Zviedrijas vides ministre Karolīna Skūga laikrakstam „Dagens Nyheter" paudusi nožēlu par to, ka zviedru plastmasa nonāca Jūrmalā, Latvijā, kur nelegālā atkritumu uzglabāšanas vietā izcēlies ugunsgrēks, „Staru" informē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomniece Santa Vaļuma.
K. Skūga uzskata, ka ir nepieciešams mainīt ne tikai Zviedrijas atkritumu apsaimniekošanu, bet arī ieviest stingrākus noteikumus visā Eiropas Savienībā, lai pārstrādājamo atkritumu kravas vairs nenonāktu citās valstīs bez noteikta pārstrādes mērķa un neveidotu nezināmas izcelsmes atkritumu uzkrāšanas vietas. Zviedrijas vides ministre norādījusi, ka vēloties teikt cietušajiem Latvijā, ka ļoti nožēlojot notikušo.
Zviedrijas vides ministre K. Skūga arī atzinusi, ka, ja izrādīsies, ka atkritumi Zviedrijā ir šķiroti nelegālā veidā un ja tie tiek eksportēti firmām, kas nav godīgas un tos nepārstrādā, viņa ļoti būs vīlusies Zviedrijas plastmasas pārstrādē. Ministre plāno veikt sarunas, lai panāktu vienošanos attiecībā uz stingrākiem nosacījumiem Zviedrijas atkritumu pārstrādē un kontrolē, kas būs nozīmīgs solis pretī negodīgas prakses izskaušanai starptautiskajos atkritumu pārvadājumos.
Savukārt Saeimā, lai novērstu neatbilstošas darbības ar atkritumiem un stiprinātu uzraudzību pār atkritumu plūsmu Latvijā, 2017. gada 7. decembrī tika pieņemti VARAM virzītie grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā. Tie stāsies spēkā no 2018. gada vidus, būtiski stiprinot kontroli pār atkritumu pārvadājumiem un pārstrādi, kā arī nodrošinot Valsts vides dienestam plašākas pārraudzības iespējas.
5.01.2018.