pieauguma apēdīs atalgojuma paaugstināšana, pašvaldība meklē veidus, kā dzīvot ekonomiskāk, vienlaikus padarot efektīvāku pašvaldības funkciju sniegšanu. Viens no piedāvājumiem, kas iepriekšējā mēneša laikā pārrunāts, tiekoties ar katra pagasta pārvaldes vadītāju, saistās ar strukturālām pārmaiņām.
– Tiekoties ar pārvalžu vadītājiem un pārrunājot jautājumus, kas skar nākamā gada amata vienību sarakstus, šobrīd ir prasība no iestādēm juridiski „ņemt ārā" tehniskos darbiniekus, remontstrādniekus, atslēdzniekus, apkopējus, mainot to pakļautību. Par šo risinājumu ir runāts jau agrāk, taču tagad, kad vairākos pagastos tiek reorganizētas pašvaldības kapitālsabiedrības, kas sniedz komunālos pakalpojumus, un process daļēji jau norisinās pats no sevis, nolēmām reformu veikt novadā kopumā. Tādējādi tehniskie darbinieki atrastos vienas iestādes pakļautībā, kas ļautu optimizēt darbinieku resursus un slodzes, panākt labvēlīgu ekonomisko efektu, un vienlaikus no tā neciestu darbu izpilde. Madonas pilsētā šis pasākums būs vērienīgs, tādēļ, ja piekrītam reformu veikt, pagaidām būtu nepieciešams centralizēt tos darbiniekus (galvenokārt sētnieki), kas nodarbojas ar teritorijas uzkopšanu. Šie darbinieki būtu pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas pakļautībā. Redzot to, kā sekmēsies pirmā daļa, varēs līdzīgu modeli īstenot attiecībā arī uz remontstrādniekiem un apkopējiem, – ar jauno piedāvājumu deputātus iepazīstināja pašvaldības izpilddirektors.
Motivēs meklēt iekšējās rezerves
Pašvaldības darba uzlabošanā, uz ko, veicot pašvaldībā revīziju, norādījusi arī Valsts kontrole, plānots efektīvāku padarīt grāmatvedības uzskaites darbu. Pirmā joma, kur varētu ieviest centralizētu uzskaiti, ir nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšana, iekasēšana un parādu piedziņa.
Agris Lungevičs domes sēdē kā priekšlikumu piedāvāja arī pārvaldes motivējošu līdzekli. Ja pārvaldes vadītājs, caurskatot pagasta iestāžu štatu sarakstu, saskata iespēju veikt izmaiņas, ieekonomējot līdzekļus, puse no ietaupītās naudas nonāk pašvaldības kopbudžetā, bet otra puse paliek pagasta pārvaldes rīcībā, un to var izmantot, motivējot tos darbiniekus, kuri savu darbu veic efektīvi.
– Šādā veidā mēs veidojam motivējošu sistēmu, kas pagastu pārvalžu vadītājiem liek meklēt iekšējās rezerves, un vienlaikus dodam ieguldījumu pašvaldības kopējā budžetā, – akcentēja Agris Lungevičs.
Plašas diskusijas domes vadības un administrācijas priekšlikumi domes sēdē neraisīja. Plašāks darbs pie dažādu jomu iestāžu funkcionālajiem budžetiem novembrī turpināsies domes komitejās. Domes priekšsēdētājs gan aicināja komiteju locekļus kritiski izvērtēt situācijas, kad nepieciešams finansējuma palielinājums kādas funkcijas sniegšanai vai darbinieka algošanai, jo, kā jau minēts, lielu daļa no budžeta, kas nākamgad būs ar pieaugumu, nāksies iezīmēt minimālās algas paaugstināšanai.
31.10.2017.