Pirms vairākiem gadiem aizsardzības nozare aizsāka jaunu tradīciju – valsts Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, kādā no Latvijas novadiem organizēt Nacionālo bruņoto spēku dienu, lai valsts iedzīvotājus iepazīstinātu ar bruņotajiem spēkiem.
Šogad 4. maijā Nacionālo bruņoto spēku diena notika Liepājā, bet jau nākamgad par pasākuma norises vietu ir izvēlēta Madona.
Brīvības svētku Liepājā centrālais pasākums 4. maijā bija Latvijas un ārvalstu bruņoto spēku, Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Jaunsardzes vienību un tehnikas parāde, kuru kopskaitā klātienē vēroja aptuveni 1500 skatītāju, taču daudz lielākam skaitam iedzīvotāju bija iespēja tiešraidē sekot līdzi parādes gaitai LTV1.
Parādē piedalījās vairāk nekā 500 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu, to komandēja Jūras spēku flotiles komandieris flotiles admirālis Ingus Vizulis, bet pieņēma valsts bruņoto spēku augstākais vadonis, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Leonīds Kalniņš.
Raimonds Vējonis, uzrunājot parādes dalībniekus un vērotājus, akcentēja to, ka 1918. gadā un arī 1990. gadā mums valsti un neatkarību neviens tā vienkārši nedāvināja.
– Par to cīnījāmies paši. Bija ļaudis, kuri uzdrīkstējās 1918. gada novembrī, un bija ļaudis, kuriem netrūka drosmes 1990. gada maijā. (..) Jaunajai paaudzei šodien jāuzņemas atbildība par to, lai Latvija pastāvētu mūžam. Lai Latvija būtu drošas un plaukstošas mājas mums visiem. Latvija mums ir uzticēta. Mēs to kā dāvanu saņēmām no iepriekšējām paaudzēm, lai nodotu tālāk bērniem un bērnubērniem. Tagad ir mūsu laiks sargāt Latviju. Iestāsimies par Latviju ar savām domām, vārdiem un darbiem. Ikviens darbs, ko atbildīgi un godprātīgi veicam. Ikviena ģimene, kas gādā par savas mājas pavardu un audzina bērnus. Ikviens zemes pleķītis, ko iekopjam Latgalē, Vidzemē, Kurzemē un Zemgalē, – tie ir mūsu darbi Latvijai. Uzdosim katrs sev jautājumu – kā es varu stiprināt savas valsts neatkarību un brīvību? Ko tieši es varu darīt? – uzrunā sacīja Raimonds Vējonis.
– Ļaudis mums līdzās ir Latvija. Mēs visi esam Latvija. Mēs veidojam Latviju. Neviens cits to mūsu vietā nedarīs, – turpināja Raimonds Vējonis.
Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis savukārt norādīja, ka militārā parāde ir viens no visplašāk apmeklētajiem pasākumiem gan 18. novembrī Rīgā, gan gadu no gada 4. maijā kādā citā Latvijas novadā un pilsētā. Ministrs arī pasniedza Latvijas karogu Madonas novada domes priekšsēdētājam Andrejam Ceļapīteram, jo tieši Madona būs tā pilsēta, kurā Nacionālo bruņoto spēku dienu svinēs nākamgad.
Andrejs Ceļapīters „Staram" atzina, ka tas Madonai ir liels pagodinājums, jo, kā zināms, nākamgad Latvija svinēs arī savas neatkarības simtgadi.
Pirmā Nacionālo bruņoto spēku diena notika 2012. gadā Rēzeknē, bet gadu vēlāk – Kuldīgā. 2014. gadā bruņotie spēki Brīvības svētkus svinēja Valmierā. Savukārt 2015. gadā svētkus svinēja Jelgavā – pilsētā, kura atzīmēja dibināšanas 750. gadadienu. Pērn bruņoto spēku dienu uzņēma Krāslava.
– Nākamgad gods pārstāvēt Vidzemi ir uzticēts Madonai. Jau zināms, ka svētku sarīkošanas stafeti tālāk nodosim mūsu kaimiņiem – Jēkabpilij, kas atrodas Zemgalē. Nenoliedzami Nacionālo bruņoto spēku dienas pasākumu rīkošana ir liels gods, bet reizē arī uzliek lielu atbildību, jo nākamais būs arī valsts simtgades svinību gads. Pašvaldība liks galvas kopā ar Nacionālo bruņoto spēku un Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, lai šo pienākumu godam paveiktu, izveidotu saturiski bagātus pasākumus un 4. maijā rīkotās svinības būtu emocionāli piepildītas un neaizmirstamas, – sacīja Andrejs Ceļapīters.
DĀVJA VECKALNIŅA (Madonas novada pašvaldība) foto
10.05.2017.