Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Atkritumu poligonā ierok kapsulu

Redakcija

Autors • 05.06.2010.

Atkritumu poligonā ierok kapsulu
Burtu lielums

Šoceturtdien Vidusdaugavas reģiona sadzīves atkritumu apsaimniekošanas poligonā „Dziļā vāda" Krustpils novada Mežāres pagastā notika svinīga kapsulas ierakšana ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Pasākums notika Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta „Vidusdaugavas reģiona sadzīves atkritumu apsaimniekošanas projekts. SA poligona „Dziļā vāda" būvniecība Mežāres pagastā" ietvaros.

SIA „Vidusdaugavas SPAAO" valdes priekšsēdētājs Jānis Daģis, uzrunājot uz pasākumu sabraukušos Vides ministrijas, iesaistīto pašvaldību un iestāžu darbiniekus, atzina, ka šī ir svētku dienai, kurai viņš gatavojies jau ilgu laiku.

– Tālajā 2004. gadā ar Vides ministrijas iniciatīvu un atbalstu tika sperti pirmie soļi un uzsākts darbs Vidusdaugavas reģiona sadzīves atkritumu saimniecības projekta realizēšanā. Šodien jūs varat redzēt to, kas jau ir paveikts. Būvniecības darbi notiek četros no pieciem projekta objektiem. Piektais ir projektēšanas stadijā, – norādīja Jānis Daģis.

Vides ministrs Raimonds Vējonis atzina, ka šodien viņš poligonā atrodas ar divējādām izjūtām.

– No vienas puses, man ir prieks, ka beidzot arī Vidusdaugavas reģionā, nu jau jāsaka – nevis ir uzsākts, bet turpinās atkritumu poligona projekts. Šis sadzīves atkritumu poligons mūsu valstī ir palicis pēdējais, kas vēl jāizveido, un tad varēsim poligonu izveides programmu pabeigt, turpinot darbu pie atkritumu savākšanas uzlabošanas un šķirošanas jautājumiem. Tomēr vienlaikus man jāsaka, ka šodien man ir arī nedaudz citas izjūtas. Šis projekts ir ļoti iekavējies, un galvenokārt tas ir noticis reģiona pašvaldību neizlēmības dēļ. Tas ir liels mīnuss, jo atbilstoši likumdošanai visām šī reģiona izgāztuvēm jau bija jābūt slēgtām, atļaujot tām darboties, mēs būtībā pārkāpjam likumu. Kā konkrētās nozares ministrs es ar šādu situāciju nevaru būt apmierināts.

Neraugoties uz to, esmu priecīgs, ka process ir iekustējies, cerams, darbi tiks pabeigti laikā. No valsts puses šis būs viens no pēdējiem lielajiem ieguldījumiem atkritumu saimniecības sakārtošanā. Poligoni būs uzbūvēti, un galvenā uzmanība jāvelta atkritumu savākšanas un šķirošanas jautājumiem, – norādīja Raimonds Vējonis.
Viņš gan atzina, ka valsts līdzekļus vēl ir paredzējusi daudzu atkritumu izgāztuvju rekultivācijai, taču šī joma vairāk būs atkarīga no uzņēmumu un pašvaldību intereses un aktivitātēm.

– Saglabāsies arī jautājums par to, kā katrs atkritumu ražotājs tiks nodrošināts ar projektā paredzēto kvalitatīvo pakalpojumu, lai atkritumi tiktu savākti un nonāktu tur, kur tiem jānonāk. Tas nebūs viegls darbs, taču tas noteikti ir paveicams. Mums ir pozitīvie piemēri, kā Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija. Viņi bija pirmie, kas ar valsts palīdzību izveidoja reģionālo poligonu. Redzam, ka tur šī sistēma darbojas ļoti veiksmīgi. To pašu novēlu arī jums un ceru, ka, realizējot citus ar atkritumu apsaimniekošanu saistītos projektus, izlēmība būs daudz lielāka un pieņemtie lēmumi nebūs atkarīgi no tā, kādi vēji kuru reizi uzpūš, – situāciju saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu komentēja ministrs.

Vēstījums nākotnei

Vēstījumā, ko poligona administrācijas ēkas pamatos iemūrēja Vides ministrijas pārstāvji, projekta realizētāji, uzraugi un būvnieki, kā arī pašvaldību pārstāvji, tika iekļauta informācija par pašu projektu un tā mērķiem.

– Cilvēci apdraud iespēja, ka to piemeklēs globāla ekoloģiskā krīze. Tās novēršana ir pats grandiozākais uzdevums, kāds jelkad ir bijis cilvēces vēsturē. Būtu bīstami nenovērtēt šā uzdevuma nozīmību. Tā mēs varam izrādīties zaudētāji cīņā par ilgtspējīgu nākotni. Tomēr vēl bīstamāk ir kultivēt bezspēcības apziņu. Mūsu rīcībā šobrīd ir gan resursi, gan nepieciešamās zināšanas, taču vienlaikus ir nepieciešama arī konkrēta rīcība.

2009. gada 21. augustā tika noslēgts civiltiesiskais līgums par projekta īstenošanu. Tā ietvaros paredzēts izveidot videi draudzīgu un ekonomiski efektīvu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu. Projekts paredz jauna reģionālā sadzīves atkritumu poligona būvniecību un papildu infrastruktūras izveidi, kas nodrošinās poligona efektīvu darbību, – daļu no kapsulā ievietotā vēstījuma nolasīja Jānis Daģis.

Viņš uzsvēra, ka, realizējot šo projektu, ir uzsākts darbs pie vides saglabāšanas.
– Es ticu, ka uzbūvētie objekti kalpos reģiona iedzīvotāju vajadzībām un sniegs arī savu devumu globālā piesārņojuma mazināšanā, – sacīja SIA „Vidusdaugavas SPAAO" valdes priekšsēdētājs.

Kopumā poligons „Dziļā vāda" aizņems 20 ha. Projekta beigu termiņš, kad jābūt nodotiem visiem tā objektiem, ir nākamā gada oktobris, un Jānis Daģis ir pārliecināts, ka šajā termiņā izdosies iekļauties. Viņaprāt, lielākais darba apjoms tiks pabeigts jau šogad.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 05.06.2010.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px