Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Aizgājējus godina ar sakoptiem kapiem

Redakcija

Autors • 06.08.2009.

Aizgājējus godina ar sakoptiem kapiem
Burtu lielums

Jūlijs un augusta sākums pārsvarā ir tas laiks, kad kapusvētkos tiek godināti aizgājēji, un katrs tam gatavojas citādāk. Kāds steidz izravēt piemiņas vietu, kādam atliek tikai aplaistīt jau sastādītās puķes, kāds cits varbūt ir tālu prom un uz kapusvētkiem nemaz netiek.

Šajā sestdienā kapusvētki notiks Līdēres kapos Aronas pagastā. Apskatot, kā ar sakopšanas darbiem ir veicies šajā pusē, jāsecina, ka iedzīvotājiem ir godprātīga attieksme pret kapu kopšanu. Līdēres kapu pārziņa pienākumi ir uzticēti Pēterim Drozdovam, kas jau laikus ir apzāģējis koku zemākos zarus un tos savācis. Zāles pļaušanu starp kapu kopiņām un uz celiņiem veic pašvaldības algoti bezdarbnieki; lielākas platības kapu tuvumā nopļauj ar traktoru. Līdēres kapos, čakli darbojoties ar grābekli rokā, „Stars" sastapa kapu pārziņa sievu Zinu.

Zina un Pēteris Drozdovi jau ir pensijas gados, taču Pēteris apzinīgi veic savus kapu pārziņa pienākumus un Zina palīdz ar lapu grābšanu, ravēšanu. Abiem gan ir sāpīgi, ka pēc ilgajiem darba gadiem nauda ir nogriezta tiem, kam jau tā tās ir mazāk, taču Zina optimistiski noteic, ka abi ir priecīgi par jebkuru darbiņu un lieku latu.

– Mēs ar vīru dzīvojam kapu tuvumā, tāpēc varam uz šejieni atnākt pāris reižu dienā. Pārsvarā cilvēki ir apzinīgi, un kapi ir pienācīgi apkopti. Ir gan tādi, kuri dzīvo attālākās pilsētās, piemēram, Kuldīgā, Talsos vai Rīgā, un nevar tik bieži izbraukāt. Taču viņi vēršas pie manis un vīra ar lūgumu piederīgo kapiņus apkopt, ko arī izdarām. Turklāt diez vai sirdsapziņa ļautu atstāt sastādītās puķes nelaistītas karstākā laikā. Es atnāku no rīta un vakarā, un kopumā to visu paveikt nav nemaz tik grūti. Ūdeni mēs ņemam no akas, – pastāstīja Zina Drozdova. Viņa arī uzteica pašvaldību, kas gan dod tehniku darbiem kapsētā, gan ved balto smilti. Izrādās, ka iepriekš atvestā krava ar balto smilti tika izmantota ļoti ātri. Taču tie, kuri nepaspēja smilti paņemt, var neuztraukties, jo vēl ir palikušas pāris dienas līdz kapusvētkiem un ir solīta jauna krava.

Līdēres kapos tomēr esot kāda ieilgusi problēma – atkritumu izmešana. Zina Drozdova skaidroja: – Šeit nav lielākas atkritumu tvertnes – atkritumi tiek bērti pie meža vairākās vietās un katru gadu ar tehniku tiek iestumti dziļāk mežā. No vienas puses, puķes un augi sapūst, taču plastmasas trauciņi, vāzītes (daži pat soliņus izmet) gan paliek, kas, manuprāt, nav glīti. It kā par to ir runāts, taču nevaru atbildēt, kāpēc nevarētu, līdzīgi kā Madonā, uzstādīt vienu lielāku konteineru un regulāri izvest.
Jautāts par to, vai situācija atkritumu savākšanā tiks risināta, Aronas pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Piekalns uzsvēra: – Šī jautājuma apspriešana sākās jau pavasarī, kad iesākās arī runas par kapličas izbūvi. Ir iecere Līdēres kapsētā vienlaicīgi atrisināt abas šīs lietas. Ir jau skaidrs, ka drīzākajā nākotnē praksē ieviesīsim atkritumu izmešanu konteinerā un tā regulāru izvešanu. Līgums par atkritumu izvešanu tiks slēgts ar SIASIASIA „Madonas namsaimnieks". Jā, šobrīd diemžēl mums vēl nav šī konteinera, taču, visticamāk, jau septembrī to uzstādīsim. Rudens mēnešos varēsim novērot, cik bieži to izvest, kā tiekam galā ar samaksām un tamlīdzīgi. Taču risinājums, viennozīmīgi, būs.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 06.08.2009.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px