Šā gada oktobrī Sabiedriskā transporta padomes sēdē tika pieņemts lēmums VSIA „Autotransporta direkcija" slēgt jaunu līgumu par pakalpojuma nodrošināšanu ar tiem pasažieru pārvadātājiem, kuri jau šobrīd veic regulārus pasažieru pārvadājumus lotē Alūksne, Daugavpils, Gulbene, Jēkabpils, Limbaži, Ludza, Madona, Preiļi, Rēzekne un Ziemeļkurzeme.
Šāds lēmums tika pieņemts tādēļ, ka bija bažas, ka no 2018. gada 1. janvāra varētu tikt apdraudēta sabiedriskā transporta pakalpojumu nepārtrauktība astoņās maršrutu tīkla daļās no kopumā desmit.
Ieilgušais konkurss
„Starā" jau stāstījām, ka Autotransporta direkcija atklātu konkursu par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu 10 maršrutu tīkla daļās izsludināja jau 2017. gada 15. maijā. Kā laikrakstu informēja Autotransporta direkcijas sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Plone, divas reizes konkursa termiņš tika pagarināts, jo pārvadātāji Iepirkumu uzraudzības birojā iesniedza sešas sūdzības saistībā ar konkursa nolikumu, un saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu līgumu ar konkursa uzvarētāju nevar slēgt, kamēr nav saņemts Iepirkumu uzraudzības biroja komisijas lēmums par iesnieguma izskatīšanas rezultātiem. Visas sūdzības gan tika atzītas par nepamatotām. Savukārt trešajā reizē iesniegšanas termiņš pagarināts, ņemot vērā apstākli, ka ar nodokļu reformu saistītie likumi vēl nebija izsludināti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, kā arī pamatojoties uz to, ka nepieciešamas korekcijas konkursa nolikumā.
Tā kā konkurss par sabiedriskā transporta pakalpojuma nodrošināšanu 10 maršrutu tīkla daļās tika trīs reizes pagarināts, samazinājās konkursā uzvarējušo pārvadātāju sagatavošanās laiks pakalpojuma veiksmīgai nodrošināšanai, līdz ar to ar esošajiem pārvadātājiem līgums būtu jāpagarina par vismaz deviņiem mēnešiem. Saskaņā ar Autotransporta direkcijas veikto pārvadātāju aptauju sabiedriskā transporta pakalpojumi tiktu nepārtraukti nodrošināti tikai 72 no 333 maršrutiem, jo lielākā daļa pārvadātāju norādīja, ka līgumu uz šādu termiņu pagarināt nav gatavi. Ņemot vērā, ka ir radušies ārkārtas apstākļi, Sabiedriskā transporta padomes sēdē tika lemts slēgt jaunu līgumu ar esošajiem pakalpojuma nodrošinātājiem šajās lotēs, tostarp arī Madonas.
Jauno līgumu prasības tika veidotas, balstoties uz iepirkuma dokumentācijas nosacījumiem, piemēram, tiks noteikts autobusu parka vidējais vecums un viena autobusa maksimāli pieļaujamais vecums, transportlīdzekļu tehniskais aprīkojums, pakalpojuma sniegšanas kvalitāte un drošība.
Autobusi ne vecāki par 25 gadiem
Novembrī, pēc ieilgušās vienošanās procedūras, līgums tika noslēgts arī ar SIA „Madonas ceļu būves SIA", kas bija viens no konkursa norisi pārsūdzējušajiem reģionālajiem pasažieru pārvadātājiem. Lielākās pretenzijas – par pakalpojuma izpildes īso termiņu un tam nepieciešamajām investīcijām, jo konkursā no dalībniekiem prasīts tūrisma klases autobusu līmenis.
SIA „Madonas ceļu būves SIA" valdes loceklis Pēteris Ozoliņš laikrakstam skaidroja, ka līgums noslēgts uz diviem gadiem.
– Būtiskākais pamatnosacījums, kas uzņēmumam bija jāizpilda, ir vidējais autobusu parka vecums, kas ir 20 gadu, un neviens autobuss nevar būt vecāks par 25 gadiem. Šo prasību esam izpildījuši, un autobusu parka vidējais vecums ir pat mazāks par līguma prasībās noteikto, – norādīja Pēteris Ozoliņš.
Uzņēmuma pārstāvis atzina, ka konkurss un tā ieilgusī norise likusi pat apsvērt domu, vai vispār ir vērts turpināt darbu pasažieru pārvadājumu jomā, taču, lai neriskētu ar to, ka bijušā Madonas rajona teritorija paliek bez pakalpojuma sniedzēja, nolemts piekrist direkcijas nosacījumiem, kā arī savu atbalstu šajā procesā sniedza bijušais Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs un pašreizējais domes deputāts Andrejs Ceļapīters.
– Šī nav viegla joma, kurā darboties. Šoferu un atslēdznieku trūkums ir izteikts, arī ceļu stāvoklis mūsu reģionā nav labs, tas viss rada papildu problēmas, – sacīja SIA „Madonas ceļu būves SIA" valdes loceklis.
Vaicāts, vai situācijā, ja uzņēmums nebūtu līgumu parakstījis, Madona paliktu bez pasažieru pārvadājumiem, Pēteris Ozoliņš minēja, ka pēc direkcijas sniegtās informācijas uz Madonas pārvadājumiem konkursā, kurā viņa pārstāvētais uzņēmums nepiedalījās, bija pieteikušies pat vairāk nekā divi pretendenti, kas nav pārsteigums, jo vietējo maršrutu tīkls mūsu reģionā ir viens no lielākajiem. Tiesa, situācijā, kad līdz 2018. gada sākumam bija atlicis tik maz laika, jaunam pasažieru pārvadātājam būtu ļoti grūti laikus sagatavoties pakalpojuma sniegšanai un lielākās problēmas sagādātu tieši šoferu atrašana.
Vēlas skaidrus, izpildāmus nosacījumus
Raugoties uz iespējamo darbošanos pasažieru pārvadājumu pakalpojuma nodrošināšanā arī pēc šī līguma beigām, Pēteris Ozoliņš neslēpa, ka tas būs atkarīgs no nosacījumiem, kādi tiks izvirzīti pakalpojuma sniedzējiem.
Autotransporta direkcija šopavasar sabiedrību plašāk iepazīstināja ar jauno Sabiedriskā transpor-ta attīstības koncepciju 2021.-2030. Saskaņā ar to plānots, ka no 2021. gada pasažieru pārvadājumi reģionālajos maršrutos tiks veikti ar autobusiem, kas ir jaunāki par 15 gadiem (vidējais transportlīdzekļu vecums – jaunāks par 10 gadiem), bet atsevišķos maršrutos pasažieri brauks pilnīgi jaunos autobusos. Visiem pasažieru pārvadātājiem tiks noteiktas vienotas kvalitātes prasības. Tās attieksies gan uz transportlīdzekļu vecumu, gan arī uz kvalitāti, drošību un kontroli.
Visos autobusos būs iespēja norēķināties, izmantojot arī bezskaidras naudas norēķinus, vizuāli un audiāli pieejama informācija par pieturvietām, atbilstošas ventilācijas un apkures iekārtas, kā arī lielākajā daļā maršrutu pasažieri varēs lietot bezvadu internetu. Lai uzlabotu drošības un kontroles funkciju, transportlīdzekļos būs jāierīko videonovērošana, lai pārliecinātos, ka autobusa vadītājs pasažierim ir izsniedzis biļeti. Turklāt transportlīdzekļa vadītājs nevarēs uzsākt braucienu, ja alkometrā uzrādīsies, ka šoferis ir lietojis alkoholu.
Plānots arī mainīt maršrutu tīkla teritoriālo sadalījumu. Lai neveidotos līdzīgas problēmas kā 2008. un 2009. gadā, kad daži pārvadātāji, slēdzot līgumus, tika pie ienesīgākajiem starppilsētu maršrutiem, bet citiem bija jāapkalpo tikai vietējas nozīmes maršruti, katrā maršrutu tīkla daļā tiks iekļauta vismaz viena republikas pilsēta vai attīstības centrs.
– Ir skaidrs, ka nosacījumi pārvadātājiem būtiski mainīsies. Pozitīvi, ka plānots lotēs kopā apvienot gan starppilsētu, gan vietējos maršrutus, kā tas bija agrāk. Savulaik, atstājot SIA „Madonas ceļu būves SIA" tikai vietējos pasažieru pārvadājumus, tas uzņēmumu finansiāli novājināja. Plānojot uzņēmuma turpmāko darbību, izvērtēsim direkcijas izvirzītos noteikumus. Ja tie būs pieņemami un izpildāmi, būsim gatavi strādāt arī uz priekšdienām, – atzina uzņēmuma valdes loceklis.
29.12.2017.