Novembra sākumā Latviju pāršalca ziņa, ka lielā apmērā apkrāpti zemnieki visos valsts reģionos, sākot ar Latgali un beidzot ar Kurzemi. Liellopu uzpircējs SIA „Baltijas bullītis" oktobra laikā paspējis apkrāpt vietējos zemniekus, kā tiek lēsts, par vairākiem desmitiem tūkstošu latu visā valstī. Arī Madonas reģionā no 7 zemniekiem paņemti lopi, bet nauda netikusi pārskaitīta.
Krāpnieku shēma daudzus pārsteidza nesagatavotus, turklāt vairumam zemnieku nemaz nav radušās aizdomas par „Baltijas bullīša" darbībām.
Zemniece no Dzelzavas pagasta pastāstīja, ka 31. oktobrī nodevusi uzņēmumam 9 lopus, taču solītos vairāk nekā 4000 latu noteiktajā laikā nav saņēmusi, tāpēc vērsusies policijā.
– Sākumā nekas nešķita aizdomīgs – kā vienmēr, uzpircēji atbrauca, paņēma lopus, ar pavadzīmēm, ar kvītīm un līgumu, samaksa bija norunāta ar pārskaitījumu. Tā darījumus esam veikuši arī iepriekš, tāpēc bažas neradās. Turklāt darījumā bija iesaistīti arī it kā pazīstami cilvēki, kas jau iepriekš no mums lopus ņēmuši. Pēc kāda laiciņa citi uzpircēji interesējās, vai pārdosim lopus, bet atbildēju, ka tos esmu jau pārdevusi SIA „Baltijas bullītis". Viņi uzreiz mani brīdināja, ka esot dzirdēts – šis uzņēmums nemaksā. Līgumā par samaksu bija noteikts 12 dienu termiņš, tas vēl nebija pagājis, tāpēc nācās gaidīt, jo citādi pretenzijas vēl nevarēju celt. Klusībā vēl nospriedu – varbūt kāds vienkārši baumas par viņu nemaksāšanu palaidis? Tomēr vērsāmies Madonas policijā, un būsim viņiem mūžam pateicīgi par atsaucību. Viņiem ļoti ātri izdevās panākt, ka mums izdod lopus, lai gan tie bija jau pārdoti tālāk citiem cilvēkiem. No 9 lopiem izdevās atgūt 8. Tie tiešām bija ļoti novārguši, pagāja kāds mēnesis, kamēr atkopās līdz iepriekšējam stāvoklim, kā brīdī, kad tie tika pārdoti, – pastāstīja dzelzaviete. Viņa vērtēja, ka šis gadījums kalpos kā mācība zemniekiem, kas iepriekš visiem uzticējušies, jo nekas tamlīdzīgs agrāk nav piedzīvots. Tāpat arī zemniece no Varakļāniem, kam savu pārdoto izcilās šķirnes bulli gan neizdevies atgūt, atzina, ka skarbā mācība būs visam mūžam: – Viss sākotnēji šķita ticami, jo mašīna bija oficiāla, lopu uzpirkšanu organizēja jau zināms pārstāvis. Pašā piedāvājumā gan sāku saskatīt kaut ko aizdomīgu, jo tas bija neticami labs. Apķērāmies, ka kaut kas varētu nebūt tīrs, bet noskaidrojām, ka uzņēmums ir reģistrēts, viss noticis oficiāli. Samaksa mums bija solīta pēc 5 dienām, kad naudu nesaņēmām, sākām interesēties. Noskaidrojās, ka arī citi tikuši apkrāpti, tāpēc vērsāmies policijā. Tagad gan pārdzīvoju, ka nereaģējām uzreiz un nebraucām, kad policija teica, ka mūsu nodotais bullis vēl nav nokauts. Bijām pieteikuši, ka nākamajā dienā būsim tam pakaļ, bet tas tomēr jau bija nokauts. Paļāvāmies uz to – tā kā policija mūsu bulli bija apzinājusi, to neviens nenokaus, diemžēl tā nenotika. Tas bija izcils, beļģu šķirnes krustojuma bullis, 7 mēnešos sasniedzis jau ap 400 kilogramu. Mēs jau neturam tik daudz lopu, ir tikai 8 hektāri zemes, līdz ar to tas mums ir liels zaudējums. Tā zaudētā summa arī būtu bijusi līdzvērtīga gada peļņai. Ceram jau uz tālāko izmeklēšanu, bet vai izdosies kaut ko atgūt, nezinām.
Nezinājām arī, kā tādā situācijā rīkoties, kad nelielas aizdomas ir, bet ārēji viss it kā oficiāli, turklāt lops jau aizvests. Acīmredzot, jau tajā pašā brīdī jāseko līdzi kaut mazākajam sīkumam, piemēram, vai tiek atstāts arī paraksta atšifrējums nevis tikai nesalasāms paraksts. Redz, bijām pieraduši uzticēties, bet tagad būs skarba mācība.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 18.12.2012.
Autore: LAURA VOITIŅA