14. jūnijs Latvijas vēsturē allaž būs ierakstīts melniem burtiem. Šajā dienā mēs atceramies 1941. gada 14. jūnija deportācijas Latvijas PSR un pieminam šo deportāciju upurus.
Kopumā 1941. gadā uz Krasnojarskas novadu, Novosibirskas apgabalu un Kazahijas ziemeļu rajoniem deportēja 15 000 jeb 0,74% no visiem Latvijas iedzīvotājiem.
Ar katru gadu arvien mazāk mūsu vidū paliek to vīru un sievu ar sirmajām galvām, kam bija jāpiedzīvo Baigā gada šausmas un tomēr bija tā laime atgriezties mājās Latvijā. Tie galvenokārt bija toreizējie bērni un sievietes, jo vīriešus nosūtīja uz GULAG nometnēm, kur ieslodzītajiem piesprieda labošanas darbus vai nāvessodu. – Kā katru gadu, arī šoreiz Madonā 14. jūnijā pulksten 11 pie Šķeltā akmens notiks piemiņas brīdis, kur klātesošos uzrunās mācītājs Hanss Jensons, lūgsim atmiņās dalīties arī kādu no represijās cietušajiem, – „Staru" informē Madonas politiski represēto biedrības priekšsēdētāja Elza Serdāne, kas pati 10 gadu vecumā izsūtīšanu piedzīvojusi 1949. gada 25. martā. – Pēc tam visi ir aicināti uz Madonas kultūras namu, kur pulksten 12 būs R. Blaumaņa Madonas Tautas teātra izrāde – Harijs Gulbis „Cīrulīši", kas tiks izrādīta pēdējo reizi (režisore Skaidrīte Strade). Savukārt neliela grupiņa 1941. gadā izsūtīto jau no paša rīta dosies uz Rīgu, lai piedalītos fonda „Sibīrijas bērni" organizētajā pasākumā, bet vēlāk Doma baznīcā – koncertā. Paldies Madonas novada domei, kas apmaksā transporta izdevumus, lai mūsu pārstāvji var piedalīties atceres pasākumos Rīgā.
Autore: BAIBA MIGLONE