Šodien deviņas jaunās drēbnieces tiek palaistas lielajā dzīvē – sadarbībā ar Nodarbinātības Valsts aģentūru (NVA) viņas ir veiksmīgi apguvušas teorētisko kursu daļu mācību centra „Buts" Madonas filiālē un nu uzsāks kvalifikācijas praksi dažādos šūšanas uzņēmumos, pēc kā sekos valsts noslēguma pārbaudījums.
Kā pastāsta Madonas filiāles vadītāja Rūta Prostakova, drēbnieku kursu programma bijusi ļoti intensīva, un tā ritējusi divarpus mēnešus. – Kursi bija katru darbadienu no pulksten 9 līdz 15, tātad dāmas būtībā nāca kā uz darbu. Šāda diena ir piepildīta, un cilvēkam arī uzreiz ir novērtējuma sajūta, ka viņš kaut kur iet un dara, tāpēc šis laiks kursu apmeklētājām pagāja ļoti ātri un visas bija apmierinātas, teica, ka gribētos pat, lai kursi būtu bijuši ilgāk. Dalībnieces strādāja ļoti cītīgi, citādāk arī nevarēja būt, jo pasniedzēja pati ir ļoti prasmīga un darbīga, – uzsver Rūta Prostakova.
Pasniedzēja Īve Seškena secina: – No sākuma jau katrai gāja, kā gāja, jo pieredze taču visām atšķīrās. Bet pagāja pāris mēnešu, kuru laikā izdevās gūt pirmos pamatus, un nu jau māk strādāt pašas. Es varu parādīt priekšā, bet, ja nav intereses un sava talanta, tāpat nekas nenotiks, tāpēc prieks par dalībniecēm, kas centīgi mācījās, konstruēja, modelēja apģērbu un šuva.
Ne tik sen no Rīgas uz Madonu pēc māsas ierosinājuma ar ģimeni pārcēlusies Baiba; viņa novērtē lielisko iespēju apgūt jaunu profesiju drēbnieku kursos. – Man vienmēr ir patikuši rokdarbi, arī šūšana, tāpēc esmu ļoti priecīga, ka bija šāda iespēja mācīties. Gan skolotāja, gan kolēģes ir superīgas. Brīžiem varbūt šķita, ka ar tik daudzām kursantēm skolotājai ir grūti strādāt, bet viņa tika galā. Kursu laikā uzšuvu svārkus meitiņai, blūzīti un bikses sev. Katrs piegrieztni taisījām uz sevis un tad izvēlējāmies modeli, kādu gribam. Laiks jau rādīs, vai kursos apgūtais tālāk kaut kā attīstīsies; saprotams, ka Madonā ir grūtāk ar darba iespējām. Pagaidām šūšu savai ģimenei, varbūt vēl kādai paziņai. Jebkurā gadījumā šīs ir prasmes, kas dzīvē noderēs, – vērtē Baiba.
Arī Elga Jahimoviča no Biksēres saredz, ka pēc drēbnieku kursu apguves var pavērties jaunas darba iespējas: – Iepriekšējā darbavietā gaterī sabeidzu veselību, tāpēc NVA pieteicos drēbnieku kursiem. No sākuma domāju savējiem, mājiniekiem, šūt un remontēt apģērbu, tad jau dzīve rādīs. Ir iecere maziem bērniem šūt cepurītes, jo, kad gribēju nopirkt cepurītes mazbērniem, grūti atrast glītas, kas arī piegultu kakliņam.
Elgas ģimene noteikti tikai iegūs no prasmīgās rokdarbnieces jaunajām prasmēm; arī radu meitenei kursu laikā pašūts brīnišķīgs tautastērps. Līdz šim Elga Jahimoviča ir aktīvi darbojusies Sarkaņu pagasta rokdarbnieču pulciņā, kur mācījusies arī aust un adīt. Elga atklāj tuvākos nākotnes plānus: – Sarkaņu pagasta bibliotēkā tiek īstenots projekts, kura ietvaros lapenītē atradīsies atpūtas krēsli. Tiem šūšu pārvalkus no vecajiem brunčiem. Tie ir paši pirmie pagasta tautastērpa svārki, ko laika gaitā jau saēdušas kodes. Tāpēc vecajam tiks dota otra dzīve, un arī es varēšu praktiski likt lietā kursos iegūtās zināšanas.
Uzrunātā Aleksandra Seļma šodien uzsāks praksi tepat Madonā: – Praksi iziešu pie Danas Bidiņas, kas šuj ļoti skaistas kāzu kleitas. Man prieks, ka tiku pie ļoti labas šuvējas, tāpat paldies mūsu skolotājai par atsaucību un centību, ar mums strādājot. Tas viss ir uzrunājis, un arī es gribētu turpmāk strādāt par šuvēju.
Rūta Prostakova atgādina, ka mācību centrā „Buts" sadarbībā ar NVA ir apgūstami vēl dažādi noderīgi kursi kuponu apmācību ietvaros – atliek vien interesēties savā NVA nodaļā un izvēlēties saistošākās nodarbības.