Ar nākamo gadu 1. līdz 6. klases skolēni varēs bez maksas saņemt augļus un dārzeņus ārpus pusdienām.
To paredz Eiropas Komisijas programma skolu apgādei ar augļiem un dārzeņiem, ko Latvija iecerējusi sākt nākamajā mācību gadā.
Plānots, ka bezmaksas augļus un dārzeņus sāks izdalīt no 2011. gada janvāra pirmās mācību nedēļas un turpinās katru dienu 12 mācību nedēļu ilgā periodā.
Programmā paredzēti arī dažādi skolēnus izglītojoši pasākumi – mācību stundas, ekskursijas uz saimniecībām, kur audzē augļus un dārzeņus, projekti, konkursi vai veiklības sacensības. Šo pasākumu mērķis būs pievērst skolēnu uzmanību plašajam augļu un dārzeņu sortimentam, kā arī iepazīstināt ar šo produktu lietošanu uzturā un labvēlīgo ietekmi uz veselību.
Pētījumi liecina, ka augļu un dārzeņu lietošana skolēnu uzturā ir nepietiekama – ik dienas savā uzturā augļus izmanto tikai 23,2% skolēnu, bet dārzeņus regulāri ēd tikai 23,4% no visiem aptaujātajiem.
Savukārt programmas mērķis ir palielināt svaigu augļu un dārzeņu patēriņu skolēnu uzturā. Projekta īstenošanai paredzēts 421 776 latu liels finansējums, no kuriem 75% ir Eiropas Savienības līdzekļi, bet 25% – Latvijas valsts līdzfinansējums. Lai programmu īstenotu, skolām būs jāpiesakās Lauku atbalsta dienestā.
Liezēres pamatskolas direktore Jolanta Pabērza apstiprināja, ka skolu direktori ar šo un citu aktuālu informāciju iepazīstināti vakar Madonā notikušajā direktoru seminārā.
– Šobrīd gan šī iecere ir projekta līmenī, bet ceram un gaidām tās apstiprināšanu. Noteikti atsauksies visas skolas, jo iecere ir ļoti pozitīva. Domāju, ka valsts to noteiks kā visiem obligātu programmu, tikai jācer, ka neuzliks lielus apgrūtinājumus pieteikšanās kārtībai vai kam citam. Šobrīd pirmklasnieki saņem brīvpusdienas, tāpēc viņi ir tādā kā īpašā statusā. Jauki, ka arī citi bērni, iespējams, varēs izbaudīt kādu „privilēģiju". Skolās ir bijušas īstenotas arī citas pozitīvas programmas, piemēram, piena programma. Pēc direktoru semināra izjūtas kopumā ir ļoti pozitīvas, ne tikai par šo ieceri, jo tikām iepazīstināti ar labi un pārdomāti sagatavotām prezentācijām, bija pārstāvji no muzeja, bibliotēkas, stāstīja par e-klašu žurnāliem, arī jaunā vadības komanda ir ļoti spēcīga, – usvēra Jolanta Pabērza.
Autore: LAURA VOITIŅA