Pagājušajā otrdienā Madonas novada pašvaldības domes sēdē tika apstiprināts vairāku mēnešu garumā tapušais SIA „Madonas namsaimnieks” sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifs.
Vairākās domes, kā arī finanšu un attīstības komitejas sēdēs vētītie uzņēmuma aprēķini beidzot rezultējušies vienā ciparā — 9,15 latu par savākto un poligonā noglabāto atkritumu kubikmetru. Tie būs 1,22 lati mēnesī no katra iedzīvotāja. Septembrī tarifs tiks koriģēts atbilstīgi iepriekšējā ceturkšņa datiem par poligonā noglabātajiem atkritumiem.
Pieaug ar savākšanu saistītie izdevumi
Kaut arī „Starā” kopš poligona „Dziļā Vāda” atklāšanas esam informējuši par izmaiņām, kas skar gan atkritumu savākšanu un noglabāšanu, gan aprēķina sistēmu, daļai iedzīvotāju šie jautājumi joprojām ir neskaidri.
— Atkritumu tarifs pilsētā un tajos novada pagastos, kurus apkalpo SIA „Madonas namsaimnieks”, sastāv no divām daļām — nemainīgās un mainīgās. Pirmajā daļā ietilpst tie darbi, ko veic mūsu uzņēmums, proti, fiziska atkritumu savākšana no konteineriem, konteineru uzstādīšana, labošana, uzņēmuma administratīvās izmaksas utt., — pastāstīja SIA „Madonas namsaimnieks” valdes loceklis Osvalds Lucāns.
Saskaņā ar uzņēmuma aprēķiniem, nemainīgajā daļā, kas no kopējā tarifa sastāda 6,31 Ls/m3, ietilpst: autotransporta izmaksas (Ls 11 384), administratīvās izmaksas (Ls 3759), sadzīves atkritumu konteineru uzturēšana (Ls 1129), lielgabarīta atkritumu savākšana un pārvadāšana (Ls 401). Kopumā tie ir vairāk nekā Ls 16 500 mēnesī, plus 7% rentabilitāte.
— Mūsu uzņēmums ir pašvaldības uzņēmums, strādājam iedzīvotāju labā, un arī pašvaldības deputāti uzņēmumu pieskata, tādēļ tarifa nemainīgā daļa nav „uzpūsta” un izdevumi ir pamatoti. Transports ir jāizmanto, atkritumi ir jāsavāc, un konteineri ir jālabo. Piemēram, šorīt (saruna notika 1. jūnijā. — E. K.) tika sadedzināti četri konteineri. Šo koplietošanas konteineru nomaiņa izmaksās aptuveni Ls 1000, un to izmaksa tiks iekļauta tarifā. Galvenā izdevumu pozīcija, kas liek paaugstināt tarifu, ir degvielas cenas kāpums. Iepriekšējais tarifs tika apstiprināts 2006. gadā, un tajā iekļautā degvielas cena bija 0,38 Ls/l. Tas, cik maksā degviela šodien, šķiet, nevienam nav jāstāsta. Tehnika, ar ko strādājam, ir nolietojusies, un tās uzturēšana maksā dārgi. Pieaug konteineru cenas. Arī minimālā alga ir palielināta no Ls 90 līdz Ls 200. Visas minētās pozīcijas arī liek paaugstināt tarifu, — uzsvēra Osvalds Lucāns.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 06.06.2012.
Autore: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto