Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Atstarotāju kampaņa” Madonā

LAURA KOVTUNA

Autors • 03.11.2016.

“Atstarotāju kampaņa” Madonā
Burtu lielums

Aicinot cilvēkus rūpēties par savu drošību diennakts tumšajā laikā, ADB „Gjensidige" Latvijas filiāle trešdien, 2. novembrī, Madonā turpināja nu jau par tradīciju kļuvušo sociālo kampaņu, kuras laikā iedzīvotājiem tika dalīti atstarotāji. Akcijas laikā 12 Latvijas pilsētās iedzīvotājiem kopumā tiks dāvināti vairāk nekā 15 000 atstarotāju, lai informētu un izglītotu par to lietošanas nozīmi.

Aptaujājot Madonas iedzīvotājus, tika noskaidrots, ka būtiski palielinājies to madoniešu skaits, kuri atstarotājus lieto ne tikai tumšajā gada laikā, bet visu gadu. Turklāt apzinīgāki kļuvuši gan pieaugušie, gan skolēni.
Tiekoties ar Madonas pilsētas 2. vidusskolas 1.-4. klašu audzēkņiem, atklājās, ka atstarotājus ikdienā lieto 50% skolēnu, kas salīdzinājumā ar pagājušo gadu (kampaņa pērn viesojās Madonas pilsētas 1. vidusskolā), kad atstarotājus nēsāja 40% skolēnu, ir būtisks uzlabojums. Šoreiz kopā ar TV personību Martu Selecku mazie ne vien demonstrēja savas zināšanas par satiksmes drošību un uzklausīja vērtīgus ieteikumus, bet arī piekrita kļūt par savas ģimenes „drošības aģentu", kurš uz atstarotāju lietošanu mudinās visu ģimeni.
Nozīmīgu faktu atklāja kampaņas laikā veiktā Madonas iedzīvotāju aptauja – no 880 aptaujātajiem iedzīvotājiem šogad 67% līdzi bija savs atstarotājs. Turklāt, saņemot dāvanā „Gjensidige" atstarotāju, vēl 25% aptaujāto apņēmās turpmāk tos lietot ik dienu. Tādējādi gada laikā ir būtiski palielinājies to Madonas iedzīvotāju skaits, kuri autovadītājiem kļuvuši redzamāki. Madona kļuvusi par pirmo pilsētu, kur risinās „Gjensidige" kampaņa un kurā neviens no sastaptajiem iedzīvotājiem nav noskaņots pret atstarotāju izmantošanu.
Jautāti, vai kampaņas ietvaros nebūtu noderīgāk dalīt atstarojošās vestes, ko lietot paredz likumdošana, „Gjensidige" pārstāvji skaidroja:
– Ārpus apdzīvotām vietām un apdzīvotās vietās, kur nav apgaismojuma, obligāti ir jābūt atstarojošām vestēm vai apģērbam ar iestrādātiem atstarojošiem elementiem. Taču šogad vēl dalījām atstarotājus, nevis atstarojošās vestes, jo kampaņu īstenojām apdzīvotās un gana labi apgaismotās vietās. Kampaņas laikā iedzīvotājiem atgādinājām par drošību un aicinājām iegādāties atstarojošās vestes, tomēr, ja jāizvēlas starp pārvietošanos pa neapgaismotiem ceļu posmiem vispār bez jebkādiem atstarojošiem elementiem vai vismaz ar atstarotāju – drošāk ir ar atstarotāju.
– Tāpat, uzrunājot iedzīvotājus, aicinājām izvēlēties apģērbu ar iestrādātiem atstarojošiem elementiem, ja gadījumā viņi atstarotāju nēsāšanu neatbalsta vai uzskata par apgrūtinošu. Mūsdienās ražotāji ir parūpējušies par tiešām moderniem un jaunākajām modes tendencēm atbilstošiem apģērbiem, lai to nēsātājs būtu ne tikai drošs, bet arī stilīgs. Domājot par nākotni, ceram nākamgad uzsākt dalīt atstarojošās vestes, lai gājēji droši varētu pārvietoties arī pavisam neapgaismotos ceļu posmos, – pauda kampaņas organizatori.
Šogad „Gjensidige" kampaņai pievienojās arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, kas neslēpa: „Atstarotāji iemanto popularitāti, un līdz ar to cilvēki kļūst redzamāki. Būtisku uzlabojumu sniedz tas, ka atstarojoši materiāli ir iestrādāti drēbēs, jo īpaši bērnu apģērbā. Tādējādi bērni tiešām „mirdz" arī tumšajā laikā, tomēr sarežģītāka situācija ir ar pieaugušajiem, kas par savu drošību piemirst. Tādēļ „Gjensidige" akcija, kurā pie atstarotājiem tiek arī pieaugušie, ir īpaši vērtīga. Ticu, ka arī skolēni pildīs solījumu un kļūs par savas ģimenes „drošības aģentu", tādējādi redzamākas kļūs arī mammas, tēti, bet jo īpaši – omītes un opīši, kas pie atstarotāju lietošanas pieradināmi visgrūtāk." Andrejs Ceļapīters arī uzsvēra, ka ikvienam iedzīvotājam pirms iziešanas no mājas vajadzētu nevis padomāt par to, ka derētu lietot atstarotājus, bet gan reāli tos arī lietot.
Madonā kampaņai pievienojās arī novada kārtībnieki Iveta Vāvere un Roberts Krauklis, kuri kopā ar „Gjensidige" brigādi, iestājoties tumšajam laikam, Madonas ielās un pie veikala „Rimi" iedzīvotājiem dalīja atstarotājus. Kārtībnieki atzina, ka joprojām viņiem nereti jābrīdina kāds gājējs vai riteņbraucējs, kurš diennakts tumšajā laikā pārvietojas bez atstarotāja. – Jāatgādina, ka atstarotāji ir derīgi tikai apdzīvotās vietās, kur ir arī apgaismojums. Šādā veidā gājēji ir labāk pamanāmi, un atstarotājs kalpo pašu papildu drošībai. Taču ārpus apdzīvotām vietām un arī pilsētā, kur apgaismojums ir nepietiekams, obligāti ir jānēsā gaismu atstarojošās vestes. Esam pamanījuši, ka atstarotājus daļa iedzīvotāju arī nēsā, taču ar vestēm situācija ir krietni sliktāka – daudzi tās joprojām nelieto. Kā esam novērojuši, par savu drošību visbiežāk neaizdomājas strādnieki, kas dodas uz mājām vai darbu vakaros vai agri no rīta, kad vēl ir tumšs. Tāpat arī sievietes ir kūtras uz vestu nēsāšanu, uzsverot, ka tās nepiestāv pie apģērba vai arī atstarotājs ir palicis pie citas somiņas, – novērojumos dalījās Iveta Vāvere un Roberts Krauklis. Viņi arī piekrita – labāk, lai mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki vismaz lieto atstarotājus, nekā neizmanto neko.
Vienlaikus gan kārtībnieki gājējiem atgādināja – ja arī viņi lieto atstarotājus, par uzmanību uz ielas aizmirst nedrīkst: – Šķērsojot ielu pa gājēju pāreju, ir jāpārliecinās, ka tuvumā nav braucošas automašīnas vai arī tā ir pietiekamā attālumā, lai pagūtu nobremzēt. Jo sevišķi būtiski tas ir šobrīd, kad ielas ir slidenas. Ja cilvēks izskrien uz pārejas burtiski mašīnas priekšā, atstarotājs no negadījuma nepasargās.
To, ka Madonas iedzīvotāji izrādījuši lielu interesi par „Gjensidige" akciju, atzina ADB „Gjensidige" Latvijas filiāles Madonas klientu apkalpošanas centra vadītāja Ināra Bērziņa: „Šogad jutām, ka cilvēki jau laikus bija guvuši informāciju par gaidāmo atstarotāju dalīšanu un ne viens vien iedzīvotājs tieši šī iemesla dēļ trešdienas pievakarē mūs uzmeklēja. Tas sniedz gandarījumu, ka kampaņa ir cilvēkiem vajadzīga. Prieks, ka ar katru gadu rodam jaunu veidu, kā tradicionālo kampaņu papildināt ar jauniem elementiem. Īpašu gandarījumu sagādāja tas, ka skolēnu vidū atstarotājus šogad lietoja daudz lielāks skaits. Madonas pilsētas 2. vidusskolā ne vien pārrunājām drošas satiksmes pamatnoteikumus un devām bērniem iespēju no atstarojošajiem materiāliem izgatavot savus atstarotājus, bet arī piemiņai dāvājām spēli „Ceļš uz mājām". Tā bērniem interesantā veidā atgādinās par drošības noteikumiem un neļaus tiem piemirsties."

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px