Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Ar ticību, rīcību un pozitīvo domāšanu

Redakcija

Autors • 06.04.2010.

Ar ticību, rīcību un pozitīvo domāšanu
Burtu lielums

Biedrības "Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls" (LSOST) konferencē 19. martā Rīgā piedalījās arī Beāte Ozoliņa, pārstāvot Madonas Grāmatu draugu biedrību, Staņislava Poče, pārstāvot Varakļānu biedrību "Pieaugušo attīstības projekts", Marija Ščucka, sieviešu kluba "Magnolija" vadītāja Varakļānos, Biruta Nebare, kas vada biedrības "Vidzemes augstienes meži" darbu Ērgļu novadā, kā arī pārstāv biedrību "Mūžizglītība "Grettēs"".

LSOST apvieno 37 nevalstiskās sieviešu tiesību aizstāvības un interešu organizācijas vai apvienības, kur solidaritātes un pašapziņas veicināšanai darbojas ap 7130 dalībnieču. Biedrība ir ES lobija aktīva dalīborganizācija un pārstāv sieviešu intereses dialogā gan ar nacionālajām, gan ES, gan citām starptautiskajām institūcijām.

Nevis par nabadzību, bet par bagātību

Beāte Ozoliņa pēc konferences labprāt dalās iespaidos: – Latvijas sieviešu NVO sadarbības tīkla 2010. gada prioritāte ir nabadzības novēršana un sociālās atstumtības mazināšana, sieviešu līdzdalība Saeimas vēlēšanās un vardarbības pret sievietēm mazināšana. Konferencē bija daudz biedrību, piemēram, "Mazturīgo atbalsta biedrība", "Laulības atbalsta fonds", "Jauno pensionāru biedrība", "Savstarpējās palīdzības sabiedrība", biedrība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un viņu piederīgo atbalstam "Dzīvesspēks" u. c. Līderes ir ļoti enerģiskas, iet uz Saeimu, tiekas ar ministriem, nes rezolūcijas, ko iesniedz pat Valsts prezidentam. Piedalījos darba grupā, kur sprieda, kā NVO varētu kļūt partneris nabadzības novēršanai un ekonomikas attīstībai. Prātā palicis Žanetes Jaunzemes-Grendes sacītais "Nerunāsim par nabadzības apkarošanu, bet runāsim par to, kā tikt pie bagātības". Tā kļuva kā devīze, arī ierosinājums bija sanākt kopā vietējām līderēm, sieviešu klubiem, runāt, kā vairot pārticību.

Apmēram visām biedrībām ir nabadzība, ļoti daudz problēmu, bet, kad stāstījām par paveikto, redzējām biedrību video, izrādās, daudz var īstenot, iesaistot apkārtējo sabiedrību. Kaut bez naudas, bet esam bagātas ar paveiktajiem darbiem. Novērtēju to, kādu atbalstu sniedz Madonas pilsētas dome, kā Lāčplēša dienas pasākumam Poruka ielā atveda sagatavotu ugunskuru, kā atnāca Madonas mūzikas skolas pārstāvji un muzicēja, kā saņēmu atbalstu no veikala "Maxima X".

"Mazā kavalērija"

Konspektos ieskatoties, Beāte Ozoliņa atceras, kā LLSA valdes priekšsēdētāja Rasma Freimane pakavējās pie mikrouzņēmumu dibināšanas, minot piemērus, kā attīstīt amatniecību, ņemot mikrokredītu. NVO rīcībā ir jābūt labiem piemēriem, no kuriem iedvesmu smelties arī citiem. Viņa stāstīja par kustību "Mazā kavalērija", kad kopā ar slavenībām nevalstiskās sieviešu organizācijas atrod spēka pielikšanas punktu, sarīko talkas un pēc tam uzaicinātie mūziķi vai aktieri sniedz priekšnesumu. Ja sievietes sūdzas par vientulību, biedrības "Aspazija" pārstāve rosināja kopīgi organizēt nūjošanas nodarbības, tematiskas tikšanās, atrodot kādu nodarbošanos, kas neprasa līdzekļus.

Arī Staņislava Poče, Sieviešu tiesību institūta Gada balvas saņēmēja, ir pārliecināta, ka sievietes jau tagad atbalsta cita citu: – Kādreiz, nonākot smagā situācijā, sabiedrībā nekas netiek pamanīts. Daudzas nezina, pie kā griezties pēc palīdzības. Konferencē mums stāstīja, kā var atrast domubiedrus. Katrā pilsētā taču ir nevalstiskās organizācijas, kas labprāt pieņem savā pulkā. Darbojoties sieviešu organizācijās, cilvēks it kā atplaukst. Pēc savas pieredzes zinu – sapulcējāmies kādas 15 dalībnieces, sākumā visas bijām noslēgtas, bet tagad esam kļuvušas aktīvas, drošas, pamanītas. Ja protam ar savu bēdu padalīties, tad bēda kļūst par pusbēdu. Varakļānos darbojas gan sieviešu klubs "Magnolija", gan Latvijas sieviešu invalīdu asociācijas "Aspazija" kopa, gan "Pieaugušo attīstības projekts", bet visas kopā sapulcējamies Sieviešu tiesību institūta Varakļānu projektu un izglītības centrā.

Jaunums – resursu kartes izveidošana

– NVO nevar paglābt no bezdarba, bet no ieslīgšanas depresijā – var, jo iespējams kopīgi apgūt dažādas prasmes, piemēram, rokdarbus, apgleznošanu, tējas zāļu vākšanu, – uzskatu pauž Beāte Ozoliņa. Viņa domā, ka ar savām grāmatām it kā nepieder pie sabiedrības ietekmējošajām biedrībām, bet var piedalīties ikvienā pasākumā.

Kā jaunums konferencē izskanējis Labklājības ministrijas ierosinājums – izveidot resursu karti. Novados, pagastos, pašvaldībās tiks nodrošināta informācijas apmaiņa, visas darbības, kas saistītas ar pakalpojumu pieejamību, tiks apkopotas resursu kartē. Būtu jāzina, cik ir nabadzīgo, kur var atrast sociālo palīdzību, un tas ir jāzina gan NVO, gan sociālajiem darbiniekiem, gan pašvaldībai. Reģionos solīja sarīkot informatīvos seminārus par to, kā tiks veidotas resursu kartes.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 06.04.2010.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

Foto no personiskā arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px