Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Atziņas pēc bioenerģijai veltītā kongresa

Redakcija

Autors • 13.12.2008.

Atziņas pēc bioenerģijai veltītā kongresa
Burtu lielums

Viens no pozitīvu atziņu bagātākajiem forumiem, kur rudenī nācās pabūt Teiču dabas rezervāta administrācijas direktoram Jurim Jātniekam, ir bioenerģijai veltītais kongress Spānijas pilsētā Valladoli.

No Latvijas kongresā piedalījās divi pārstāvji: firmas „Ekodoma" speciāliste Ilze Dzene un Madonas rajona uzņēmēju apvienības vadītājs Juris Jātnieks. Atšifrējot, ar ko nodarbojas SIA „Ekodoma", jāprecizē, ka tā ir vides inženieru un konsultantu firma ar vairāk nekā 10 gadu ilgu pieredzi. Firmas darbības jomas pamatā ir energoefektivitāte un atjaunojamā enerģija, un būtiski, ka tieši šī firma izstrādā Madonas energoefektivitātes stratēģiju („Starā" jau rakstījām par stratēģijas veidošanas semināru septembra beigās Madonā).

– Sākotnēji biju nedaudz pārsteigts par uzaicinājumu piedalīties seminārā un 3. Eiropas bioenerģijas kongresā, – „Staram" atklāj Juris Jātnieks. – Pasākuma norises gaitā sapratu, ka firma „Ekodoma" meklēja cilvēku, kurš ne tikai vispārīgi pārzinātu Madonas reģiona vidi, resursus, attīstības tendences, bet arī spētu līdzvērtīgi citu valstu pārstāvjiem darba grupās un neformālās sarunās diskutēt (bez tulka palīdzības) par visdažādākajām vides un ekonomikas tēmām gan reģionā, gan arī kopumā Latvijā. Iznāca runāt par ļoti daudzām tēmām – no makroekonomikas līdz pat dabas aizsardzībai. Ekoloģiskā vides izpratne un ilgtspējīga attīstība plašākā nozīmē man interesējusi vienmēr, priecājos, ka varēju par šīm jomām dalīties domās arī ar citu Eiropas valstu vides speciālistiem un politiķiem. Katrā ziņā Latvijas pārstāvji seminārā tika pamanīti, un kas šobrīd ļoti svarīgi, ar „+" zīmi.

– Konference ilga divas dienas, kādi ir gūtie secinājumi?
– Secinājumu daudz, bet pats svarīgākais – Madona atjaunojamās enerģijas izmantošanas jomā ārkārtīgi izceļas daudzu Eiropas bagāto valstu un reģionu vidū. Mūsu pilsētā apkures vajadzībām nu jau kādus 5 gadus netiek dedzināts mazuts, bet tiek izmantota galvenokārt šķelda, kas ir atjaunojams energoresurss. Pilsētā atjaunojamās enerģijas izmantošanas jomā ir sasniegti Eiropas Savienības mērķi 2025. gadam(!). To, ko Holande, Vācija, Itālija, Spānija un citas Eiropas valstis centīsies panākt nākamajos 15-20 gados, Madona ir jau sasniegusi. SIA „Ekodoma" pārstāvei prezentējot Madonas energobilanci, auditorijā iestājās klusums – visi bija pārsteigti, ka valstī, kur ir ierobežoti naudas resursi, neliela pašvaldība ar tālredzīgu ieguldījumu stratēģiju (laikus paredzot fosilo energoresursu sadārdzināšanos) jau šobrīd panākusi lielisku rezultātu. Protams, Madonā, salīdzinot ar citu valstu novadu pilsētām, ir ļoti mazs iedzīvotāju skaits, te nav lielu rūpniecības objektu, nav milzīgas enerģētikas, iztrūka centralizētas gāzes piegādes, kas spieda pašvaldību meklēt lokālus enerģijas avotus, bet sasniegtais ir pamatots lepnums Madonas pilsētai.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 13.12.2008.

Autore: INESE ELSIŅA

Foto no Jura Jātnieka personiskā arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px