Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Aicina biežāk izvest šķirotos atkritumus

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 19.10.2015.

Aicina biežāk izvest šķirotos atkritumus
Burtu lielums

Jau vasarā, kad kļuva zināms, ka Madonas pilsētā par sadzīves atkritumiem būs jāmaksā atbilstīgi izvestajam atkritumu daudzumam mājām piesaistītajos konteineru laukumos, madonieši ļoti aktīvi pievērsās atkritumu šķirošanai. Vismaz dalīto atkritumu konteineri, kā to ļoti labi varēja pamanīt no malas, piepildījās daudz ātrāk.

Spriežot pēc vairākiem zvaniem redakcijai, atkritumu šķirošana joprojām turpinās diezgan aktīvi, pret ko zvanītājiem nekas neesot iebilstams, vienīgi gribētos, lai dalīto atkritumu konteineri tiktu izvesti biežāk un pie tiem ilgstoši neatrastos neglītas atkritumu kaudzes. Turklāt vējainā laikā tie, kā „Staram" pastāstīja madoniete Dace no Ezera ielas, tiek iznēsāti pa gaisu, līdz ar to piegružo vidi un tuvumā esošo privātmāju teritoriju.
Par dalīto atkritumu šķirošanu esam jau rakstījuši vairākkārt, tāpat informējuši, ka dalīto atkritumu konteinerus tagad izved SIA „Madonas namsaimnieks", bet pirmsākumos to atbilstīgi grafikam darīja SIA „Vidusdaugavas SPAAO" Madonas atkritumu šķirošanas pārkraušanas stacija.
Madonas atkritumu šķirošanas pārkraušanas stacijas pārzinis Guntars Dzenis sarunā gan atzina, ka, neraugoties uz iedzīvotāju sarosīšanos vasarā, tas, ka būtu palielinājies dalīto atkritumu apjoms, īpaši neesot tomēr jūtams. Tauta attiecībā uz atkritumu šķirošanu joprojām esot kūtra. Dalītie atkritumi uz Madonas atkritumu šķirošanas pārkraušanas staciju no Madonas pilsētas tiek atvesti apmēram reizi vai divas reizes mēnesī, bet no pagastiem – reizi mēnesī.
– Laukos, teikšu godīgi, tas neatmaksājas. Attālumi lieli, apjomi mazi, naudas izteiksmē „Madonas namsaimnieks" nekādu peļņu no tā negūst. Līdzīgā situācijā bijām arī mēs, kad dalītos atkritumus no šķirošanas vietām uz Madonas pārkraušanas staciju vedām paši un tran­sporta izdevumi bija lielāki nekā ieņēmumi par otrreizējo pārstrādi, –
atzīmēja Guntars Dzenis.
Vaicāts, vai pēc publikācijām presē iedzīvotājiem ir mainījusies attieksme un dalīto atkritumu konteineros izmet tīrus atkritumus, viņš uzsvēra, ka situācija ir nedaudz uzlabojusies.
– Dalītie atkritumi ir kļuvuši nedaudz tīrāki, un to jau var vērtēt kā nelielu plusu, bet joprojām starp tiem ir arī tādi atkritumi, kurus nav iespējams otrreizēji pārstrādāt, tāpēc tie uzreiz būtu jāizmet sadzīves atkritumu konteineros. Šķirot vajadzētu tikai plastmasas pudeles, kartona iepakojumus, papīru, plēves iepakojumu – tam domāts zaļās krāsas konteiners, savukārt stikla iepakojumus (taru), tīras stikla pudeles un burkas vai to lauskas mest zilajā konteinerā, bet visu pārējo izmest parastajos sadzīves atkritumu konteineros, – akcentēja Guntars Dzenis.
Jāpiebilst, ka Madonas pilsētā tuvākajā laikā ir iecerēts palielināt dalīto atkritumu konteineru skaitu.
Kā pastāstīja Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters, šonedēļ domes finanšu un attīstības komitejas sēdē tiks izskatīts jautājums par līdzekļu piešķiršanu SIA „Madonas namsaimnieks" dalīto atkritumu konteineru iegādei, lai to skaitu varētu palielināt vietās, kur iedzīvotāji visaktīvāk šķiro atkritumus, kā arī uzstādīt tur, kur to pagaidām nav.
Vaicāts, kā rīkoties iedzīvotājiem, ja pie dalīto atkritumu konteineriem izveidojas nelegālo atkritumu izgāztuves un ilgstoši tās netiek aizvestas, kam zvanīt un par to informēt – pašvaldībai vai „Madonas namsaimniekam", kurš izved atkritumus, domes priekšsēdētājs uzsvēra, ka par to jāziņo pašvaldībai.
– Tas faktiski vairāk attiecas uz Madonas pilsētas pārvaldi un pašvaldības kārtībniekiem, kam ir jāseko, lai iedzīvotāji atkritumus izmestu tikai tam paredzētajās vietās. SIA „Madonas namsaimnieks", izvedot dalītos atkritumus, vienlaikus nevar savākt to, kas mētājas apkārt, un, ja gribam būt korekti, tas nav arī atkritumu apsaimniekotāja uzņēmuma pienākums. Katrā ziņā es aicinu iedzīvotājus ziņot un informēt pašvaldību par stihiski izveidotām atkritumu izgāztuvēm. Nepieciešamības gadījumā un iespēju robežās šādās vietās uzstādīsim videonovērošanas kameras, bildēsim un sauksim pie atbildības tos, kas neievēro Madonas novada pašvaldības domes saistošos noteikumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, – akcentēja Andrejs Ceļapīters.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px