Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Aktualizējusies neatļauta atkritumu izmešana

LAURA KOVTUNA

Autors • 01.09.2015.

Aktualizējusies neatļauta atkritumu izmešana
Burtu lielums

Šovasar kļuva skaidrs, ka drīzumā mainīsies turpmākā atkritumu apsaimniekošanas kārtība vai – pareizāk – atkritumu izvešanas samaksa, līdz ar to daudzviet negodprātīgi iedzīvotāji no saražotajiem sadzīves atkritumiem sākuši atbrīvoties neatļautā veidā.

Madonas kapu pārzine Aira Janovska arī citus gadus tika informējusi par dažādiem sadzīves priekšmetiem, kas izmesti kapsētas konteineros, taču šogad šāda problēma esot novērojama krietni izteiktāk. Konteineros, kas paredzēti tikai kapu jeb zaļās masas atkritumiem, augustā vien gadījies uziet dažādus „brīnumus". Tā, piemēram, 7. augustā kapu konteineros bijušas izmestas zarnas, 14. augustā – dārza mēbeles, 21. augustā – būvgruži, 24. un 26. augustā – sadzīves atkritumi, 25. augustā – dzīvnieku iekšas.
– Citās vasarās arī ir bijuši kādi sadzīves atkritumi kapu konteineros, tomēr – mazāk. Jo sevišķi šī problēma ir aktualizējusies tagad, kad dzird runas par atkritumu apsaimniekošanu. Uzskatu, ka arī „Madonas namsaimniekam" jādomā, kā šo jautājumu risināt. Tā kā vasarā notiek vairāk remontu, esam te uzgājuši flīzes, skaidu plates. Būvgružiem taču var pasūtīt speciālu konteineru, bet par to jāmaksā – cilvēki jau to negrib darīt. Vismaz trīs reizes ir bijušas izmestas pieaugušo autiņbiksītes, ir aizdomas, kas pāris reižu izmetis nokautu dzīvnieku iekšas. Vismaz nesviestu to visu kapsētas konteineros! Bija jāizved pieci konteineri, par ko samaksāja, ja nemaldos, ap 600 eiro. Tas jāsamaksā pašvaldībai, tātad reāli – visiem mums, iedzīvotājiem, – sašutumu par atsevišķu iedzīvotāju nekaunību pauda Aira Janovska.
Ļaundari esot slīpēti, jo pārsvarā neatļauti atkritumus izgāžot vēlu vakaros vai agri no rīta, kad kapos neatrodas citi cilvēki. Taču Madonas novada kārtībniekiem ir izdevies uziet pāris šādu personu, kā arī ir aizdomas par citiem, un šī informācija tiks pārbaudīta.
Novērojumos dalījās kārtībnieks Gatis Kušķis: – Problēma jau ir tajā, ka šādi konteineri automātiski ir jāšķiro. Tie vairs nav zaļie atkritumi, bet gan sadzīves atkritumi, par kuru noglabāšanu jāmaksā. Viens iespējamais iemesls, kāpēc tā notiek, ir tas, ka daļa iedzīvotāju joprojām nav noslēguši līgumus par atkritumu izvešanu, kaut pie šīs likuma normas ievērošanas cītīgi strādājam. Tomēr ir aizdomas, ka šādā veidā no atkritumiem atbrīvojas arī tie, kas līgumus ir noslēguši, bet, lai būtu mazāk jāmaksā, atved un izmet tos citos konteineros.
Kārtībniece Iveta Vāvere informēja, ka Madonas novadā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas kārtību paredz pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 4.
– Jāatceras, ka nekustamā īpašuma īpašnieka un apsaimniekotāja pienākums ir noslēgt līgumu par atkritumu savākšanu ar komersantu, kas veic atkritumu apsaimniekošanu attiecīgajā teritorijā. Tāpat atkritumu ražotāja pienākums ir iesaistīties atkritumu apsaimniekošanas pasākumos, segt atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, atkritumiem izmantot tikai noteiktajam atkritumu veidam paredzētās tvertnes un iekārtas, nodrošināt atsevišķu atkritumu veidu (piemēram, būvgružu, liela izmēra atkritumu u. c.) nogādāšanu pārstrādes vai apglabāšanas vietās ar savu transportu vai izmantojot atkritumu apsaimniekotāja pakalpojumu, sedzot attiecīgās izmaksas. Par šo un citu pienākumu nepildīšanu vai atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu fiziskajām personām uzliek naudas sodu no 70 līdz 1000 eiro, bet juridiskajām personām – no 280 līdz 2100 eiro. Par nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā paredzēts naudas sods no 70 līdz 700 eiro fiziskām personām, no 430 līdz 1400 eiro – juridiskām personām, – atgādināja Iveta Vāvere.
Kārtībnieki arī atklāja, ka pašvaldība ir informēta par situāciju ar neatļautu atkritumu izmešanu, tāpēc tiekot skatīti šīs problēmas risinājumi; iespējams, tā būs kameru uzstādīšana pie pašvaldības atkritumu konteineriem.
Kapsētā sastaptais Jānis no Gaujas ielas 28 akcentēja, ka šāda problēma ir izplatīta ne tikai kapsētās, bet, protams, arī pie daudzdzīvokļu mājām, kur bieži vien atkritumus izmet nepiederošas personas:
– Esmu redzējis, ka atbrauc pat no Cesvaines, piemēram, uz tirgu vai kādu citu pasākumu Madonā, un līdzatvestos atkritumus izmet mūsu konteineros. Mums par to jāmaksā! Arī kapos pāris reižu esmu ievērojis, ka piebrauc, izmet un aizbrauc – ko tad viņiem izdarīsi?
Kārtībnieki Iveta Vāvere un Gatis Kušķis aicināja iedzīvotājus nepalikt vienaldzīgiem, bet gan ziņot par šādiem gadījumiem. – Mūsdienās visiem telefonos ir kameras; lieliski, ja izdodas fiksēt pārkāpējus vai viņu automašīnu numurus. Informāciju mums var sūtīt uz e-pastu [email protected], var zvanīt uz tālruni 26663239, 29158156 vai 28639412.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px