Arvien vairāk cilvēku seko līdzi jauninājumiem krimināltiesībās un interesējas par iespējām piedalīties izlīgumā. Lai plašāk informētu sabiedrību un veicinātu izpratni par izlīguma iespējām, no 22. līdz 26. aprīlim Valsts probācijas dienests (VPD) rīko akciju „Izlīguma nedēļa".
Kopš šā gada 1. janvāra VPD izlīgumus organizē visās kriminālprocesa stadijās, arī tad, ja krimināllieta jau nodota tiesā. Izlīgums ir brīvprātīgs vienošanās process, kurā piedalās cietušais un likumpārkāpējs. To vada neitrāla trešā persona – apmācīts starpnieks. Starpnieks neiesaka un nenorāda risinājuma iznākumu, bet ļauj pusēm pašām vienoties par noziegumu seku likvidāciju. Cilvēki var izlīgt un var arī neizlīgt, tas viss ir atkarīgs no viņu vēlēšanās, spējām un iespējām vienoties. Izlīguma process nav tikai formāla vienošanās parakstīšana, bet gan, tam noslēdzoties, ieguvējas ir abas puses, jo tās pašas vienojas par taisnīgu un savstarpēji pieņemamu risinājumu, saglabājot neitrālas attiecības.
Izlīguma process veicina komunikāciju, proti, puses ir tieši iesaistītas, tām ir aktīva, nevis pasīva – vērotāju – loma. Šis process piedāvā cietušajam iespēju izteikt savas prasības un pretenzijas, gūt ne tikai materiālu, bet, kas ir svarīgi, arī morālu gandarījumu.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 23.04.2013.
Autore: ASTRĪDA MITJAKOVA,
VPD Madonas teritoriālās struktūrvienības vecākā referente, izlīguma starpniece